Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Rugby

CSM Suceava a reuşit prima victorie din acest sezon în Divizia Naţională

După un sezon în care nu a cunoscut gustul victoriei în Divizia Naţională, echipa de rugby seniori a Clubului Sportiv Municipal Suceava a reuşit să încheie campionatul cu un succes în faţa propriilor suporteri, 20 – 19 în compania celor de la Stejarul Buzău. Cu o echipă întărită după venirea a trei jucători experimentaţi, Lupei, Pascari şi Ştefancu, dar şi revenirea după mai multe luni de pauză a lui Flutur, sucevenii au făcut o partidă foarte bună în faţa Buzăului şi au obţinut o victorie muncită.

Înaintea fluierului de start s-a ţinut un moment de reculegere în memoria antrenorului de box Doru Iftime, care s-a stins din viaţă săptămâna trecută la vârsta de doar 52 de ani.

Hotărâţi să obţină primele puncte din acest sezon, elevii antrenorului Constantin Vlad au început foarte bine acest meci şi după numai cinci minute au reuşit să înscrie după o margine câştigată la cinci metri de buturile adverse şi o pătrundere a lui Lupei, după o acţiune a pachetului de înaintare sucevean, care  a fost superior atât în fazele fixe, cât şi în moluri sau spontane. Flutur nu a reuşit să fructifice transformarea şi scorul a rămas 5 – 0. La mijlocul reprizei, pe fondul unei dominări teritoriale, sucevenii reuşesc să-şi mărească avantajul printr-o lovitură de pedeapsă reuşită de Ionuţ Flutur, care a făcut un joc bun, mai ales la capitolul lovituri tactice de picior, scor 8 – 0. Patru minute mai târziu, oaspeţii profită de o greşeală tactică în apărarea suceveană şi înscriu extrem de uşor un eseu, stabilind scorul la pauză, 8 – 7, după fructificarea transformării.

Sucevenii au început în forţă şi repriza secundă

Echipa CSM Suceava începe partea a doua la fel de motivată şi Cezar Pascari sparge ultima redută a apărării buzoiene şi culcă balonul la colţ, la capătul unei noi acţiuni colective pe pachetul de înaintare, scor 13 – 7, după ce Flutur nimereşte bara după executarea transformării. Jocul continuă în aceeaşi direcţie şi CSM îşi măreşte avantajul cu un nou eseu, transformat de Ovidiu Bursuc şi fructificat de Flutur, la capătul unei acţiuni cursive ce a plecat din 22-ul sucevean. La acest scor, rugbyştii de la CSM s-au relaxat prematur şi au greşit foarte uşor în apărarea pe 3 sferturi, încasând două eseuri, din care unul transformat, şi scorul a devenit 20 – 19. Pe final, gazdele au mai avut două posibilităţi a înscrie eseuri, dar nu au reuşit, chiar dacă au ajuns cu balonul în terenul de ţintă, după două grămezi ordonate la 5 metri. Oaspeţii au avut şi ei posibilitatea de a trece în avantaj, dar au preferat să joace o lovitură de pedeapsă la mână şi astfel Suceava a câştigat la un singur punct diferenţă, scor 20 – 19.

„Vreau să-i felicit pe băieţi pentru dăruirea de care au dat dovadă azi în teren. Am făcut un joc bun mai ales pe pachetul de înaintare, acolo unde am dominat adversarul. Din păcate ne-am relaxat prea repede şi am luat foarte uşor eseuri, pe o mai veche problemă a noastră, apărarea pe linia de 3 sferturi. Aveam nevoie de multă maturitate în acest joc şi am folosit jucătorii experimentaţi, la care s-au adăugat şi cei trei reveniţi la echipă. Mulţumim încă o dată Primăriei Suceava şi Consiliului Local, dar şi tuturor celor care ne ajută şi sunt lângă noi”, a declarat, după meci, antrenorul Constantin Vlad.

Până la finalul anului, echipa CSM Suceava mai are de jucat trei turnee la rugby în 7, dar şi meciul din optimile Cupei României, cu o echipă din Superligă.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSM Suceava a reuşit prima victorie din acest sezon în Divizia Naţională.
 Vizualizări articol: 1314 |