luni, 5 dec 2011 - Anul XVI, nr. 287 (4885)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

CFR Cluj ameninţă poziţia de lider a lui Dinamo

Formaţia CFR Cluj a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (0-0), echipa CS Mioveni, în primul meci al etapei a XVI-a a Ligii I.

Golurile au fost marcate de Dică '53 (autogol), Lionn '72 şi Kapetanos '90+1.

În minutul 53, Hora a executat o lovitură liberă de pe stânga, iar Nicolae Dică a înscris în propria poartă.

Lionn a marcat pentru 2-0 cu un şut din marginea careului după o acţiune individuală.

Kapetanos a dus scorul la 3-0 cu un şut de la circa 10 metri.

La meci au asistat circa 1500 de spectatori.

FC Braşov - Astra Ploieşti, scor 2-0

Formaţia FC Braşov a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (2-0), echipa Astra Ploieşti, într-un meci în care centralul Istvan Kovacs a eliminat doi jucători ai grupării oaspete şi al doilea gol a fost înscris de Bruno Miguel în propria poartă.

Golurile au fost marcate de Moutinho '18 şi B. Miguel '36 (autogol)

1-0: Mourinho a deschis scorul reluând cu un şut din careu în poartă după ce, la o pasă a lui Cristescu, Chipciu a şutat şi portarul Astrei a respins mingea;

2-0: Bruno Miguel a trimis mingea în propria poartă intenţionând să o respingă, după ce Silviu Lung a parat un şut al lui Chipciu.

Astra Ploieşti a rămas în inferioritate numerică, în minutul 13, când Miranda a fost eliminat după ce l-a lovit cu cotul pe Machado, acesta din urmă sângerând. Kovacs a mai eliminat un jucător al Astrei, pe N'Doye, în minutul 76, pentru un fault la Chipciu.

La meci au asistat aproximativ 2.000 de spectatori, între care şi 30 de fani ai Astrei Ploieşti.

Petrolul Ploieşti - Pandurii Târgu Jiu, scor 0-0

Echipa Petrolul Ploieşti a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat, sâmbătă, în compania formaţiei Pandurii Târgu Jiu.

La meci au asistat aproximativ 4.500 de femei şi copii, cărora le-a fost permis accesul, conform unei hotărâri a Comitetului de Urgenţă al FRF din 8 noiembrie, validată la 17 noiembrie de Comitetul Executiv, potrivit căreia femeile şi copiii sub 14 ani pot asista din tribune la meciurile programate cu porţile închise din România. La 2 noiembrie, Petrolul Ploieşti a fost sancţionată să joace şase meciuri fără spectatori şi să piardă partida cu Steaua prin forfait, în urma incidentelor care au avut loc la partida din etapa a XII-a a Ligii I, suspendată la 30 octombrie, la scorul de 0-2.

Voinţa Sibiu - Universitatea Cluj, scor 0-0

Formaţia Universitatea Cluj a remizat, sâmbătă, în deplasare, scor 0-0, cu echipa Voinţa Sibiu.

La meci au asistat aproximativ 4.000 de spectatori, între care şi 200 de fani clujeni.

Partida a început la ora programată, 13.00, deşi oficialii Universităţii Cluj anunţaseră, joi, că startul se va da cu 10 minute întârziere, în semn de protest faţă de greşelile de arbitraj din ultima perioadă.

Ceahlăul Piatra Neamţ - FCM Târgu Mureş, scor 1-1

Formaţia Ceahlăul Piatra Neamţ a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul susţinut, duminică, pe teren propriu, în compania echipei FCM Târgu Mureş.

Pentru Ceahlăul a marcat Cebotaru '84, iar pentru FCM Târgu Mureş a înscris Bumba '11.

În minutul 11, Bumba a marcat cu latul din opt metri lateral stânga, după un un-doi cu Didi.

În minutul 84, Dan Matei a respins în faţă, iar Cebotaru din şase metri a tras cu latul, la colţul din dreapta.

Concordia Chiajna - Gaz Metan Mediaş, scor 0-0

Formaţia Gaz Metan Mediaş a remizat, duminică, în deplasare, scor 0-0, cu echipa Concordia Chiajna.

Jucătorul echipei gazdă, Jean-Claude Bozga, a trimis mingea în poartă în minutul 22, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

FC Vaslui - Oţelul Galaţi, scor 1-0

Echipa FC Vaslui a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), formaţia Oţelul Galaţi, într-un meci, în care vasluienii au jucat în inferioritate numerică în ultimele minute.Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Wesley, în minutul 11, care a reluat în plasă de la 8 metri după o pasă primită de la Milisavljevici.FC Vaslui a jucat în inferioritate numerică din minutul 89, după eliminarea lui Papp pentru un fault asupra lui Paraschiv.La partida de la Vaslui au asistat aproximativ 6.000 de spectatori.În minutul 19, jandarmii au început evacuarea celor aproximativ 500 de fani ai Oţelului, deoarece la începutul jocului aceştia au aruncat cu petarde şi fumigene. În minutul 25, suporterii vasluieni au afişat un banner pe care scria "Jandarmeria strică bucuria" şi au părăsit stadionul Municipal în semn de solidaritate cu fanii formaţiei Oţelul Galaţi.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CFR Cluj ameninţă poziţia de lider a lui Dinamo.
 Vizualizări articol: 540 |