Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9757 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6253 lei

Rugby

Sucevenii, învinşi de arbitri

Sâmbătă, în ultima etapă a grupelor Diviziei Naţionale de Rugby, echipa suceveană CSM Bucovina a pierdut pe teren propriu în faţa celor de la Universitatea Cluj, după un meci pe care l-au dominat până pe final, ce a avut şi două reprize de box, scor 26 – 29. Fără nici un punct câştigat în acest sezon, elevii antrenorului Constantin Vlad au intrat în teren cu gândul la prima victorie, mai ales că întâlneau o echipă a Clujului care avea doar şase puncte câştigate. CSM Bucovina Suceava a început foarte bine acest meci şi a deschis scorul cu ajutorul unui eseu a lui Opariuc, cel care a făcut o cursă de 50 de metri până în terenul de ţintă advers, scor 5 – 0. La jumătatea reprizei, sucevenii îşi măresc avantajul după un balon de urmărire şutat de Soloniuc şi culcat de Preutescu, scor 12 – 0, după transformarea reuşită de Flutur. Din acel moment îşi intră în rol prin câteva decizii care nu aveau treabă cu regulamentul arbitrul central, Doru Gordin, cel care i-a arbitrat şi etapa trecută pe suceveni, la CSM Bucureşti. Oaspeţii reuşesc primul eseu transformat, dar imediat după, Flutur înscrie cea de-a treia încercare, pe care tot el o transformă şi duce scorul la 19 – 7. Până la pauză, clujenii marchează un nou eseu, cu largul concurs al arbitrilor, care închid ochii la o fază în care un jucător de la oaspeţi a călcat în afara terenului, scor 19 – 14.

Bătăi generale între jucători

La câteva minute după reluarea partidei, Preutescu şutează un balon pe jos şi este oprit din cursa către un nou eseu de un adversar, dar arbitru nu dictează lovitură liberă şi nu-i acordă cartonaşul galben clujeanului, fapt pentru care spiritele se încing şi faza se termină cu o bătaie generală.

După şapte minute, Flutur este călcat de un adversar chiar dacă era la pământ şi bătaia generală se repetă, ambele echipe primind în cele două faze câte două cartonaşe galbene. În ciuda arbitrajului tendenţios, Nichiforiuc reuşeşte al patrulea eseu, ce este transformat de Ovidiu Soloniuc şi scorul devenea 26 – 14. Din păcate, echipa locală este privată de un nou eseu, la o fază în care Bursuc pleacă pe lângă grămadă şi îi pasează decisiv în spate lui Flutur, dar arbitrul Doru Gordin fluieră un înainte pe care doar el l-a văzut. După două greşeli în apărare, echipa CSM Bucovina primeşte două eseuri netransformate şi astfel scorul devine 26 – 24. În finalul jocului, clujenii trec în avantaj cu largul concurs al arbitrilor, după ce unul din jucători culcă balonul în terenul de ţintă al sucevenilor, eseul fiind validat chiar dacă sportivul de la oaspeţi a atins steagul şi a ieşit din teren, scor final 26 – 29, CSM Bucovina alegându-se doar cu punctul bonus defensiv.

Vlad: „Ni s-a furat o victorie”

„Din păcate ni s-a furat o victorie muncită, de un arbitru care e la final de carieră şi şi-a permis să se compromită într-un asemenea hal. Pe lângă multele decizii ce nu aveau nici o treabă cu regulamentul, brigada de arbitri a judecat cu unităţi de măsură diferite, avantajându-i pe clujeni şi creând o tensiune ce a dus la cele două încăierări din teren. Din păcate ne-au lipsit şi trei titulari, Conache, Creţuleac şi Andronic, dar am şi făcut câteva greşeli în ultimele 10 minute. Totuşi, jucătorii noştri şi-au dorit această victorie şi s-au dăruit în teren, dar din păcate arbitri nu au fost de acord că un succes de partea noastră”, a declarat antrenorul Constantin Vlad.

În continuarea campionatului, sucevenii vor juca în turneul play-out începând cu data de 29 mai, alături de CSM Bucureşti, Universitatea Cluj, Poli Iaşi, Ştiinţa Petroşani şi RC Bârlad.

6. CSM Bucovina Suceava 10 0 0 10 106-569 1pb 1p

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Sucevenii, învinşi de arbitri.
 Vizualizări articol: 792 |