marţi, 30 sep 2014 - Anul XIX, nr. 227 (5736)

Universitatea II a câștigat primul punct din acest sezon

Etapa cu numărul trei din Divizia A de handbal seniori a adus și primul punct pentru echipa secundă a Universității Suceava, într-un meci în care elevii antrenorului Iulian Dugan erau favoriți la victorie. Sucevenii au evoluat pe terenul unei echipe aflate la debut, CSM Cimentul Bicaz, care a reușit să-și omologheze sala și a evoluat pentru prima dată în fața propriilor suporteri. Cu un lot format în majoritate din juniori I, studenții au făcut o primă repriză bună, și la pauză conduceau cu trei goluri, scor 15 – 12. Pe fondul unui joc dur al gazdelor, care a fost trecut cu vederea de arbitri, dar și al ratărilor multiple la poarta Bicazului, gazdele se apropie și reușesc egalarea în minutul 48, 21 – 21. Până în ultimul minut, cele două echipe au mers cap la cap, iar în ultimele secunde, la scorul de 27 – 27, echipa din Bicaz a ratat un atac, iar pe contraatac sucevenii nu au reușit să-și adjudece victoria.

„Este păcat că am ratat o victorie într-un meci ce se putea câștiga. Totuși, echipa a făcut o primă repriză bună, dar în partea a doua arbitrajul a fost ostil, iar tinerii noștri jucători nu au putut să treacă peste duritățile gazdelor, Bădeliță accidentându-se la genunchi. E drept că lipsa de experință a juniorilor noștri la seniori a dus la multe ratări, ultima putând să ne aducă victoria. În jocul de azi pot să spun că am avut și un portar într-o formă foarte bună, și aici este vorba de Manea”, a declarat antrenorul Iulian Dugan. În meciul de la Bicaz, cei mai buni marcatori ai sucevenilor au fost Iulian Alexa și Paul Marmeliuc.

Vicovenii au ținut 20 de minute în șah Politehnica Iași

Cu o echipă formată în majoritate din juniori, care are o medie de vârstă sub 20 de ani, echipa CS „De la Alpinism la Turism” Bucovina din Vicovu de Jos a reușit 20 și ceva de minute bune, în care a jucat de la egal la egal cu adversari mult mai experimentați. Elevii antrenorului Corneliu Gheorghe Carcea au condus pe tabelă timp de 19 minute, dar pe final au căzut din punct de vedere fizic, iar ieșenii au intrat la vestiare cu un avantaj de șapte goluri, scor 20 – 13. În partea a doua a jocului, gazdele și-au mărit avantajul și au câștigat în final cu 38 – 21.

„Am început bine și ne-am ținut de adversarii mult mai experimentați, dar e greu când ai în linia de atac un singur jucător experimentat. Din această săptămână ne va mai veni un jucător cu experiență, un inter stânga ce face masteratul la Suceava, dar și un stângaci ce joacă pe inter și centru, din generația cu care am ieșit campioni naționali în 2007. La Iași n-am mai avut combustibil în partea a doua și am încercat să menținem o diferență cât de cât acceptabilă, în fața unei echipe ce și-a anunțat intenția de promovare”, a declarat antrenorul Corneliu Gheorghe Carcea.

Paul Carcea a fost cel mai bun marcator al vicovenilor, cu 8 reușite, urmat de Constantin Chifan cu 6 goluri, Petrică Vlădean cu 4 goluri, iar Cezar Lucaci, Iulian Muntean și Mihai Danileț au marcat câte un gol fiecare. Sâmbătă, de la ora 15.00, vicovenii vor juca pentru prima dată în fața propriilor suporteri, în compania echipei secunde a celor de la CSM București.

14. CS Vicov Bucovina                    2  0  0  2    34 – 81   0

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea II a câștigat primul punct din acest sezon.
 Vizualizări articol: 1334 |