Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Liga Europa

Steaua, simbol al neputinţei în meciul cu Twente

Echipa Steaua Bucureşti a fost învinsă, joi, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), de formaţia olandeză Twente Enschede, în prima manşă a 16-imilor de finală ale Ligii Europa, disputată pe Arena Naţională.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Ola John, în minutul 53, cu un lob de la 17 metri, după ce Prepeliţă a ratat o degajare.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu - Dănănae (Martinovici '46), Geraldo, Chiricheş, Brandan - Rusescu, Prepeliţă (Fl. Costea '65), Bicfalvi, Tănase - Tatu, Nikolici (M. Costea '75). Antrenor: Ilie Stan.

La meci au asistat aproximativ 47.000 de spectatori.

Înainte de începerea partidei, fanii stelişti i-au adus un omagiu fotbalistului echipei FC Utrecht, Mihai Neşu, rămas parţial paralizat în urma unui accident suferit în mai 2011. Galeria Stelei aflată la peluză în Arena Naţională a scris numele lui Neşu folosind cartoane galbene, iar chipul jucătorului a fost realizat din cartoane albe. De asemenea, înainte de începerea jocului, tot stadionul a scandat numele lui Neşu. Fanii stelişti au afişat şi un banner cu mesajul: "Luctor et Emergo" (Lupt şi mă ridic la suprafaţă). Crainicul stadionului a anunţat că Neşu a trimis un mesaj de mulţumire pentru coregrafie.

Returul va avea loc joia viitoare, de la ora 20.00, la Enschede.

Ilie Stan crede că Steaua a pierdut nemeritat

Tehnicianul echipei Steaua, Ilie Stan, a declarat că este dezamăgit de acest rezultat, precizând că elevii săi au pierdut nemeritat şi că un 0-0 ar fi fost mulţumitor.

"Sunt dezamăgit că am pierdut acest joc nemeritat. A fost o greşeală pe fondul unui dezechilibru între fundaşii centrali. Ăsta e fotbalul, nu am ce să le reproşez jucătorilor mei, mai avem un joc şi cred că dacă vom reuşi să înscriem datele problemei se vor schimba. Pentru noi era foarte important să nu luăm gol, pentru că eram siguri că puteam să dăm. Cu un 0-0 cred că eram mulţumiţi după jocul de astăzi", a spus Ilie Stan.

Tehnicianul a precizat că pentru Tătăruşanu a fost greu "să pareze acel gol". "Poate l-a prins şi un pic în mişcare. Cei de la Twente nu prea au avut ocazii astăzi, poate în prima repriză la Dănănae, dar pot spune că nu ne-au surprins cu nimic, ba din contră, noi am avut ocazii mai bune, dar din păcate nu am reuşit să înscriem. Şi jucătorii erau dezamăgiţi pentru asta. Eu am încredere în jucătorii mei şi cred că în Olanda putem întoarce acest rezultat", a adăugat el.

Becali a început cu criticile

Finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat că antrenorul Ilie Stan a greşit când l-a băgat titular pe Ovidiu Dănănae şi consideră că unul dintre jucătorii Gabriel Machado sau Tiberiu Bălan trebuia inclus pe lista UEFA.

"Prima repriză am luptat foarte bine, cu angajament, am avut şi ocazii, dar acele ocazii şi jocul nostru mai bun a fost pe multă dăruire, nu pe valoare. Noi am jucat cu doi mijlocaşi închizători, nu am avut combinaţii. Ilie Stan a greşit când l-a pus pe Dănănae pe dreapta, ori Machado ori Tibi Bălan trebuia să fie pe lista UEFA. Aşa cum o făcut Ilie Stan echipa, mai mult i-a fost frică să nu ia gol acasă. În a doua repriză s-a înviorat jocul când a intrat Tănase pe centru. Nu poţi să joci fotbal cu un singur atacant, Tatu. Nikolici a fost în plus pe teren. Când mai ai şi un portar ca Tătăruşanu care ia gol aiurea... A greşit şi Prepeliţă, îl mai ai şi pe Tătăruşanu care doarme... Tătăruşanu nu se concentrează bine, ce caută el acolo nu înţeleg, portar de doi metri să iei scăriţă, e mai mare ruşinea. Defectul ăsta îl are, câteodată doarme. E portar bun, are reflexe, dar nu e concentrat tot timpul, câteodată îl apucă somnul. În locul lui Ilie Stan după greşeala asta imediat l-aş băga pe Stanca", a spus Becali.

Oficialul stelist nu a fost impresionat de Twente: "Nu e o echipă care să spui că nu poţi să îi dai gol, dar dacă joci aşa nu poţi să o baţi, nu ai cum cu doi închizători. Ai mâncat bătaie nu poţi să spui, dar normal în prima repriză noi am avut mai multe ocazii de a marca. A doua repriză nu mai spun, eu tot mai sper în calificare. 1-0 nu e un scor care să spunem că ne-am pierdut speranţele, calificarea nu e pierdută".

Gigi Becali a afirmat că nu este dezamăgit de antrenorul Ilie Stan. "Nu sunt dezamăgit de Ilie Stan, numai că el are nevoie de experienţă. Sper ca el să înveţe din greşeli. Ei au avut jucători de claritate, noi n-am avut cu cine. Pe McClaren o să îl bată Steaua exact la el acasă", a precizat Becali.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Steaua, simbol al neputinţei în meciul cu Twente.
 Vizualizări articol: 561 |