luni, 20 feb 2012 - Anul XVII, nr. 41 (4946)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9715 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5614 lei

Universitatea Suceava s-a calificat în sferturile de finală ale Challenge Cup

Handbaliştii echipei Clubului Sportiv Universitatea Suceava au reuşit, sâmbătă seara, a treia calificare din istoria clubului în sferturile Challenge Cup, în faţa formaţiei RK Bjelovar, o echipă ce provine dintr-un campionat al uneia din forţele handbalului european, Croaţia. După un meci nebun la croaţi, în care au condus până aproape de final, elevii antrenorului Leonard Bibirig au cedat la trei goluri diferenţă, scor 28 – 31, dar s-au calificat mai departe graţie victoriei la 11 goluri pe care au obţinut-o în tur la Suceava. Aşa cum se aşteptau, universitarii au avut parte de un adversar care a dat totul pentru a se califica, sala din Croaţia devenind un „vulcan”, în care cei 1.500 de suporteri prezenţi şi-au încurajat frenetic favoriţii şi în acelaşi timp i-au fluierat pe studenţi.

Universitarii au tranşat calificarea încă din prima repriză

Chiar şi în aceste condiţii, elevii antrenorului Leonard Bibirig au început foarte bine acest meci şi s-au ţinut aproape de adversari, pe fondul unui joc destul de echilibrat în care nici una din echipe nu s-a putut distanţa la mai mult de un gol. Astfel, Universitatea a preluat conducerea la 3 – 2 prin Mitrea, dar croaţii au egalat şi au preluat conducerea, în minutul 13 studenţii reuşind din nou egalarea la 4 – 4. Cu cinci minute înaintea pauzei, la scorul de 10 – 9 pentru Universitatea, antrenorul gazdelor cere time-out pentru a rupe această egalitate, dar din fericire pentru noi, cei care rup ritmul sunt sucevenii, cei ce înscriu de trei ori consecutiv prin Roşu, Schroder şi Ţuţu şi scorul devine 13 – 9. Până la pauză, croaţii mai înscriu o dată şi astfel Universitatea era ca şi calificată în sferturi, RK Bjelovar având de recuperat nu mai puţin de 15 goluri în partea secundă, asta în condiţiile în care la Suceava au marcat de 16 ori în tot meciul.

Suceava şi-a păstrat avantajul până în minutul 52

Începutul reprizei secunde a aparţinut gazdelor, care au profitat de eliminarea lui Şoldănescu şi s-au apropiat la doar un gol, scor 13 – 12, dar nu au reuşit egalarea, Universitatea desprinzându-se din nou la trei goluri, avantaj pe care-l păstrează până în minutul 44, când gazdele revin la un singur gol, scor 21 – 20. În ultimele zece minute, când nu se mai putea schimba soarta calificării, sucevenii fac mai multe schimbări pentru a-şi odihni titularii în vederea meciurilor ce urmează şi RK Bjelovar reuşeşte egalarea când mai erau nouă minute de joc, scor 23 – 23. Gazdele reuşesc în minutul 53 să preia conducerea după mai bine de jumătate de oră în care au fost conduşi şi reuşesc să se desprindă la două şi mai apoi trei goluri abia în ultimele trei minute, când deja era prea târziu. RK Bjelovar obţine astfel o victorie doar pentru palmares, cu scorul de 31 – 28, şi Universitatea Suceava merge mai departe în sferturile de finală ale Challenge Cup, cu scorul general de 55 – 47.

Petru Ghervan: „Am făcut o primă repriză mai bună decât la Suceava”

La finalul unui meci ce a adus pentru a treia oară calificarea Universităţii în sferturile Challenge Cup, directorul tehnic al studenţilor, Petru Ghervan, a apreciat jocul foarte bun al sucevenilor, mai ales în prima repriză, când practic diferenţa de scor a fost hotărâtoare. În acelaşi timp, Petru Ghervan a apreciat spiritul de luptă al croaţilor şi dăruirea de care au dat dovadă în teren, chiar dacă nu mai aveau şanse în partea a doua.

„Am făcut o primă repriză mai bună decât la Suceava, una la finalul căreia aveam trei goluri diferenţă şi astfel eram ca şi calificaţi, deoarece gazdele aveau de recuperat 15 goluri, lucru greu de crezut după ce la Suceava au avut în total 16 reuşite. În ultimele zece minute am făcut mai multe schimbări pentru a odihni jucătorii care au evoluat cel mai mult, tocmai pentru a evita o stare de oboseală prea mare în vederea partidelor ce urmează. În ciuda oboselii pe care au acuzat-o şi croaţii în partea secundă, este de admirat dorinţa şi spiritul de luptă de care au dat dovadă în teren, aici de unde avem de învăţat multe, şi mă refer la echipele din România”, a declarat Petru Ghervan.

După disputarea returului optimilor din Challege Cup se ştiu şase din echipele calificate în sferturi, şi anume Wacker Thun, din Elveţia, Sporting Cp, din Portugalia, Maccabi “Tyrec” Tel Aviv, din Israel, Hc Kriens-Luzern, din Elveţia, Ac Diomidis Argous, din Grecia, Rk Maribor Branik, din Slovenia. A opta echipă calificată urma să se decidă aseară între HC Caraş-Severin şi italienii de la Ssv Bozen, în tur, italienii impunându-se cu scorul de 27 – 19.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea Suceava s-a calificat în sferturile de finală ale Challenge Cup.
 | Nota curentă: 5.0 din 6 voturi
Universitatea Suceava s-a calificat în sferturile de finală ale Challenge Cup5.056