Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9762 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6699 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   11 imagini |   ø fişiere video

Universitatea a remizat cu Clujul, după un gol primit în ultima secundă

La primul meci oficial din acest sezon al Ligii Naţionale de Handbal în faţa propriilor suporteri, echipa de handbal a Universităţii Suceava a remizat cu Universitatea Cluj, scor 25 – 25, după ce a primit gol în ultimele două secunde ale partidei.

Elevii antrenorilor Stelian Bursuc şi Leonard Bibirig au început destul de bine această partidă şi după şase minute echilibrate s-au distanţat la două goluri un minut mai târziu, prin reuşitele lui Bursuc şi Mitrea, scor 4 – 2. Această diferenţă se menţine pe tabelă până în ultimele trei minute ale primei reprize, când Gavriloaia înscrie şi stabileşte scorul pauzei, 12 – 9 pentru Universitatea Suceava.

După primele şase minute din partea a doua, sucevenii se duc la patru goluri în faţa adversarilor, scor 15 – 11, dar urmează două minute cu greşeli în tabăra Universităţii, oaspeţii replicând prin trei goluri consecutive şi apropiindu-se la un singur gol, scor 15 – 14. Ucraineanul Seghei Besarab, care a făcut un joc bun, punctează de două ori şi după un gol al clujenilor, Universitatea reuşeşte să se desprindă pentru prima dată la cinci goluri, prin reuşitele lui Şoldănescu, Amihăesi şi din nou, Besarab, scor 20 – 15, în minutul 46.

Când toată lumea să aştepta la o victorie lejeră în faţa Clujului, universitarii au din nou fluctuaţii în evoluţie şi nu-şi mai găsesc ritmul, mai ales în ultimele opt minute, când nu mai găsesc poarta adversă. Clujenii se apără mult mai agresiv şi profită din plin de ratările Universităţii, apropiindu-se la două şi apoi, în minutul 59, la un singur gol, după ce sucevenii au rămas în inferioritate. Chiar şi aşa, Universitatea are atacul, dar forţează în atac şi în ultima fază, Clujul reuşeşte egalarea chiar în ultima secundă, cu un şut de la şold, de la linia de 9 metri, ce l-a surprins pe Iulian Andrei, scor final 25 – 25. Ultimele minute şi finalul de joc a fost unul plin de proteste, de pe ambele bănci, la care antrenorul oaspeţilor, Constantin Ştefan, a primit două minute eliminare, după ce a fost avertizat la mai multe intrări în teren. Oficialii suceveni au protestat deoarece conform noilor dispoziţii ale federaţiei, antrenorului Clujului trebuia eliminat la prima intrare în teren, dar arbitrii l-au iertat.

În meciul cu Universitatea Cluj, pentru suceveni, Mitrea a reuşit 7 goluri, Acatrinei şi Besarab câte 5, Gavriloaia şi Amihăesi, câte două, iar Cântec, Şoldănescu, Pancu şi Bursuc, au înscris câte un gol. În următoarea etapă, handbaliştii Universităţii Suceava vor juca pe terenul nou promovatei Potaisa Turda, echipa la care a ajuns fostul „student” Claudiu Dediu şi care în etapa inaugurală a remizat pe terenul unei alte nou promovate, Dinamo Călăraşi, scor 28 – 28.

Rezultatele etapei I din Liga Naţională de Handbal

HCMConstanţa – CSM Satu Mare 38-23 (18-10)
CS Caraş-Severin – CSM Bucureşti 26-32 (14-14)
CSUSuceava – “U” Transilvania Cluj 25-25 (12-9)
Dinamo Călăraşi – Potaissa Turda 28-28 (15-13)Poli Municipal Timişoara – CSM Ploieşti 24-25 (16-12)HC Odorhei – Steaua Bucureşti 28 - 26 (16-11)
Ştiinţa MD Bacău – Energia Pandurii Tg. Jiu 33-30 (16-15)

Leonard Bibirig: „N-am ştiut să gestionăm finalul de partidă”

La finalul remizei de pe teren propriu cu Universitatea Cluj, tehnicianul sucevean Leonard Bibirig este de părere că echipa are nevoie de timp pentru a trece de faza aceasta de reconstrucţie, dar cu răbdare vor veni şi rezultatele aşteptate.

„Am avut un început de campionat în compania unui adversar destul de dificil, cu o echipă omogenă. Noi suntem într-o oarecare reconstrucţie şi trebuie să avem răbdare, iar odată cu trecerea timpului vor veni şi rezultatele. Am controlat partida timp de 55 de minute, dar n-am ştiut să gestionăm finalul de partidă şi cred că dacă eram puţin mai atenţi ne puteam adjudeca cele două puncte. Chiar dacă am luat numai un punct, vreau să felicit jucătorii pentru modul în care s-au dăruit pe teren şi pentru dorinţa de a câştiga, dar aşa e în sport, nu tot timpul aceste atribute îţi pot aduce şi victoria”, a precizat antrenorul Leonard Bibirig.

Constantin Ştefan consideră acest egal o victorie pentru echipa sa

De cealaltă parte, antrenorul clujenilor, Constantin Ştefan, recunoaşte că echipa sa a obţinut o remiză cu ajutorul unui gol norocos, dar după cum a evoluat jocul în ultimul sfert de oră consideră că este un rezultat echitabil. Tehnicianul clujean este de părere că tracul de început de campionat şi faptul că cele două echipe nu sunt la capacitate maximă s-a resimţit în greşelile copilăreşti din teren.

„Ne aşteptam la un joc foarte dificil. Să nu uităm că anul trecut, când Suceava a terminat pe locul trei, patru puncte au fost câştigate în dauna noastră, în ambele meciuri, la un gol, pe final de meci. Iată că în acest tur de campionat ne-a surâs nouă şansa să înscriem, chiar şi pentru un egal pe care noi îl considerăm ca o victorie. Ştim forţa de grup, mobilizarea şi motivaţia pe care o au jucătorii suceveni şi de aceea ne-am pregătit destul de bine din puncte de vedere tactic şi am avut puterea de nu ceda până la finalul jocului, revenind chiar dacă am fost conduşi şi cu cinci goluri. În ultimele 15 minute am avut o apărare foarte competitivă şi agresivă ne-am repliat mult mai bine şi n-am mai luat goluri pe contraatac”, a încheiat Constantin Ştefan.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a remizat cu Clujul, după un gol primit în ultima secundă.
 Vizualizări articol: 865 |