Curs valutar euroEUR:Tendinta4,971 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei

Fotbal şi nu prea

Rapid CFR Suceava, agentul 003

Rapid CFR Suceava a pierdut ieri ruşinos în faţa liderului Seriei I a Ligii a III-a, FCM Bacău, scor 1-4, într-un meci în care problema învingătoarei nu s-a pus nici un moment, gazdele fiind la a treia înfrângere consecutivă.

Nici bine nu a început partida, că oaspeţii au şi reuşit deschiderea scorului la prima fază de poartă. Era minutul 2, când la un corner executat de pe partea dreaptă a atacului băcăuan, ceferiştii au respins defectuos şi Menghea a şutat din marginea careului de 16 metri pentru 0-1. Rapidiştii nu şi-au revenit din şoc şi în minutul 9 tabela, impropriu spus, pentru că până la pauză a indicat 0-0, arăta 0-2. A fost o deschidere în adâncime către Vraciu, dar se părea că jucătorul oaspeţilor nu va ajunge la balon, mai ales că atât portarul Gavriloaia cât şi un fundaş rapidist erau mai bine plasaţi. Cei doi s-au bâlbâit şi Vraciu a speculat greşeala lobând mingea în plasă. Acelaşi Vraciu a dus scorul la 0-3 în minutul 15, când a reluat în plasă o minge centrată de pe stânga, de lângă un fundaş ceferist rămas în contemplare.

Supărat pe evoluţia lui Gavriloaia, antrenorul Ion Buzoianu face o înlocuire şi îl trimite între buturi pe Pascal. Dezastrul a continuat pentru gazde, care primesc încă o lovitură de ciocan. Era minutul 30, când Pantea  şi Pascal nu se înţeleg, iar primul înscrie un tontogol care l-ar face invidios până şi pe Bănel Nicoliţă.

Repriza se încheie cu Rapidul în genunchi, şi fără perspective de a se schimba ceva. Partea a doua îi găseşte pe oaspeţi preocupaţi să-şi conserve avantajul de patru goluri.

Rapid are o tresărire de orgoliu şi trimite mingea în bară în debutul reprizei secunde. Gheorghe Poenaru, antrenorul celor de la FCM Bacău, schimbă şi el portarul în minutul 70. A fost o decizie proastă, pentru că în minutul 75, noul intrat comite fault în careu şi primeşte şi cartonaş roşu. Brânză transformă lovitura de penalitate, iar până la final nu se mai întâmplă nimic notabil. FCM Bacău se impune cu 4-1, iar pentru Suceava viitorul fotbalistic este negru.

Rapid a jucat în următoarea alcătuire: Gavriloaia – Oniu, Sevaciuc, Florin Plămadă, Pantea, Brânză, Tomescu, Apetri, Romaniuc, Plămadă şi Şuleru. Au mai intrat Pascal, Jalbă, Golofca şi Burlacu.

Luceafărul Mihai Eminescu - Aerostar Bacău se dispută astăzi, de la ora 15:00

CS Panciu şi Politehnica Galaţi au stat.

Clasamentul Seriei I din Liga a III-a

1. FCM Bacău                                7       6       1       0       22-519

2. ASC Bacău                                 7       5       1       1       13-516

3. Oţelul II Galaţi                           7       5       1       1       11-516

4. Petrotub Roman                        5       4       0       1       9-4    12

5. CSM Paşcani                             7        4       0       3       10-12         12

6. Aerostar Bacău                          5       3       0       2       9-9    9

7. Rapid CFR Suceava                  7       2       1       4       10-12         7

8. FCM Oneşti                               5        2       1       2       7-9    7

9. Politehnica Galaţi                      6       2       0       4       7-9    6

10. CSM Focşani                           7       2       0       5       4-126

11. CS Panciu                                5       1       1       3       8-9    4

12. Ceahlăul II Piatra Neamţ        5       1       1       3       4-6    4

13. Cetatea Târgu Neamţ               5       1       0       4       4-113

14. Luceafărul Mihai Eminescu   6       0       1       5       4-141

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rapid CFR Suceava, agentul 003.
 Vizualizări articol: 1524 |