luni, 1 sep 2014 - Anul XIX, nr. 202 (5711)

Handbal masculin – Liga Națională

Înfrângere dramatică pentru CSU Suceava în faţa vicecampioanei Ştiinţa Bacău

Programarea a făcut ca CSU Suceava să dea piept cu vicecampioana Ştiinţa Bacău în prima etapă a Ligii Naţionale de handbal masculin. Ţinând cont de transferurile de top efectuate de formaţia vizitatoare în intersezon, partida părea una dezechilibrată. Handbaliştii suceveni au izbutit însă să se autodepăşească în prima repriză, când au intrat la cabine cu un avantaj aproape neverosimil de şase goluri, 18-12, astfel că elevii antrenorului spaniol Mateo Garalda au trebuit să se întrebuinţeze la maxim pentru a câştiga acest joc, în mod dramatic, cu scorul de 26-24. Cu Bursuc şi Târzioru în vervă pe faza de atac, cu Ion Tcaciuc stâlp al apărării şi cu Vasile Tcaciuc de netrecut între buturi, „studenţii” i-au ţinut la respect pe adversari în prima repriză, pe care au controlat-o de la un capăt la celălalt. A fost pe rând 5-3, 8-6, 10-9, 15-11 pentru ca la pauză CSU Suceava să conducă pe tabela de marcaj cu un scor greu de anticipat, 18-12!

Aşa cum era de aşteptat, băcăuanii au ieşit mult mai motivaţi de la cabine, însă, spre bucuria celor prezenţi, handbaliştii pregătiţi de Petru Ghervan şi Răzvan Bernicu au reuşit să facă faţă cu brio presiunii oaspeţilor, astfel că în minutul 43 tabela de marcaj indica un liniştitor 21-16 în favoarea amfitrionilor. Sesizând momentul dificil pe care-l traversează gruparea vizitatoare, antrenorul Mateo Garalda a cerut time-out, iar din acel moment nimic nu a mai mers la fel pentru echipa suceveană. Parcă speriaţi de victoria imensă care se prefigura şi confruntaţi cu jocul din ce în ce mai bun al adversarilor, „studenţii” au început să greşească din ce în cei mai mult. Câteva momente de rătăcire a lui Petrea pe faza de atac, coroborate cu lipsa de inspiraţie a lui Spiridon între buturi i-au făcut pe cei de la Ştiinţa să creadă din nou în şansa lor. Aşa se face că avansul sucevenilor pe tabela de marcaj a început să scadă constant, astfel că în minutul 50 tabela marcaj indica un echilibru perfect, 22-22. Din nefericire, finalul le-a aparţinut tot oaspeţilor, opinia generală fiind că „studenţii” au pierdut printre degete o victorie mare, în condiţiile doar doi jucători de la Ştiinţa, Celestin şi Pinnonen, au evoluat la Suceava la adevărata lor valoare.

CSU Suceava: Manea, V. Tcaciuc, Spiridon (portari), Târzioru 12 goluri, Bursuc 4, Eros 2, I. Tcaciuc 2, Popovici 1, Preda 1, Roban, Petrea, Alexa, Baleaev, Costea.

Știința Bacău: Tamaș, Grigoraș, Erhan (portari), Bondar 8 goluri, Celestin 5, Pinnonen 4, Dospinescu 3, Rotaru 2, Tokic 2, Păunică 1, Johansson 1, Iancu, Vartic, Tărîță, Carali, Câmpan.

Rezultate înregistrate în prima etapă a Ligii Naționale de handbal masculin:

CSM Călărași – HCM Constanța    32-30

HC Vaslui – HC Odorhei       24-28

CSU Suceava - Știința Bacău 24-26

Dinamo – Poli Timișoara       26-24

Potaissa Turda – Pandurii Tg.Jiu    27-26

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Înfrângere dramatică pentru CSU Suceava în faţa vicecampioanei Ştiinţa Bacău.
 Vizualizări articol: 1371 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Înfrângere dramatică pentru CSU Suceava în faţa vicecampioanei Ştiinţa Bacău0.05