marţi, 18 ian 2011 - Anul XVI, nr. 13 (4611)

Echipa LPS Suceava, tot mai departe de turneul semifinal

Echipa de handbal juniori III a Liceului cu Program Sportiv din Suceava nu a început foarte bine acest an, după ce la Iaşi, la cel de-al treilea turneu din Campionatul Naţional a reuşit doar două victorii din cinci meciuri disputate, înclinându-se din păcate în faţa celor două contracandidate la locul doi, Iaşi şi Bacău. În primul meci al turneului, jucătorii pregătiţi de antrenorul Iulian Dugan au reuşit să se impună lejer în faţa celor de la LPS Botoşani, scor 37 – 18, după 18 – 9 la pauză. În aceeaşi zi, sucevenii au întâlnit liderul seriei, LPS Piatra Neamţ, într-un joc pe care l-au cedat la scor 15 – 35, după ce la pauză, LPS Suceava avea deja un handicap de 10 goluri, scor 8 – 18. În a doua zi, pentru echipa din Suceava a urmat primul meci important, în compania principalei contracandidate la locul doi, ultimul ce duce la turneul final, CSŞ Bacău. Elevii lui Iulian Dugan au făcut o repriză foarte bună şi au intrat la vestiare cu un handicap de un gol, scor 15 – 16. Din păcate, în partea a doua a meciului au cedat mult prea uşor, mai ales psihic, pierzând partida la o diferenţă destul de mare, scor 25 – 36. În aceeaşi zi, LPS Suceava a întâlnit echipa gazdă, LPS Iaşi, o altă contracandidată la locul doi. Prima repriză a fost controlată aproape în totalitate de suceveni, care au condus şi la patru goluri, dar în ultimele faze au fost egalaţi şi conduşi la pauză cu două goluri, scor 9 – 11. Partea a doua a jocului a fost la fel de disputată, câteva greşeli şi ratări în tabăra suceveană făcând ca meciul să se termine 25 – 21 în favoarea Iaşiului. În ultimul meci al LPS Suceava a câştigat în faţa celor de la AS CS Tescani, dar după înfrângerile cu Bacău şi Iaşi, şansele de a merge mai departe la turneul semifinal s-au apropiat tot mai mult de zero.

„A fost un turneu dezamăgitor pentru mine, în care am jucat destul de prost, la aceasta adăugându-se şi un arbitraj tendenţios în anumite faze importante ale meciurilor. Am făcut o repriză foarte bună cu Bacăul, dar am picat în partea a doua şi un meci excelent cu cei de la Iaşi, ce se putea termina cu orice rezultat. Din păcate şansele noastre de a ne califica mai departe sunt egale cu zero şi de aceea în turneele ce vor urma vom juca doar pentru palmares. Rămâne să lucrăm mai mult cu cei ce vor fi şi la anul la juniori III pentru a forma o echipă mult mai competitivă în sezonul viitor”, a declarat antrenorul Iulian Dugan.

Clasamentul seriei A

1. LPS Piatra Neamț   15        15        0          0          489 – 254        30

2. CSS Bacău            15        11        1          3          497 – 292        23

3. LPS Suceava          15        8          0          7          379 – 338        16

4. LPS Iaşi                  15        7          1          7          386 – 317        15

5. AS CS Tescani       15        3          0          12        326 – 492        6

6. LPS Botoşani         15        0          0          15        164 – 548        0

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Echipa LPS Suceava, tot mai departe de turneul semifinal.
 Vizualizări articol: 674 |