Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9715 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5614 lei

Fotbal Club Cetatea

Ieşenii s-au impus în amicalul de pe Areni

Sucevenii au început cum nu se poate mai bine amicalul de ieri de pe Areni cu Poli Iaşi, reuşind deschiderea scorului încă din minutul 1, printr-un şut surprinzător al lui Celpan. Cetatea a continuat să joace de la egal la egal cu gruparea din primă ligă, însă datorită calităţii jucătorilor, ieşenii au arătat un plus pe faza ofensivă. Oaspeţii au egalat la ultima fază a primei reprize, dar până la golul izbutit de Miclea în minutul 45, elevii lui Ionuţ Popa au mai irosit prin Naidin o lovitură de pedeapsă şi au trimis o dată balonul în bară prin acelaşi Miclea.

În repriza secundă, ivorianul Diarasouba şi-a făcut rapid simţită prezenţa în teren prin câteva acţiuni de efect, care au destabilizat apărarea condusă de Bernard. Jucătorul de culoare în vârstă de doar 22 de ani a lovit mai întâi transversala cu o lovitură de cap, iar mai apoi, în minutul 78, a marcat pe contraatac, într-un moment în care sucevenii evoluau cu nu mai puţin de 4 juniori în teren. Scor final, Cetatea Suceava – Poli Iaşi 1-2 (1-1).

Cetatea a evoluat în alcătuirea Roheţki (77 Gheorghe) – Ungureanu, Bernard, Streinu (71 Zaharie) – Martin (46 Negru), Onciu (77 Moldovan), Celpan (65 Apetri), Cojenel (77 Stănescu), Cotolan – Homneac (46 Drăgan), Colban (62 Galiarski, 77 Achim).

Poli Iaşi a jucat în formula Brăneţ (46 Pleşca) – Buta, Onuţ, Ciobanu (70 Kallai), Pecnik – Viveiros, Berzniak, Milea (46 A. Ilie), Naidin (46 Ignatov, 52 Sfârlea) – Miclea (56 M. Oprea), Bâlbă (46 Diarasouba).

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Ieşenii s-au impus în amicalul de pe Areni.
 Vizualizări articol: 1659 |