luni, 26 apr 2010 - Anul XV, nr. 95 (4386)

Universitarii s-au impus fără probleme în faţa studenţilor din Cluj

După victoria de miercuri, de la Timişoara, echipa de handbal a Universităţii Suceava a reuşit ieri cel de-al şaselea succes consecutiv în Liga Naţională, pe teren propriu, în compania celor de la Universitatea Transilvania Cluj, scor final 32 – 22. Aflaţi în lupta pentru un loc de cupă europeană, elevii lui Leonard Bibirig aveau nevoie de cele două puncte puse în joc, deoarece în cazul unei remize sau a unui eşec ieşeau complet din cursa pentru poziţia cinci în clasament. După ce etapa trecută au fost la un pas să învingă Bacăul, clujenii au venit la Suceava hotărâţi să plece cu punctele, începutul de partidă fiind unul destul de echilibrat, cu multe ratări în ambele tabere. Dacă în minutul 9, sucevenii aveau un avantaj de două goluri, opt minute mai târziu, oaspeţii au preluat conducerea pentru prima şi ultima dată în acest meci, scor 4 – 5. Cu un Bogdan Pralea într-o formă foarte bună, Universitatea s-a distanţat din nou la două şi mai apoi patru goluri, intrând la vestiare la scorul de 13 – 9. Începutul reprizei secunde a aparţinut elevilor lui Leonard Bibirig, care cu o apărare mult mai etanşă şi mai multe intervenţii salvatoare ale lui Pralea s-au distanţat la şase goluri în minutul 35 şi mai apoi la 10 goluri, cinci minute mai târziu, scor 21 – 11. Pe fondul câtorva momente de relaxare a sucevenilor, clujenii au marcat de patru ori consecutiv şi s-au apropiat la şase goluri. Până în minutul 53, jocul a fost unul echilibrat, dar în ultimele şapte minute, sucevenii au punctat de cinci ori, faţă de numai o reuşită a oaspeţilor şi au închis tabela la scorul de 32 – 22. Cu această victorie, Universitatea a egalat Steaua în clasament, cu 28 de puncte, dar asta până miercuri, când bucureştenii joacă la Bacău. În meciul cu Clujul, pentru studenţi au reuşit să marcheze Gavriloaia (6 goluri), Chiruţ, Adomnicăi şi Dediu, câte 5 goluri fiecare, Ignat (4), Mitrea (3), Roşu (2), iar Tcaciuc şi Şoldănescu, câte un gol fiecare. În etapa viitoare, Suceava va juca din nou acasă, în compania principalei contracandidate la locul cinci, Ştiinţa Bacău.

Ştefan Constantin: „Pentru noi doar primele 20 de minute au contat”

La finalul duelului universitar dintre Suceava şi Cluj, antrenorul oaspeţilor i-a felicitat pe suceveni pentru această victorie şi în special pe bunul său prieten Leonard Bibirig, căruia i-a urat succes în continuare.

„Este un rezultat greu de digerat, dar din păcate pentru noi doar primele 20 de minute am contat, la fel ca în etapa trecută, în meciul cu ştiinţa Bacău. Este o victorie clară a sucevenilor, pe care-i felicit pentru evoluţia lor, mai ales în ultimele 40 de minute, când jocul lor a funcţionat foarte bine. Avem o echipă în reconstrucţie şi de aceea îmi doresc ca pe viitor să le inspir elevilor mei acea dorinţă de victorie, specifică în marea performanţă”, a declarat la final antrenorul Universităţii Cluj, Ştefan Constantin.

De cealaltă parte, Leonard Bibirig şi-a felicitat elevii pentru această a şasea victorie consecutivă, dar în acelaşi timp le-a amintit că mai au de trecut încă două meciuri foarte grele până la finalul campionatului, acasă cu Bacăul şi în deplasare la Reşiţa.

„La fel ca şi în meciul de la Timişoara am început mai greu această partidă, dar pe parcurs am pus stăpânire pe joc. Mă bucur pentru această victorie şi de aceea îi felicit pe sportivii noştri pentru dăruirea de care au dat dovadă în teren. Urmează două partide foarte dificile, în care îmi doresc din partea jucătorilor o atitudine asemănătoare, pentru a reuşi să câştigăm”, a declarat Leonard Bibirig.

Universitarii vor ajunge la zi cu salariile în această săptămână

Sâmbătă la amiază a avut loc o întrunire a Consiliului de Administraţie a Clubului Sportiv Universitatea Suceava, la care au fost prezenţi primarul Ion Lungu, rectorul Universităţii „Ştefan cel Mare” Suceava, Adrian Graur, dar şi preşedintele secţiei de handbal, Viorel Nuţu, şedinţă în care s-au lămurit mai multe probleme apărute, mai ales în vestiarul echipei, din cauza lipsei banilor.

„În urma acestei şedinţe, atât Primăria, Universitatea, cât şi sponsorii existenţi au hotărât de comun acord să continue sprijinirea financiară a echipei şi în anul ce urmează. În cursul acestei săptămâni vom primi de la primărie suma de 300.000 de lei, o mare parte din bani urmând să fie folosiţi pentru achitarea restanţelor către jucători, dar şi pentru negocierea de noi angajamente cu cei aflaţi la final de contract. În acelaşi timp s-a stabilit şi obiectivul pentru sezonul viitor, acesta fiind identic cu cel din acest an, clasarea pe un loc de cupă europeană”, a declarat directorul tehnic al clubului Universitatea, Petru Ghervan.

Clasamentul Ligii Naţionale

1. HCM Constanţa                 22     19     2       1       703 – 569   40

2. UCM Reşiţa              22     17     2       3       676 – 568   36

3. Pandurii Tg. Jiu                 22     15     1       6       618 – 593   31

Echipa CSM Medgidia s-a retras din campionat

Din această etapă cu numărul 24 a mai rămas un singur meci de disputat, Ştiinţa Bacău – Steaua Bucureşti, confruntare ce a fost amânată pentru miercuri, la ora 18.00, deoarece bucureştenii au evoluat ieri în cupele europene.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitarii s-au impus fără probleme în faţa studenţilor din Cluj.
 Vizualizări articol: 983 |