Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9759 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6361 lei

Foresta rămâne neînvinsă în play-off

Duminică, 23 Aprilie 2023 (13:42:15)de

Foresta își păstrează avansul consistent de 9 puncte în fruntea ierarhiei Seria I  a Ligii a III-a după ce a remizat, 1-1, pe terenul celei de-a doua clasate, Ceahlăul Piatra Neamț. Sucevenii au deschis scorul în minutul 45, prin fundașul central Vlad Cimbru, care a reluat din apropiere, în plasă, o minge respinsă în față de portarul austriac al gazdelor, Stefan Krell. Nemțenii au restabilit egalitatea prin Patrick Petre, în minutul 80, dintr-un penalty scos de căpitanul Ceahlăului, suceveanul Stejărel Vișinar. Sucevenii au încheiat meciul în inferioritate numerică, după eliminarea de pe teren a fundașului central Marian Botezatu.

În celălalt joc al etapei a IV-a din play-off, Bucovina Rădăuți a cedat cu scorul de 2-0 pe terenul celor de la CSM Bacău. Golurile gazdelor au picat pe finalul întâlnirii, fiind marcate de Răzvan Adăscăliței, în minutul 86, din penalty, și Cătălin Aeroaiei, în minutul 90, tot după o lovitură de pedeapsă. Rădăuțenii au trimis și ei mingea în plasă, la scorul de 0-0, în reușita lui Ionel Stoian a fost anulată de arbitri.

În play-out, Șomuz Fălticeni a fost ținută în șah, pe teren propriu, de Viitorul Darabani, scor 0-0. Cu o remiză s-a încheiat și confruntarea dintre Știința Miroslava și Rapid Brodoc, 1-1.

În runda următoare, sâmbătă, pe 29 aprilie, este programat duelul dintre Bucovina Rădăuți și Foresta. Șomuz va evolua în deplasare, cu Rapid Brodoc.

Clasament play-off

1.        Foresta Suceava     4         2         2         0          5-3     50

2.        Ceahlăul Piatra Neamţ     4         2         2          0         7-5     41

3.        CSM Bacău   4         2         0         2         6-5      39

4.        Bucovina Rădăuţi   4         0         0         4          1-6     37

Clasament play-out

1.        Ştiinţa Miroslava    3         1         1         1          5-5     33

2.        Şomuz Fălticeni      3         1         1         1          4-4     31

3.        Viitorul Darabani   4         2         1         1          5-3     23

4.        Rapid Brodoc          3         1         1         1          5-5     18

5.        FK II Miercurea Ciuc          3         1         0          2         3-5     13

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Foresta rămâne neînvinsă în play-off.
 Vizualizări articol: 699 |