luni, 20 oct 2008 - Anul XIII, nr. 247 (3928)

Victorie fără probleme în faţa celor de la Minaur Baia Mare

După cinci săptămâni de pauză, echipa locală de handbal CS Universitatea Suceava a obţinut a treia victorie din acest campionat, 35 – 23, cu Minaur Baia Mare. Cu echipa completă, după revenirea lui Chiruţ şi Gavriloaia, sucevenii au început partida destul de bine, ajutaţi şi de câteva intervenţii bune ale portarului Pralea. Din păcate, studenţii nu au reuşit să se distanţeze decisiv în prima parte din cauza mai multor greşeli copilăreşti, mai exact paşi sau mingi scăpate din mână. În minutul 13, la scorul de 8 – 3 pentru Universitatea, antrenorul oaspeţilor, Petre Avramescu cere primul time-out, după ce studenţii au marcat patru goluri consecutive. Minutul de pauză pare să le fi priit băimărenilor, aceştia apropiindu-se la doar un gol în minutul 20, scor 9 – 8, pe fondul mai multor greşeli în tabăra sucevenilor. Finalul aparţine studenţilor, care se distanţează din nou la cinci goluri, după două goluri spectaculoase ale lui Ţuţu, dar intră la vestiare la trei goluri diferenţă, scor 16 – 13.

Recital în partea secundă

Mult mai motivaţi în partea a doua a jocului, elevii antrenorilor Petru Ghervan şi Leonard Bibirig reuşesc să-şi facă jocul în faţa unui Minaur şters şi fără prea mari pretenţii. Oaspeţii au avut doar o singură zvâcnire în repriza secundă, în minutul 40, când s-au apropiat la trei goluri, scor 20 – 17, aceasta fiind şi cea mai mică diferenţă din partea a doua a jocului. Venit de la echipa a doua, jucătorul de numai 19 ani, Acatrinei se descurcă de minune şi înscrie în două faze consecutive aducându-şi echipa în minutul 48 la cea mai mare diferenţă de până atunci, scor 27 – 19. Sucevenii îşi continuă galopul de sănătate, înscriind chiar şi în inferioritate numerică şi câştigă detaşat la 12 goluri diferenţă, scor final 35 – 23.

Pe parcursul celor 60 de minute de joc, cu excepţia portarilor toţi jucătorii Universităţii au reuşit să marcheze măcar o dată, Chiruţ şi Gavriloaia fiind golgheterii meciului, cu câte şase reuşite fiecare.

Deşi şi-a rupt o unghie, Adomnicăi nu a renunţat la joc şi a revenit pe final în teren, după ce a primit îngrijiri medicale. Pentru suceveni au evoluat în teren Iulian Andrei, Pralea, Acatrinei (2), Adomnicăi (3), Bibirig (4), Brădăţan (1), Bursuc (2), Chiruţ (6), Dospinescu (2), Gavriloaia (6), Ignat (2), Mitrea (3), Tcaciuc (1), Ţuţu (3). Graţie acestei victorii, Universitatea Suceava a mai urcat o poziţie în clasament, ocupând în acest moment locul şase, la distanţă de un punct de locul cinci şi două de locul patru.

S-a simţit revenirea lui Chiruţ şi Gavriloaia

La finalul meciului, antrenorul Petru Ghervan s-a arătat mulţumit de jocul elevilor săi şi mai ales de cele două puncte câştigate.

„Sportivii noştri au reuşit să se mobilizeze singuri, mai ales în repriza secundă atunci când ne-am desprins decisiv. Totodată, în jocul echipei s-a simţit revenirea celor doi titulari, care dealtfel au marcat şi cele mai multe goluri. Totuşi, acest meci nu m-a scutit de emoţii şi nu m-am relaxat până nu am văzut o diferenţă confortabilă, deoarece ştiam prea bine că Baia Mare are jucători capabili să întoarcă oricând rezultatul”, a declarat la final antrenorul Petru Ghervan.

Tehnicianul sucevean a mai adăugat că i-a plăcut cum s-a descurcat şi jucătorul de 19 ani, Acatrinei, un sportiv de perspectivă care nu ar trebui să uite că mai are de muncit mulţi ani pentru a ajunge un jucător complet.

„M-am obişnuit deja cu una caldă şi una rece”

Destul de relaxat după înfrângerea suferită, antrenorul oaspeţilor, Petre Avramescu a declarat că ar trebui să le dea elevilor săi lecitină, deoarece uită foarte repede ce au de făcut în teren. „M-am obişnuit deja că una caldă şi una rece, dar din păcate cele reci predomină în evoluţiile noastre. Trecem printr-o perioadă dificilă, prin care a trecut şi Suceava în care evoluţii noastre sunt foarte fluctuante, în mare măsură şi din cauza întineririi lotului. Nu-i primul meci când jucătorii nu găsesc soluţii în faze relativ simple, mai ales în fazele în care pivoţii au fost liberi dar nu au primit pasa decisivă”, a declarat tehnicianul Minaurului, Petre Avramescu.

14. CS Piteşti                          8  0  2  6  184 – 211    2
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Victorie fără probleme în faţa celor de la Minaur Baia Mare.
 Vizualizări articol: 867 |