luni, 1 iun 2009 - Anul XIV, nr. 125 (4111)

Suntem mândri de voi!!

Universitatea Suceava a ratat şansa de a câştiga Cupa Challenge, la prima sa aventură în handbalul european, într-un sezon în care şi-a propus doar trecerea de primul tur al competiţiei. După ce în turul finalei de la Reşiţa, sucevenii au câştigat la două goluri, scor 27 – 25, ieri, în returul de la sala LPS, universitarii au pierdut la cinci goluri diferenţă, trofeul ducându-se astfel pentru a treia oară consecutiv la UCM-ul lui Aihan Omer.

Bursuc a rupt echilibrul pentru Reşiţa

Partida de la Suceava a început într-o notă de echilibru astfel că timp de nouă minute, nici una din echipe nu a reuşit să se desprindă la mai mult de un gol. Minutul nouă avea să fie unul cu ghinion pentru Universitatea, cea care a primit două eliminări consecutive, rămânând în patru jucători. Mult mai montaţi decât în meciul tur, oaspeţii au profitat de superioritate şi s-au distanţat la trei goluri, două minute mai târziu, scor 6 – 3. Până în minutul 18, studenţii s-au apropiat de mai multe ori la două goluri în spatele adversarilor, dar de fiecare dată, elevii lui Aihan Omer au remontat avantajul de trei goluri. Cu 11 minute înainte de pauză avea să se consume una din fazele ce au contribuit la un dezechilibru în teren. Cel mai bun jucător al Reşiţei, Bojan Butulija a scăpat singur spre poarta noastră şi a fost agăţat din spate de Bursuc, acesta din urmă văzând direct cartonaşul roşu, sucevenii pierzând astfel un jucător pe care se bazau în abordarea la victorie a finalei. Mai multe greşeli în apărarea, dar şi în atacul Universităţii le permit oaspeţilor să se distanţeze pentru prima dată în meci la cinci goluri, scor 9 – 13, cu şase minute înainte de pauză.

Ion Tcaciuc a marcat cel mai frumos gol al meciului

Universitarii reduc din diferenţă după două goluri consecutive, al doilea fiind şi cel mai frumos al meciului, într-o fază în care Ion Tcaciuc a recuperat o minge în apropierea semicercului universitar şi a aruncat mingea direct în poarta adversă, după ce l-a văzut ieşit pe portarul advers, scor 11 – 13. Până la pauză, interul stânga al UCM-ului, Butulija le dă din nou bătăi de cap apărării Universităţii şi înscrie de două ori în ultimele două minute, echipa sa intrând la vestiare cu un avantaj de cinci goluri, scor 17 – 12. Lipsa lui Ţuţu, dar şi eliminarea lui Bursuc se văd din plin în partea a doua a meciului, una în care universitarii nu au mai avut coerenţă în joc, mai ales în primele opt minute, când nu au reuşit să marcheze, nu acelaşi lucru întâmplându-se şi în tabăra adversă, reşiţenii marcând de patru ori şi stabilind cea mai mare diferenţă, scor 12 – 21, chiar şi în cinci oameni, după ce Pârâianu a primit roşu, pentru a treia eliminare.

Flacăra speranţei a murit în minutul 55

Profitând de numeroasele eliminări primite de elevii lui Aihan Omer, Universitatea se apropie la patru goluri, scor 19 – 23, în minutul 55, moment în care s-a aprins din nou speranţa în tabăra suceveană. Din păcate, universitarii ratează mai multe şanse de a micşora diferenţa, în ultimele două minute, reşiţenii asigurându-şi victoria şi cupa, prin două goluri marcate în ultimele trei minute, faţă de numai unul de partea Universităţii, scor 20 – 25. Cu toate că au pierdut această finală, handbaliştii Universităţii au reuşit cea mai mare performanţă din istoria handbalului şi a sportului de echipă din judeţul Suceava, fapt ce ne dă mari speranţe şi în sezonul viitor în aceeaşi competiţie, unde şi-au asigurat prezenţa după ce au terminat acest sezon al Ligii Naţionale pe poziţia a şasea, ultimul care duce o echipă din România în cupele europene.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Suntem mândri de voi!!.
 Vizualizări articol: 736 |