Contractele pentru construcția a patru sectoare de autostradă de pe Coridorul IV vor avea noi clauze, care vizează imposibilitatea de a majora valoarea contractului cu mai mult de 10% și penalități de 0,1% pentru fiecare zi de întârzieri.
Pentru cele patru sectoare de autostradă (Nădlac-Arad, Timișioara-Lugoj, Lugoj-Deva și Orăștie-Sibiu) au fost selectați săptămâna trecută constructorii, iar contractele vor fi semnate în perioada următoare, după expirarea termenul de depunere a contestațiilor.
Anterior, constructorii aveau posibilitatea să majoreze prețul contractului cu până la 50% din valoare prin acte adiționale.
„Potrivit noilor reguli, nu este posibilă depășirea cu mai mult de 10% din valoarea de contract actualizată conform indicilor statistici, sau schimbărilor de legislație. În plus, pentru întârzierea înregistrată în finalizarea contractului în termenul prevăzut, penalitățile sunt de 0,1% din valoarea de contract acceptată, corespunzătoare (așa cum va fi determinată de inginer), fără TVA, pentru fiecare de zi de întârziere”, se arată într-un comunicat al Ministerului Transporturilor.
Astfel, constructorul va plăti penalități de 4.000 lei pe zi pentru întârzieri, 2,1 milioane lei pentru neatingerea unuia dintre punctele de referință în timpul prevăzut și suspendarea oricărei plăți datorată până când toți indicatorii aferenți punctului de referință sunt atinși.
Limita penalităților de întârziere reprezintă 15% din valoarea contractului.
„În plus beneficiarul va avea posibilitatea de a acorda antrepenorului, dreptul de acces în șantier și punerea în posesia acestuia și etapizat, pe sectoare, acesta având obligația să execute lucrările în conformitate cu această etapizare și cu respectarea termenelor contractuale stabilite”, se precizează în comunicat.
Potrivit MTI, prin această măsură firmele de construcții nu vor mai putea formula revendicări de extindere de timp și costuri suplimentare pe motivul nepredării terenurilor, și nici nu va putea suspenda lucrările pentru că programul său prevede lucrări pe o secțiune inaccesibilă.
În ceea ce privește programul de execuție, constructorul îi va remite inginerului un program de lucru detaliat în termen de 28 de zile de la data de începere a lucrărilor, precum și actualizări săptămânale ale programului care să confirme intervalul de desfășurare, locul și natura fiecărei activități care se va efectua pe șantier în cursul săptămânii ulterioare.
Totodată, constructorul este obligat să ia măsuri pentru întocmirea documentației complete pentru obținerea Autorizației de Construire, în caz contrar fiind aplicate penalități, dar și să remite programe actualizate la intervale nu mai mari de trei luni.
„În privința ritmului evoluției lucrărilor, controlul progresului lucrărilor se va face printr-un sistem de puncte de referință (benchmarkuri), care va permite urmărirea facilă a progreselor și identificarea întârzierilor. Pentru fiecare secțiune vor fi stabilite 6 puncte de referință, iar penalitățile vor fi de 500.000 de euro pentru fiecare întârziere în atingerea oricăruia dintre punctele de referință”, precizează sursa citată.