joi, 18 oct 2012 - Anul XVII, nr. 244 (5149)

Echipa naţională

România, învinsă categoric de Olanda

Echipa naţională a României a fost învinsă, marţi, pe Arena Naţională din Bucureşti, cu scorul de 4-1 (3-1), de reprezentativa Olandei, într-un meci din Grupa D a preliminariilor Cupei Mondiale din 2014, acesta fiind primul eşec al "tricolorilor" în actuala campanie de calificare.

Au marcat: Marica '40 / Lens '9, Martins Indi '29, Van der Vaart '45+2 (penalti) şi Van Persie '86.

0-1, minutul 9: Van Persie a executat un corner de pe partea dreaptă, Tătăruşanu a respins balonul până la Lens, care a trimis cu capul mingea în poartă de la 17 metri, o "boltă" peste toţi jucătorii din careul tricolorilor şi peste Tamaş, aflat pe linia porţii;

0-2, minutul 29: Van der Vaart a executat o lovitură liberă de pe partea stângă a terenului, iar fundaşul Martins Indi a deviat balonul în poartă din interiorul careului mic;

1-2, minutul 40: Marica a înscris după o acţiune personală în care a depăşit mai mulţi adversari şi, ajuns în poziţie centrală, a trimis mingea în colţul din dreapta portarului Stekelenburg, cu un şut din marginea careului de 16 metri;

1-3, minutul 45+2: Van der Vaart a transformat lovitura de la 11 metri, dictată de arbitru după un fault al lui Tamaş asupra lui Narsingh;

1-4, minutul 86: Narsingh a scăpat pe partea dreaptă şi i-a centrat lui Van Persie, aflat singur în careul mare, iar atacantul lui Manchester United l-a învins fără probleme pe Tătăruşanu, cu un şut plasat.

România: Tătăruşanu - Tamaş, Chiricheş, Goian, Raţ - Pintilii, Bourceanu (C. Lazăr '61) - Torje (Ad. Popa '66), B. Stancu, Grozav (Mutu '75) - Marica. Antrenor: Victor Piţurcă.

Înaintea meciului, gimnastele Sandra Izbaşa, Diana Bulimar, Diana Chelaru, lotul de sabie masculin şi antrenorul Octavian Bellu, care au obţinut medalii la JO de la Londra, precum şi ciclistul Eduard Novak, medaliat cu aur la Jocurile Paralimpice, au fost invitaţi pe terenul Arenei Naţionale şi au fost aplaudaţi de fanii din tribune. Crainicul stadionul a anunţat că FRF va dona 10.000 de euro din încasările obţinute la acest meci fundaţiei lui Mihai Neşu.

Pe parcursul partidei, suporterii de la Peluza Nord au scandat "Afară, afară cu ungurii din ţară!".

La această întâlnire au fost prezenţi 53.329 de spectatori, nou record de asistenţă pentru Arena Naţională.

·       Piţurcă, supărat că echipa primeşte goluri din faze fixe

Selecţionerul naţionalei României, Victor Piţurcă, a declarat că pregătise jocul pentru un rezultat în favoarea oaspeţilor în repriza a doua, dar nu se aştepta ca "tricolorii" să fie conduşi încă de la pauză.

"Jocul era pregătit pentru un scor în favoarea Olandei, dar în a doua repriză. Am reuşit să revenim la un gol, dar faza din ultimul minut al primei reprize a fost decisivă. Am pierdut de o manieră categorică, însă este păcat că am avut multe ocazii din acţiune, lucru pe care echipa Olandei nu a reuşit să-l aibe. A înscris trei goluri din faze fixe şi unul pe contraatac. În toate meciurile din ultimul timp am atacat. Nu putem spune că Olanda pe fază ofensivă ne-a făcut şah-mat. La fazele de poartă stă mult mai bine. Am avut momente bune de joc, iar adversarul nu ne-a băgat în propriul careu. Nu mă aşteptam la acest scor, este nedrept. Am pierdut o bătălie, iar şansele la câştigarea grupei s-au diminuat. Probabil că pentru locul doi ne vom bate cu vecina noastră Ungaria", a spus Piţurcă.

Tehnicianul român consideră că meciul cu Olanda a venit mult prea repede după cel de la Istanbul cu Turcia. "Luăm goluri din faze fixe. În toate meciurile, adversarii noştri şi-au creat multe ocazii din astfel de faze. Sunt multe cauze care duc la asta. Valoarea jucătorilor împotriva cărora evoluăm, greşelile inerente pe care le facem şi atenţia la marcaj. Dacă am pierdut acum, am putea spune că nu a fost o idee bună să folosesc acelaşi «11» ca la Istanbul, dar era greu să schimbi o echipă care a jucat aproape perfect. Am avut un meci foarte greu la Istanbul, iar partida cu Olanda a venit prea repede. S-a mai întâmplat ca la al doilea joc fotbaliştii să nu reacţioneze ca în primul meci. Aşa s-a întâmplat şi la prima dublă din preliminarii".

·       Olandezii, surprinşi că au câştigat aşa de clar

Selecţionerul naţionalei Olandei, Louis van Gaal, a declarat că nu se aştepta la o diferenţă aşa mare şi crede că "tricolorii" se vor bate cu Ungaria la locul doi în grupa D.

"Cred că acum suntem favoriţi la câştigarea grupei. Pentru locul al doilea se vor bate Ungaria şi România, dar cred că şi Turcia are un «11» bun, dar nu o echipă. Nu mă aşteptam la această diferenţă de scor. România e bine organizată, dar noi i-am provocat să ne atace şi asta ne-a favorizat. Mi-au plăcut doi jucători ai României, dar nu-i înţelept să spun care pentru că vom juca şi în retur împotriva lor", a afirmat Van Gaal.

Tehnicianul olandez consideră că Tamaş trebuia eliminat, dar şi că la duelul Martins Indi - Adi Popa se putea dicta penalti pentru România: "Tamaş l-a faultat în mod intenţionat pe Lens, credeam că va fi eliminat pentru că l-am văzut pe român părăsind terenul, dar până la urmă arbitrul i-a dat cartonaş galben jucătorului meu. Am avut şi un penalti la Van Persie în repriza a doua. Martins Indi nu este obişnuit să joace pe postul acela, dar s-a descurcat foarte bine. I-am zis să fie atent la fazele defensive şi mi-a spus că la faza cu Popa şi-a folosit corpul, dar că nu poate garanta că nu a fost fault".

Tot în grupa noastră, Ungaria a învins, cu 3-1, acasă, Turcia şi Andorra a pierdut, pe tern propriu, scor 0-1, în faţa Estoniei, iar în urma acestor rezultate clasamentul Grupei D a preliminariilor Cupei Mondiale din 2014 este următorul:

1. Olanda 4 4 0 0 13-2 12 puncte;
 2. Ungaria 4 3 0 1 10-5 9;
 3. România 4 3 0 1 8-4 9;
 4. Turcia 4 1 0 3 4-6 3;
 5. Estonia 4 1 0 3 1-6 3;
 6. Andorra 4 0 0 4 0-13 0.

Următoarele meciuri din cadrul Grupei D se vor disputa în luna martie 2013, după programul: