miercuri, 7 sep 2011 - Anul XVI, nr. 211 (4809)

Tenis

Sucevenii de la CS Select au dominat Cupa Ciuc Premium

Timp de patru zile, terenurile bazei sportive Unirea din municipiul Suceava au găzduit meciurile Cupei Ciuc Premium, competiţie la care au participat peste 70 de concurenţi. Concursul de categorie silver este în calendarul Federaţiei Române de Tenis, făcând parte din turneele de promovare a acestui sport în ţara noastră, desfăşurate sub egida BCR Tenis Partener. Ca şi acum două luni, când a avut loc prima ediţie de la Suceava din acest an, pe cele trei terenuri au evoluat sportivi amatori şi semiprofesionişti din toată zona Moldovei, dar şi câţiva din restul ţării. După patru zile de meciuri interesante la toate cele patru categorii de simplu şi cea de dublu, sucevenii s-au impus la majoritatea claselor de dificultate, singura excepţie fiind la nivelul şapte, unde podiumul a fost împărţit de trei ieşeni.

Ştefan Hunceac şi Andrei Ştefan Iacob şi-au apărat titlurile cucerite la ediţia de acum două luni

La nivelul cinci, adică cel mai mic la capitolul dificultate, sportivul clubului organizator, CS Select Suceava, Andrei Ştefan Iacob a reuşit să-şi adjudece trofeul pus în joc, la fel cum a făcut-o şi la celălalt turneu BCR Tenis Partener organizat la Suceava, în urmă cu două luni. În vârstă de doar 12 ani, Andrei Ştefan Iacob a câştigat în sferturile de finală cu scorul de 6 – 3, 6 – 2 în faţa suceveanului Stoica B., în semifinale, cu scorul pe seturi 6 – 2, 6 – 1, în compania lui Ionuţ Rusu, care a terminat pe locul trei, iar în finală a câştigat trofeul Ciuc Premium, învingându-l pe un alt coleg de la CS Select, Victor Munteanu, scor 6 – 2, 6 – 1.

La nivelul şase, care a avut şi cea mai mare participare din concurs, mai exact 24 de concurenţi, Cupa Ciuc Premium i-a revenit suceveanului Ştefan Hunceac, cel care a câştigat şi turneul precedent de la Suceava, dar şi unul de categorie gold la Iaşi, toate în decurs de numai două luni. În optimi, Ştefan Hunceac nu a avut nici o problemă cu Casian Solonar, din Rădăuţi, pe care l-a învins cu un sec 6 – 0, 6 – 1. În următorul meci, Ştefan Huncea l-a întâlnit chiar pe tatăl său, Ilie Hunceac, într-un meci care a reeditat finala de acum două luni la nivelul şase şi în care s-a impus din nou, de această dată cu un scor identic în cele două seturi, 6 – 4. În semifinale, Ştefan Huncea a trecut de Mitică Negru, cu 6 – 4, 6 – 2, iar în finală de Gabi Rusu, tot de la Select Suceava, cu 7 – 6, 6 – 1. La acelaşi nivel 6, alături de Mitică Negru, pe locul al treilea s-a clasat şi Mihai Ududec, tot de la Suceava.

Nivelul şapte a fost dominat de sportivii din Iaşi

Singura categorie unde sucevenii nu au urcat pe podium a fost la nivelul şapte, acolo unde Mihai Chirilă a câştigat, fiind urmat de Alin Hâncu şi Alexandru Gavril, toţi trei venind de la Iaşi.

La fel ca la ediţia trecută, tabelul nivelului opt, rezervat semiprofesioniştilor, a fost completat din nou, competiţia de la Suceava fiind singura din Moldova unde s-au ocupat toate locurile de concurs. Clubul Sportiv Select Suceava a dominat şi acest nivel, Florin Dumbravă câştigând locul I, după 6 – 3, 6 – 4 cu al doilea clasat, Costel Chelaru, ultima poziţie a podiumului revenindu-i sportivului Bogdan Marasin, de la acelaşi club.

Cupa Ciuc Premium a avut şi concurs de dublu la nivelul şapte, finala revenindu-i cuplului Nicolai Iliuţ/Nicolae Balan din Gălăneşti şi Vicov, după 7 – 6, 6 – 2 în faţa sucevenilor Mihai Odudec şi Cristi Roman. După meciul de la simplu, când s-au întâlnit în sferturile de finală, câştigătorul nivelului şase, Ştefan Hunceac, a făcut echipă la dublu cu tatăl său, Ilie, în final cei doi clasându-se pe poziţia a treia a podiumului Cupei Ciuc Premium, competiţie organizată de CS Select Suceava, CSM Suceava şi AJT Suceava.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Sucevenii de la CS Select au dominat Cupa Ciuc Premium.
 Vizualizări articol: 910 |