luni, 18 mar 2013 - Anul XVIII, nr. 63 (5270)

Dinamo, învinsă de Petrolul Ploieşti

Formaţia Dinamo a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1, de echipa Petrolul Ploieşti, într-un meci contând pentru etapa a XXIII-a a Ligii I, în care Ionel Dănciulescu a evoluat pentru a 500-a oară în primul eşalon, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Golurile gazdelor au fost înscrise de Bokila '8 (penalti) şi Sauvadet '56. Pentru Dinamo a marcat Axente '14.

1-0: Bokila transformă un penalti acordat de centralul Radu Petrescu după o intervenţie a lui Alexe asupra atacantului grupării prahovene.

1-1: Minge trimisă în spate de Geraldo către propria poartă, Bornescu degajează, dar Axente se interpune şi trimite balonul în poartă.

2-1: Acţiune de atac a Petrolului, Marinescu îl găsşete demarcat la marginea careului pe dreapta pe Sauvadet, iar acesta trage fără preluare cu piciorul stâng de la 14-15 metri, la colţul lung al porţii lui Bălgrădean.

Ionel Dănciulescu a jucat meciul 500 în Liga I, el primind şi o cupă ce marchează această performanţă, înainte de începerea partidei.

În minutul 49, jocul a fost întrerupt pentru aproximativ patru minute, din cauza numeroaselor role de hârtie aruncate de fanii Petrolului de la peluză pe teren, în porţiunea în care se afla poarta apărată de Bornescu.

Înainte de începerea jocului, galeria Petrolului a avut o coregrafie sugestivă, ce simboliza un lup care îmblânzeşte un câine roşu.

Pandurii Târgu Jiu a învins echipa CSMS Iaşi, scor 3-1

Formaţia Pandurii Târgu Jiu a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-1), echipa CSMS Iaşi.

Golurile au fost marcate de Nistor '31, Lemnaru '63, Matulevicius '66 pentru Pandurii, respectiv Mihălăchioaie '39 pentru CSMS Iaşi.

1-0: Nistor deschide scorul cu un şut de la marginea careului.

1-1: Mihălăchioaie egalează cu un şut pe jos, la colţul lung.

2-1: Lemnaru reia în poartă, del a 3 metri, o minge respinsă de Irimia.

3-1: Matulevicius înscris cu o lovitură cu capul, din 6 metri.

Astra a învins Concordia Chiajna, scor 2-0, în Liga I

Formaţia Astra Giurgiu a învins, vineri, în deplasare, cu scorul de 2-0 (0-0), echipa Concordia Chiajna. Golurile au fost marcate de Tembo '55 (penalti) şi Găman '65.

În minutul 48, Niţă a apărat o lovitură de la 11 metri executată de Fatai şi acordată după un fault asupra lui Di Stefano.

0-1: Tembo a însscris din penalti, în minutul 55, după un henţ comis pe linia porţii de Ghionea, jucătorul Concordiei fiind eliminat

0-2: Găman a marcat cu un şut de la aproximativ opt metri.

CS Turnu Severin - Gaz Metan Mediaş, scor 2-0

Formaţia CS Turnu Severin a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Gaz Metan Mediaş, într-un meci în care cele două goluri au fost înscrise în ultimele minute de joc.

Golurile au fost marcate de Florin Costea '90 şi Mihai Roman '90+5.

1-0: Florin Costea a marcat cu un şut de la aproximativ cinci metri, după o centrare a lui Olah.

2-0: Mihai Roman a stabilit scorul final cu un şut la colţul lung, după o pasă a lui Costea.

Gloria Bistriţa - Oţelul Galaţi, scor 2-1

Formaţia Gloria Bistriţa a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-0), echipa Oţelul Galaţi.

Golurile au fost marcate de R. Radu '65 şi Feher '68 pentru Gloria, respectiv Paraschiv '52 pentru Oţelul.

0-1: Paraschiv a înscris cu o lovitură cu capul de la 11 metri, după o centrare a lui Iorga de pe partea dreaptă.

1-1: Răzvan Radu a pătruns pe partea dreaptă şi a înscris la colţul scurt, profitând şi de o greşeală a portarului Grahovac.

2-1: Grahovac a respins în faţă un şut de la distanţă, mingea a ajuns la Antonache, care i-a trimis lui Feher, iar acesta l-a învins pe portarul Oţelului cu un şut din 8 metri.

La meci au asistat aproximativ 200 de spectatori, între care şi 30 de fani gălăţeni.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Dinamo, învinsă de Petrolul Ploieşti.
 Vizualizări articol: 1387 |