Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6699 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   ø imagini |   ø fişiere video

Liga I

Steaua şi Rapid, un meci jenant cu bătăi în loc de fotbal

Formaţiile Steaua şi Rapid au remizat, luni, pe Arena Naţională, scor 0-0, în derbiul etapei a XI-a a Ligii I, în care centralul Alexandru Tudor a eliminat doi jucători de la echipa antrenată de Răzvan Lucescu şi unul de la gruparea pregătită de Ilie Stan.

În minutul 66, arbitrul Alexandru Tudor i-a eliminat pe Andrei Prepeliţă de la Steaua şi Dan Alexa de la Rapid. Mijlocaşul stelist a avut o intrare periculoasă asupra portarului Coman, Alexa s-a repezit cu mâinile în gâtul lui Prepeliţă cerându-i socoteală pentru atacul său, iar acesta a ripostat rupându-i tricoul rapidistului. În incident s-au implicat şi ceilalţi jucători iscându-se o bătaie generală în care fotbaliştii şi-au împărţit reciproc pumni şi picioare. Meciul a fost oprit aproximativ cinci minute şi din cauza accidentării lui Coman, care a primit îngrijiri medicale la braţul stâng, dar nu a mai putut continua jocul, fiind înlocuit cu Straton.

Fundaşul rapidist Ezequias Tavares a fost eliminat în minutul 75, după ce l-a călcat pe gleznă pe stelistul Tiberiu Bălan. Cei prezenţi pe banca rapidiştilor au protestat vehement la adresa arbitrului de rezervă Radu Petrescu, cel care i-a semnalizat lui Tudor intrarea dură a lui Ezequias.

La partidă au asistat 41.432 de spectatori. Partida s-a disputat, în premieră pentru Arena Naţională, cu acoperişul închis.

La meci au asistat şi antrenorul echipei PAOK Salonic, Ladislau Boloni, fostul selecţioner al naţionalei României, Anghel Iordănescu, fostul manager general al FC Steaua, Mihai Stoica, şi foştii fotbalişti ai Stelei, Adrian Neaga, Sorin Paraschiv şi Nicolae Dică.

Răzvan Lucescu, mulţumit de rezultat

Tehnicianul echipei Rapid, Răzvan Lucescu, a declarat că această remiză este un rezultat pozitiv pentru formaţia sa, în condiţiile în care a jucat în inferioritate numerică, şi a precizat că rapidiştii au gestionat bine jocul după eliminări.

"Au fost două reprize total diferite. Am controlat-o pe prima, am avut nişte oportunităţi pe care din păcate nu le-am transformat în gol. În a doua repriză am făcut nişte erori individuale şi am dat posibilitatea Stelei să capete încredere. După faultul la Coman desfăşurarea meciului a luat altă turnură. Noi am gestionat foarte bine meciul în inferioritate numerică şi am reuşit chiar să ne creăm o ocazie importantă. Pentru noi e un rezultat pozitiv, în condiţiile în care am jucat în inferioritate", a spus Lucescu.

Răzvan Lucescu a precizat că nu are reproşuri faţă de centralul Alexandru Tudor. "Nu e un reproş faţă de arbitrajul lui Tudor, pentru că nici nu ştiu ce s-a întâmplat după faultul la Coman şi nici intrarea la Ezequias n-am văzut-o. Pentru noi e important că am arătat putere, avem o serie de rezultate pozitive şi suntem agăţaţi de primele locuri. Astfel de meciuri ne ajută să creştem. Noi am câştigat un punct în seara asta, indiscutabil", a adăugat el.

Antrenorul Stelei spune că jucătorilor le-a fost frică

Antrenorul echipei Steaua Bucureşti, Ilie Stan, a declarat că jucătorilor săi le-a fost puţin frică să atace după meciul pierdut în deplasare, scor 0-5, cu Maccabi Haifa, în Liga Europa.

"Sunt puţin trist că nu am câştigat cele trei puncte, mai ales că Rapid a rămas în nouă jucători. Când a trebuit să fim mai concentraţi nu am reuşit. N-am ce să le reproşez jucătorilor, poate le-a fost puţin frică să atace după meciul din Israel. Felicit acest public minunat şi sunt convins că vor veni şi mai mulţi oameni la meciurile viitoare. Important pentru mine este că echipa şi-a dorit să câştige. Când echipa nu înscrie e foarte greu să ai continuitate în joc. Planurile ne sunt date puţin peste cap de faptul că avem mulţi accidentaţi şi jucăm din trei în trei zile. Nu am ieşit din lupta pentru titlu, deoarece mai sunt multe jocuri. Dacă reuşim să ajungem la sfârşitul turului la 5-6 puncte în urma contracandidatelor, avem şansa în retur să luptăm pentru titlu. Tănase este un jucător decisiv pentru Steaua, dar acum nici nu e refăcut sută la sută", a spus Stan.

Întrebat ce părere are despre afirmaţiile finanţatorului Gigi Becali la adresa lui Mihai Costea, despre care a precizat că "este un măscărici pe teren", Stan a răspuns: "Patronul are dreptul să fie supărat, eu nu am ce să spun despre asta".

Rezultate înregistrate în partidele disputate în etapa a XI-a a Ligii I:

Gaz Metan Mediaş - Sportul Studenţesc 3-1
Au marcat: Bud '27, Avram '31, Frăsinescu '75 / Ferfelea '39 (penalti)

18. Concordia Chiajna 11 1 3 7 4-18 6.
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Steaua şi Rapid, un meci jenant cu bătăi în loc de fotbal.
 Vizualizări articol: 1232 |