Curs valutar euroEUR:Tendinta4,971 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei

Dinamo a fost eliminată de Dacia Mioveni în sferturile Cupei României

Miercuri, 27 Februarie 2008 (18:11:25)

Echipa Dinamo Bucureşti, campioana en-titre, a pierdut, miercuri, cu scorul de 0-1 (0-0), meciul susţinut, la Urziceni, în compania formaţiei Dacia Mioveni, în urma acestui rezultat dinamoviştii fiind eliminaţi în sferturile de finală ale Cupei României, transmite trimisul MEDIAFAX.
  Unicul gol al meciului a fost marcat de Robert Neagoe, în minutul 55, din penalti.

În minutul 5, Andrei Mărgăritescu (Dinamo) a fost faultat, însă apoi s-a ridicat şi l-a lovit pe Mădălin Murgan, fiind eliminat de arbitrul Tiberiu Lajos.

Ionel Dănciulescu a ratat un penalti pentru Dinamo în minutul 20, acordat după un henţ al lui Miclăuş.

În minutul 55, Octavian Chihaia a fost ţinut în careu de Cosmin Moţi, iar arbitrul Tiberiu Lajos a acordat penalti pentru Dacia Mioveni. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de Robert Neagoe.

Dinamo a beneficiat de o lovitură liberă indirectă, în minutul 68, de la circa 13 metri, însă mingea şutată de Florin Bratu s-a lovit de zidul jucătorilor de la Dacia Mioveni.

Dacia Mioveni: 12. Stanca - 2. Scarlatache (25. Chihaia '52), 4. Olteanu, 6. Daouda, 16. Miclăuş - 5. Ghindaru, 7. Murgan (10. Vladu '22), 21. Frăsineanu, 18. R. Neagoe - 19. Chiacu, 13. Cr. Bratu (20. A. Neagoe '70). Antrenor: Sorin Cârţu

Dinamo: 1. Lobonţ - 5. Stoican, 4. Moţi, 28. Izvoranu, 3. Pulhac - 22. Torje (29. L. Ganea '78), 25. Ropotan, 6. Mărgăritescu, 7. C. Munteanu (8. Boştină '70) - 15. Fl. Bratu, 10. Dănciulescu (24. Zicu '51). Antrenor: Cornel Ţălnar.

Cartonaşe galbene: Murgan '5, Miclăuş '19, Stanca '66 / Ropotan '5, Pulhac '12, Moţi '52

Cartonaş roşu: Mărgăritescu '5

Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Tiberiu Lajos (central) - Aurel Oniţa, Sebastian Gheorghe (asistenţi) - Aurel Bogaciu (rezervă). Observatori au fost Florin Halagian şi Nicolae Pantea.

Fostul selecţioner Anghel Iordănescu, fraţii Ioan şi Victor Becali, Ion Crăciunescu, dar şi antrenorul naţionalei de tineret Emil Săndoi au fost prezenţi la această partidă.

La partida de la Urziceni au asistat aproximativ 3.000 de spectatori.

Dinamo a fost eliminată în sferturile competiţiei şi în sezonul trecut, de Pandurii Târgu Jiu, scor 0-1, unicul marcator fiind Ilie Iordache.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Dinamo a fost eliminată de Dacia Mioveni în sferturile Cupei României.
 Vizualizări articol: 752 |