luni, 23 mai 2011 - Anul XVI, nr. 119 (4717)

Rugby

CSM Bucovina Suceava a început returul cu o victorie

Rugbyştii echipei CSM Bucovina Suceava au început returul Diviziei Naţionale cu o victorie chiar în faţa propriilor suporteri, 17 – 13 cu Stejarul Buzău. După ce, în prima etapă a turului, elevii antrenorului Constantin Vlad au pierdut la Buzău, cu scorul de 21 – 39, sâmbătă, sucevenii şi-au luat revanşa după o partidă cu două reprize total diferite. Oaspeţii şi-au arătat intenţia de a pleca de la Suceava cu puncte încă din debutul meciului, când au avut ocazia de a deschide scorul, dar au ratat în minutul cinci o lovitură de pedeapsă din poziţie bună. Zece minute mai târziu târziu, şi suceveanul Flutur a ratat deschiderea scorului din poziţie centrală de la 22 de metri.

Pe fondul dominării buzoiene, jucătorii de la Stejarul au marcat primele puncte în minutul 33, când după mai multe atacuri repetate în apropierea terenului de ţintă sucevean, un jucător de la oaspeţi şutează un balon scurt de urmărire, insistă şi ajunge primul la minge, înscriind primul eseu al meciului, unul netransformat, scor la pauză 0 – 5.

După un început mai slab de meci, sucevenii au revenit în forţă în a doua repriză şi au preluat conducerea după două eseuri transformate, scor 14 – 5.

Prima reuşită a sucevenilor i-a aparţinut fundaşului Chiţan, care a finalizat o frumoasă acţiune cu un balon purtat la mână pe linia de trei sferturi, iar a doua a fost reuşită de Ştefăniţă Rusu, după o pătrundere în forţă a lui Bursuc şi un mol ce a fost împins până în terenul de ţintă advers, ambele transformări fiind concretizate de Flutur.

Cu zece minute înainte de final, CSM Bucovina pierde doi jucători importanţi, Bursuc şi Flutur, care se accidentează şi nu mai pot continua jocul. Lipsa celor doi se simte în joc şi oaspeţii se apropie la doar un punct, după o lovitură de pedeapsă şi un eseu netransformat, scor 14 – 13. În ultima fază a meciului, Brăteanu reuşeşte o lovitură de pedeapsă şi risipeşte emoţiile suceveniilor, care câştigă astfel patru puncte, iar buzoienii se întorc acasă doar cu punctul bonus defensiv, pentru o înfrângere la mai puţin de şapte puncte.

„A fost un meci de angajament, cu două părţi diferite. După un început mai greu, în care am fost dominaţi, în repriza secundă ne-am revenit şi am înscris două eseuri transformate şi o lovitură de pedeapsă, dar am ratat şi foarte multe oportunităţi lângă terenul de ţintă  advers, buzoienii apărându-se foarte bine. Ca şi în meciurile cu Pantelimon şi Braşov, în repriza a doua am demonstrat că suntem mai bine pregătiţi fizic în faţa unei echipe  ce are un buget de cinci ori mai mare decât noi”, a declarat antrenorul Constantin Vlad.

În următoarea etapă, pe 28 mai, CSSM Bucovina Suceava va sta, urmând să joace abia pe 7 august meciul de la Ştiinţa Petroşani, amânat din cauza faptului că foarte mulţi jucători de la Suceava au de dat bacalaureatul, fiind încă liceeni.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSM Bucovina Suceava a început returul cu o victorie.
 Vizualizări articol: 800 |