Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9758 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6712 lei

Liga I

Steaua, învinsă de Vaslui

Formaţia Steaua a fost învinsă, vineri seară, pe teren propriu, scor 1-0 (0-0), de echipa FC Vaslui, într-un meci contând pentru etapa a XXVII-a a Ligii I.

Unicul gol al meciului a fost marcat de brazilianul Wesley, cu capul, de la circa 10 metri, după o centrare din lovitură liberă de pe dreapta de la Adailton.

La meci au fost prezenţi aproximativ 25.000 de spectatori.

În ultimele minute ale meciului, fanii stelişti au cerut demisia antrenorului Mihai Stoichiţă şi au scandat numele tehnicianului Marius Lăcătuş.

Astra Ploieşti - Oţelul Galaţi, scor 3-1

Formaţia Astra Ploieşti a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-0), echipa Oţelul Galaţi.

Pentru Astra Ploieşti au marcat Fatai '42 (penalti), '80 şi Spadacio '78, în timp ce pentru Oţelul a înscris Didi '64.

1-0: Fatai a transformat un penalti dictat după un fault asupra sa făcut de Perendja.

1-1: Didi a trimis mingea în poartă din trei metri, după un corner de pe dreapta. Mingea, centrată în careu, a fost trimisă cu capul de Pena, balonul a fost respins, a şutat şi Sîrghi, mingea a ricoşat şi Didi, după două şuturi, a reuşit să marcheze.

2-1: la un contraatac al Astrei, Spadacio a marcat cu un şut de la circa 13 metri lateral dreapta

3-1: Fatai a reuşit să marcheze din nou, cu un şut de la 12 metri, după o greşeală a lui Perendija.

FC Astra Ploieşti: S. Lung jr. - Bărboianu, Găman, Oprsal, J. Morais - Fl. Pătraşcu (B. Pătraşcu '69), Băjenaru - Amorim (Budescu '55), Spadacio, Stan (Rusu '66) - Fatai. Antrenor: Mircea Rednic.

La meci au asistat circa 800 de spectatori.

CS Mioveni - Rapid, scor 1-2

Formaţia Rapid a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), echipa CS Mioveni.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Herea '3 şi Deac '63. Pentru CS Mioveni a înscris Năstăsie, în minutul 28.

0-1: Herea înscrie cu un şut din careu, după o pasă de la Grigore pe centru;

1-1: Năstăsie reia u capul din patru metri, după o centrare a lui Zuluf de pe stânga;

1-2: Deac reia cu capul din careu, la o centrare a lui Grigore de pe partea dreaptă.

La meci au asistat aproximativ 4.000 de spectatori, între care şi 500 de fani rapidişti. În tribună s-a aflat şi George Copos.

La această partidă, arbitrul asistent Alexandru Vodă a debutat în Liga I.

Voinţa Sibiu - Petrolul Ploieşti, scor 1-1

Echipa Voinţa Sibiu a terminat la egalitate, ieri, pe teren propriu, scor 1-1 (1-1), cu Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a XXVII-a a Ligii I, în care ambele formaţii au avut câte un jucător eliminat.

Gazdele au deschis scorul prin Zăgrean, în minutul 6, oaspeţii reuşind egalarea prin Hamza, în minutul 20.

1-0: Zăgrean a fost lansat în adâncime şi l-a învins pe Hamutovski cu un lob din cădere de la 22 de metri.

1-1: Ben Djemia a centrat din partea stângă şi Hamza a înscris cu capul din 5 metri.

În minutul 45, Forika a intrat cu piciorul ridicat la Hamza, iar arbitrul Istvan Kovacs i-a acordat al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu.

În minutul 58, Străuţ a fost şi el eliminat, după ce a primit al doilea cartonaş galben pentru un fault asupra lui Iulian Popa.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Steaua, învinsă de Vaslui.
 Vizualizări articol: 312 |