luni, 22 sep 2008 - Anul XIII, nr. 223 (3904)
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6687 lei

Universitatea a cedat la Bacău

După două victorii în primele două etape, Universitatea a suferit sâmbătă prima înfrângere în deplasarea de la Bacău, scor 25 – 27, după ce la pauză studenţii erau conduşi la un gol, 13 – 14. Pe fondul unui joc destul de echilibrat, mai ales în prima repriză, universitarii nu au mai avut aceeaşi viteză în joc ca în primele meciuri în faţa unei echipe care şi-a întărit lotul în această vară cu încă şase jucători. Prima parte a jocului a fost foarte echilibrată, la mijlocul reprizei scorul fiind 7 – 7.

Foarte bine pregătiţi din toate punctele de vedere pentru acest meci, băcăuanii au reuşit să se desprindă la trei goluri în minutul 25, scor 10 – 7. Universitarii au egalat, dar au intrat la vestiare la scorul de 14 – 13, după ce gazdele s-au desprins la un gol în ultimele 10 secunde. Ştiinţa a fost cea care a început mai bine repriza a doua, desprinzându-se din nou la trei goluri în mai multe rânduri, 18 – 15 şi mai apoi 26 – 23. Universitarii au irosit trei situaţii clare de joc şi Bacăul s-a distanţat cu trei minute înainte de final la cinci goluri, scor 27 – 22. Sucevenii au redus din diferenţă după trei goluri consecutive, dar deja era prea târziu pentru a reuşi măcar egalarea şi partida se încheie la scorul de 27 – 25 pentru Bacău.

Ghervan: „Sper să găsim soluţii pentru meciul cu Constanţa”

„Această înfrângere a venit pe fondul unui ritm de joc destul de lent în execuţii şi deplasarea în teren. Adversarii noştri s-au pregătit foarte bine pentru acest meci, fiind în acelaşi timp destul de prudenţi, fapt ce le-a asigurat victoria. Cred că noi nu am fost destul de dăruiţi în teren şi sper să nu fi apărut o stare de oboseală, din cauza euforiei celor două victorii. Rămâne să discutăm pentru a vedea exact cauzele şi să lăsăm totul deoparte pentru a găsi cele mai bune soluţii pentru meciul cu Constanţa”, a declarat antrenorul Petru Ghervan.

Pentru Universitatea au evoluat Andrei, Pralea, Bibirig (1 gol), Bursuc(5), Chiruţ(7), Adomnicăi(5), Gavriloaia(3), Mitrea(1), Dospinescu(1), Ignat(2), Brădăţan şi Tcaciuc. Miercuri, în cadrul unei etape intermediare, Universitatea va juca pe teren propriu de la orele 17.00 în compania celor de la HCM Constanţa.

• Antrenorul naţionalei României: „Cel mai echilibrat campionat din istorie”

Antrenorul echipei naţionale de handbal masculin a României şi al formaţiei UCM Reşiţa, Aihan Omer, a declarat, duminică, că meciurile din campionatul intern nu au favoriţi cerţi, iar acest sezon este cel mai echilibrat din istorie, transmite corespondentul MEDIAFAX.

"Este cel mai echilibrat campionat din istoria handbalului masculin românesc. Uitaţi-vă că HCM Constanţa a pierdut la Cluj, la o nou promovată, Steaua nu poate să bată la Minaur, o echipă cu mulţi handbalişti tineri, noi am pierdut la Bacău, în faţa unei formaţii fără Sandu Iacob, tot cu jucători tineri. Eu cred că totul este posibil. Personal, nu mă gândesc că voi avea vreun meci dinainte câştigat, chiar dacă joc pe teren propriu cu una din ultimele clasate şi de aceea trebuie să ţinem turaţia la maximum, la fiecare meci", a spus Omer

Iată şi rezultate complete ale acestei etape:

Ştiinţa Bacău - Universitatea Suceava 27 – 25 (14 - 13)
Pandurii Târgu Jiu - Dinamo Baumit Bucureşti 24 – 31 (13 - 16)
Poli Timişoara - UCM Reşiţa 24 – 27 (13 - 13)
Steaua MFA - CSM Oradea 34 – 32 (17 - 10)
CSM Medgidia - Minaur Baia Mare 27 – 20 (16 - 14)
HC Odorhei - H&V Piteşti 26 – 24 (9 - 10)
Universitatea Cluj - HCM Constanţa 33 – 30 (18 - 14)

8. HC Odorhei                        3 2 0 1 81-82 4p
9. Minaur Baia Mare               3 1 1 1 70-73 3p
10. Energia Tg. Jiu                   3 1 0 2 75-77 2p
11. CSM Oradea                    3 1 0 2 80-88 2p
12. Univ. Cluj              3 1 0 2 86-98 2p
13. Timişoara                          3 0 1 2 75-81 1p
14. CSM Piteşti                       3 0 0 3 71-85 0p
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a cedat la Bacău.
 Vizualizări articol: 842 |