luni, 1 sep 2008 - Anul XIII, nr. 205 (3886)

Fotbal Club Cetatea

Avem echipă!

Partida de sâmbătă cu FC Snagov, scor 3-1, a arătat o echipă a Cetăţii capabilă de mult mai multe lucruri bune şi nu doar să se lupte pentru retrogradare, aşa cum anticipa antrenorul Marian Pană. Sucevenii au zburdat efectiv în prima repriză, când fazele de gol s-au derulat cu repeziciune la poarta lui Iorga.

Cojenel a deschis balul încă din minutul 5, cu un şut pe jos la colţul scurt, care l-a lăsat mască pe goal-keeperul Snagovului. După ratările semnate de Guriţă şi Colban (bară), oaspeţii ameninţă şi ei poarta lui Roheţki prin Gigel Ene, care a executat foarte periculos două lovituri libere. Sucevenii continuă să joace totul pe cartea atacului, şi trec din nou pe lângă majorarea scorului prin juniorul Duman şi experimentatul Guriţă, care a ratat din poziţie de unu la unu cu Iorga. Fostul atacant al Stelei s-a lepădat însă de ghinion în minutul 29, când a reluat dintr-o poziţie incomodă, cu capul pe spate, centrarea trimisă de pe partea dreaptă de Celpan.

Prinşi de euforia jocului, sucevenii au uitat complet de apărare şi au fost pedepsiţi de fostul fundaş al Farului, Posteucă, cu un minut înainte de pauză.

Guriţă, omul decisiv

Cu doar un gol avantaj pe tabela de marcaj, elevii lui Marian Pană au revenit mult mai reţinuţi de la cabine, astfel că jocul s-a echilibrat vizibil. Veteranul Guriţă a gestionat însă excelent în minutul 54 o pasă în adâncime trimisă de Onciu şi l-a forţat pe Zeciu să-l fauleze din postura de ultim apărător. Cu un om mai puţin pe teren, oaspeţii erau cât pe ce să primească gol la faza imediat următoare, dar Celpan a ratat penaltyul acordat de central pentru henţul în propriul careu comis de Rădulescu.

Acelaşi Guriţă a ieşit la rampă în minutul 67, a fructificat din gura porţii centrarea lui Cojenel şi a adus astfel liniştea pe Areni.

Cetatea a început meciul în formula Roheţki – Cotolan, Ungureanu, Nicolau, Bolohan – Cojenel, Onciu, Celpan (74 Martin), Duman – Colban (72 Ştiubei), Guriţă (86 Homneac). FC Snagov a evoluat în alcătuirea Iorga – Lia, Posteucă, Zeciu, Dumitru – Bereşoaie (46 Şuleap), Radu, Simic, V. Dinu – G. Ene, Nicola (46 Rădulescu, 78 Spânu).