Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Liga I

FC Vaslui şi CFR Cluj, victorii categorice acasă

Formaţia FC Vaslui a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (2-0), echipa Concordia Chiajna, într-un meci din etapa a X-a a Ligii I, în care atacantul Marius Niculae a reuşit un hattrick.

Golurile au fost înscrise de Marius Niculae, în minutele 25, 32 şi 57.

1-0: Niculae deschide scorul un  şut din centrul careului, profitând de faptul că mingea a ajuns la el după un şut al lui Antal respins de Niţă;

2-0: Acelaşi Niculae înscrie cu un şut din aproximativ şapte metri, după o pasă de pe dreapta a lui Antal;

3-0: Marius Niculae marchează din nou, trimiţând mingea în plasă din centrul careului.

FC Vaslui nu a permis accesul reprezentanţilor mass-media la această partidă.

CFR Cluj - Gloria Bistriţa, scor 5-1

Formaţia CFR Cluj a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 5-1 (2-0), echipa Gloria Bistriţa, într-un meci în care de la fiecare grupare a fost eliminat un jucător şi în ultimele cinci minute s-au înscris trei goluri.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Kapetanos '5, Mureşan '35 (penalti), '55, Bjelanovici '88 şi Luis Alberto '90. Pentru Gloria Bistriţa a înscris Zahiri, în minutul 90+3

În minutul 33, de la Gloria Bistriţa a fost eliminat Kanon pentru o intervenţie dură la Kapetanos. CFR Cluj a rămas, de asemenea, fără un jucător, în minutul 61, când a fost eliminat Aguirregaray după o intrare cu talpa la un adversar.

1-0: Kapetanos deschide scorul cu capul, din aproximativ 7 metri, după o centrare a lui Sougou;

2-0: Mureşan transformă un penalti acordat de centralul Adrian Cojocaru după faultul lui Kanon la Kapetanos;

3-0: Mureşan înscrie al treilea gol al clujenilor trimiţând mingea în poartă, după o pasă de la Sougou;

4-0: Bjelanovici majorează diferenţa, cu un şut de la aproximativ 18 metri;

5-0: Luis Alberto reuşeşte primul său gol pentru CFR Cluj, după o pasă de la Camora;

5-1: Zahiri stabileşte scorul final, cu un şut din apropierea porţii gazdelor.

În minutul 37, tehnicianul Nicolae Manea a avut un conflict cu un suporter al echipei CFR Cluj.

Gaz Metan Mediaş - Universitatea Cluj, scor 2-1

Formaţia Gaz Metan Mediaş a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), echipa Universitatea Cluj.

Golurile au fost marcate de Bawab, în minutele 23 şi 76, pentru Gaz Metan, respectiv Paulinho '90+1 (penalti) pentru oaspeţi.

1-0: Bawab deschide scorul cu un lob cu stângul, după o pasă de la Astafei;

2-0: Acelaşi Bawab reia în plasă cu capul, la un corner executat de C. Petre;

2-1: Paulinho transformă un penalti acordat de centralul Cristian Balaj pentru un fault al lui Ciucă la Lupu.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Buzean, Frăsinescu, Markovici (Ciucă '46), Trtovac - Astafei, Tahar, Eric (Negru '77), C. Petre - Bud (Todea '56), Bawab. Antrenor: Cristian Pustai.

Universitatea Cluj: Balauru - Ciupe, Erico, Christou, Lupu - V. Gheorghe, Pătraşcu - Paulinho, V. Dinu (Cleiton '67), Dos Santos (Iancu '84) - Drăghici (Nicola '70). Antrenor: Cristian Dulca.

În minutul 69, fanii echipei Universitatea Cluj au aruncat o fumigenă pe teren, determinând întreruperea pentru scurt timp a jocului. Zece minute mai târziu, mai mulţi suporteri ai grupării oaspete au fost evacuaţi deoarece au aruncat din nou cu fumigene.

Cristian Balaj a anulat două goluri pe motiv de ofsaid, în minutele 22 (Dos Santos) şi 69 (Astafei).

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului FC Vaslui şi CFR Cluj, victorii categorice acasă.
 Vizualizări articol: 773 |