marţi, 12 apr 2011 - Anul XVI, nr. 85 (4683)

Rugby

CSŞ Gura Humorului a câştigat derbiul judeţean cu LPS Suceava

Tinerii rugbyşti ai Clubului Sportiv Şcolar din Gura Humorului au mai făcut un pas spre turneul final, după ce s-au impus în derbiul judeţean al Campionatului Naţional under 17, în disputa de pe teren propriu cu echipa similară a Liceului cu Program Sportiv Suceava, scor 17-5. Aflate în lupta pentru calificarea la turneul final, cele două echipe ale judeţului au practicat un joc deschis şi spectaculos, cu o primă repriză dominată de echipa pregătită la Gura Humorului de Florin Nistor şi o parte secundă în care oaspeţii de la LPS Suceava, pregătiţi de Dumitru Livadaru, au avut iniţiativa.

Gazdele au început mai bine acest derbi şi au deschis scorul cu un eseu al lui Olari, la finalul unei acţiuni pe linia de trei sferturi, scor 5-0, după o transformare nereuşită. Dominarea echipei din Gura Humorului s-a concretizat până la pauză cu un nou eseu netransformat, reuşit de Lupu, tot la capătul unei acţiuni purtate pe linia de trei sferturi şi o greşeală individuală a sucevenilor, astfel că la pauză, gazdele conduceau cu 10-0.

Partea a doua a jocului a fost una total diferită, una în care sucevenii au atacat, iar humorenii mai mult s-au apărat, din ambele echipe lipsind câţiva titulari, fie accidentaţi, fie plecaţi la lotul naţional. Contrar jocului din teren, elevii lui Florin Nistor îşi măresc avantajul cu un nou eseu, după o cursă de 45 de metri a lui Moroşanu, încercare transformată de Lupu, şi scorul devenea 17-0. Până la final, sucevenii reuşesc un eseu netransformat prin Lucian Strugariu, sportiv ce a reuşit să plece pe lângă un mol format în apropierea terenului de ţintă advers, scor final 17-5.

Cu ajutorul acestui succes, CSŞ Gura Humorului şi-a consolidat poziţia de lider al seriei, cu şapte victorii şi o înfrângere, şi are cele mai mari şanse din grupă să se califice pentru turneul final. De cealaltă parte, LPS Suceava continuă cu şanse mari lupta pentru locul doi, ultimul ce permite calificarea în actul final al competiţiei, acumulând până în prezent patru victorii, un egal şi două înfrângeri. În etapa viitoare, LPS Suceava va primi vizita celor de la CSŞ Unirea Iaşi, într-un meci pe care, după părerea antrenorului Dumitru Livadaru, dacă îl vor câştiga, şansele de a merge la turneul final vor fi de 80%.

Humoreanul Vlad Nistor şi suceveanul Sabin Creţu, la Campionatul European under 18

Şi în acest an, judeţul Suceava are reprezentanţi în naţionalele României, mai exact în cea under 18, care va participa în această săptămână la Campionatul European, ce se desfăşoară în Franţa. Este vorba de Vlad Nistor, de la CSŞ Gura Humorului, cel care joacă în grămadă, în linia a doua sau a treia, şi de Sabin Creţu, de la LPS Suceava, care evoluează pe postul de fundaş, jucători ce se află în cantonament cu naţionala şi au lipsit de la derbiul dintre cele două formaţii ale judeţului. Sâmbătă, cei doi suceveni vor debuta la europene cu naţionala României într-un meci extrem de greu, contra Scoţiei, echipă care, alături de Italia, a venit din Turneul celor Şase Naţiuni. Dacă va pierde acest meci, România va evolua mai departe cel mai probabil pentru locurile 5 – 6.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSŞ Gura Humorului a câştigat derbiul judeţean cu LPS Suceava.
 Vizualizări articol: 532 |