Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6567 lei

Daca maine ar avea loc alegerile locale pentru functia de primar al municipiului Suceava, pe cine ati vota?

Teodora Munteanu - independent

Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   ø imagini |   ø fişiere video

Liga I

Dinamo, remiză acasă în faţa a peste 18.000 de suporteri

Formaţia Dinamo a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), partida disputată sâmbătă, pe Arena Naţională, cu echipa Universitatea Cluj, în etapa a XXVI-a a Ligii I.

Dinamo a înscris prin Muşat, în minutul 81. Pentru oaspeţi a marcat Tony '74.

0-1: Borza îi centrează lui Tony în mijlocul careului, acesta îl driblează pe Luchin şi înscrie din 8 metri, pe sub Bălgrădean.

1-1: Lovitură liberă de la 20 de metri lateral drepta executată de Muşat la colţul scurt, în stânga lui Boşneag. Muşat i-a dedicat golul lui Cătălin Munteanu, luând tricoul acestuia şi arătându-l tribunei.

La meci au asistat 18.631 de spectatori, între care şi 50 de fani clujeni.

Jucătorii dinamovişti au intrat pe teren cu un mesaj pentru Cătălin Munteanu: "Fii tare căpitane".

De asemenea, fanii dinamovişti au afişat următorul mesaj: "Cu fraţii în continuare, U. Cluj nu moare".

Acţionarul FC Dinamo Ionuţ Negoiţă a chemat la meci 15 foşti fotbalişti dinamovişti, între care Orac, Andone, Lupescu, Pârcălab şi Chioran, şi le-a prezentat proiectul său. Aceştia beneficiază de locuri speciale la lojă, unde vor avea acces gratuit la meciurile echipei Dinamo.

Gaz Metan Mediaş - Astra Giurgiu, scor 2-1

Formaţia Gaz Metan Mediaş a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-0), echipa Astra Giurgiu.

Golurile au fost înscrise de Eric '11 şi Roman '45+1 pentru Gaz Metan, respectiv Budescu '90+3 pentru Astra.

1-0: Eric a marcat cu un şut la colţul lung după o deviere a lui Llullaku

2-0: Dan Roman a majorat diferenţa tot cu un şut la colţul lung după o pasă de la Vitinho

2-1: Budescu a marcat cu capul după o centrare a lui Măţel

În minutul 63, antrenorul Gazului, Gheorghe Mulţescu a fost trimis în tribune, pentru proteste.

CFR Cluj - Pandurii Târgu Jiu, scor 2-3

Formaţia Pandurii Târgu Jiu a învins, vineri, în deplasare, cu scorul de 3-2 (1-0), echipa CFR Cluj, într-un meci în care ardelenii au evoluat cu un jucător mai puţin din minutul 65, când a fost eliminat Rui Pedro.

Pentru CFR au marcat Rada '55 şi Bjelanovici '90+4, iar pentru Pandurii au înscris Ibeh '7, Matulevicius '67 şi Voiculeţ '71.

0-1: Ibeh a marcat cu un şut centrare de pe stânga

1-1: Rada a marcat din lovitură liberă

1-2: Matulevicius a marcat de la 16 metri

1-3: Voiculeţ a marcat cu un lob de la 30 de metri

2-3: Bjelanovici a marcat cu capul după o centrare de la Panin

Oţelul Galaţi - CS Turnu Severin, scor 2-0

Formaţia Oţelul Galaţi a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa CS Turnu Severin .Golurile au fost marcate de Stromajer '45 şi Astafei '55.

1-0: Stromajer reia în poartă după o centrare a lui Iorga;

2-0: Astafei înscrie cu un şut de la aproximativ 10 metri, după o pasă de la acelaşi Iorga.

În prima repriză, spre final, jocul a fost întrerupt pentru aproximativ un minut, din cauza vremii. Partida a fost întreruptă deoarece după câteva minute de ploaie torenţială la Galaţi începuse să cadă grindină. La scurt timp după ce arbitrul Lucian Rusandu a luat mingea şi cele două echipe au început să se îndrepte către marginea ternului, vremea s-a calmat, astfel că jocul a putut fi reluat.

Ceahlăul Piatra Neamţ - Concordia Chiajna, scor 3-0

Formaţia Ceahlăul Piatra Neamţ a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (2-0), echipa Concordia Chiajna.

Golurile au fost marcate de Golubovici '2, Monroy '31 şi Rusu '47.

1-0: Golubovici deschide scorul cu o lovitură de cap, după o centrare de pe stânga.

2-0: Monroy înscrie cu un şut la colţul lung, de la marginea careului.

3-0: Rusu stabileşte scorul final, cu o lovitură cu capul.

Petrolul Ploieşti - Gloria Bistriţa, scor 4-0

Formaţia Petrolul Ploieşti a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 4-0 (2-0), echipa Gloria Bistriţa.

Golurile au fost marcate de Sauvadet '23, Bokila '34, Morar '60 şi Mojica '71 (penalti).

1-0: Sauvadet a şutat de la 20 de metri lateral stânga, la colţul lung, mingea fiind deviată puţin şi de Stancu.

2-0: Lansat de Sauvadet, Bokila a făcut o cursă solitară de 30 de metri şi de la 16 metri poziţie centrală a şutat în colţul stâng al porţii apărate de Dolha, la vinclu.

3-0: Cursă pe dreapta a lui Renan, urmată de o centrare în careu, Morar a preluat şi de la 14 metri puţin lateral stânga a înscris cu un şut la vinclu.

4-0: Mojica a transformat un penalti acordat de centralul Marian Balaci pentru un henţ comis de Berceanu după o centrare a lui Alcenat.

La meci au asistat aproximativ 10.000 de spectatori.

Înainte de începerea partidei, pe ecranele de la stadionul din Ploieşti a avut loc un moment dedicat emblematicului Ilie Oană, de la moartea căruia se vor împlini 20 de ani la 27 aprilie. Şi galeria Petrolului l-a omagiat pe Oană, prezentând o imagine foarte mare a acestuia. La meci au asistat şi fiica lui Ilie Oană, Cristina Baciu, împreună cu fiii ei, Alexandru şi Mihai Baciu.

De asemenea, înaintea jocului s-a ţinut un moment de reculegere în memoria lui Alexandru Fronea, membru al "generaţiei de aur" a clubului Petrolul Ploieşti, care a încetat din viaţă miercuri, la vârsta de 79 de ani.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Dinamo, remiză acasă în faţa a peste 18.000 de suporteri.
 Vizualizări articol: 635 |