Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Liga Europa

Steaua pierde, dar păstrează şanse de calificare

Formaţia Steaua Bucureşti a fost învinsă, joi, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), de echipa Schalke 04, în etapa a cincea a grupei J a Ligii Europa şi păstrează şanse de calificare în 16-imile competiţiei, unde germanii şi-au asigurat prezenţa.

Grecul Papadopulos a deschis scorul în minutul 25, când a marcat cu capul din şase metri.

Raul Rusescu a adus egalarea în minutul 33, cu un şut de la aproximativ 14 metri.

În minutul 57, Raul Gonzalez a reuşit primul său gol în actuala ediţie a Ligii Europa, după ce a beneficiat de o greşeală a apărării steliste. La meci au asistat aproximativ 50.000 de spectatori.

Finanţatorul stelist Gigi Becali a declarat că atacantul Raul Rusescu şi-a câştigat locul în echipă, în timp ce în cazul lui Mihai Costea a apreciat că acesta parcă se teme în meciurile mari, informează www.prosport.ro.

"Am făcut un joc emotiv, cu multă dăruire, dar şi cu emoţie şi teamă. Noi avem jucători care puteau avea mai mult curaj. Dar dacă nu ai atacanţi, n-ai ce face. Eu am pus mare bază în Mihai Costea, dar parcă îi e frică în meciurile astea mari. Dacă nu îşi învinge teama, nu va ajunge fotbalist. Trebuie să vorbesc cu el. E viaţa lui şi el ştie ce trebuie să facă. Dacă nu va înţelege că fotbalul necesită sacrificii, e problema lui. Rusescu a confirmat, şi-a câştigat locul în echipă. N-am ce să-i spun. Va fi probabil titular. Probabil o să aduc doi atacanţi. Nu pot să stau în Mihai Costea. Aştept să crească", a afirmat Gigi Becali la GSP TV.

El a apreciat că Steaua ar fi putut scoate o remiză în meciul pierdut cu Schalke 04, scor 1-2, dacă avea puţin noroc. "Am sperat, dar era clar că va ceda apărarea după ce am văzut începutul de meci. După 11 cornere în care nu au putut să ne dea gol, au executat scurt şi ne-au dezechilibrat. Cu puţin noroc, putea fi scos un egal. Echipa a avut atitudine, iar pe faza de apărare s-a stat foarte bine în teren. Era mai important rezultatul de la Larnaka. Schalke era condamnată să câştige şi acum nu ştiu dacă vor mai avea aceeaşi atitudine şi cu Maccabi. Dacă noi câştigăm şi ei trebuie să câştige. Toate cele trei echipe au şanse de calificare acum. Între noi şi AEK se joacă acum calificarea. Schalke e foarte puternică şi nu cred că Maccabi poate face o surpriză", a adăugat Becali.

Nemţii spun că au câştigat meritat

Cotidianul german Kicker a scris că echipa română a finalizat singura sa ocazie, după o combinaţie frumoasă, şi că gazdele au câştigat meritat.

"Raul a înscris primul său gol pentru Schalke în Liga Europa. Steaua: o ocazie, un gol. Presiunea gazdelor s-a concretizat la golul lui Papadopoulos, apoi Steaua a penalizat relaxarea lui Schalke după o combinaţie frumoasă, finalizată de Rusescu. În repriza a doua, Raul a marcat pentru 2-1. Steaua a stat bine defensiv, dar n-a găsit mijloacele să străpungă apărarea adversă, iar Schalke a construit cu răbdare, gestionând rezultatul", a scris Kicker.

Cotidianul Bild a titrat: "Raul duce Schalke mai departe". "Echipa din Gelsenkirchen a câştigat pe merit, a profitat de superioritatea sa, nu îndeajuns însă pentru un succes mai clar. Schalke a dominat în faţa naivilor români. Steaua a egalat parcă de nicăieri, şi la pauză a fost un egal amar. Raul a făcut dreptate şi a adus victoria şi calificarea. N-a fost o victorie strălucitoare, dar a fost una clară", a scris Bild.

După cinci etape, clasamentul grupei este următorul: 1. Schalke 04 - 11 puncte, 2. Maccabi Haifa - 6 puncte, 3. Steaua - 5 puncte, 4. AEK Larnaca - 5 puncte.

Ultima etapă din grupa J, care va avea loc pe 14 decembrie, programează următoarele partide: Maccabi Haifa - Schalke 04 şi Steaua - AEK Larnaca.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Steaua pierde, dar păstrează şanse de calificare.
 Vizualizări articol: 345 |