sâmbătă, 22 oct 2011 - Anul XVI, nr. 250 (4848)

Liga Europa

Zero goluri, zero puncte, zero fotbal

Echipa Steaua Bucureşti a fost învinsă, joi, în deplasare, cu scorul de 5-0 (3-0), de formaţia israeliană Maccabi Haifa, într-un meci din etapa a III-a a grupei J a Ligii Europa şi a rămas fără victorie în această fază a competiţiei.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Amasha '10, '20, Katan '38 din penalti, Twatha '72 şi Vered '79.

Mijlocaşul Eric Bicfalvi a fost eliminat în minutul 37, după ce a comis un fault în poziţiei de ultim apărător.

Fundaşul Valentin Iliev a comis şi el un fault în careu în poziţie de ultim apărărtor şi a fost eliminat în minutul 64. Penaltiul israelienilor a fost ratat de Katan, cel care reuşise să transforme prima lovitură de pedeapsă.

Potrivit Pro TV, în minutul 75, finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, a părăsit stadionul din Haifa aplaudându-i pe suporterii formaţiei Maccabi.

Clasamentul grupei J este următorul: 1. Schalke 04 - 7 puncte, 2. Maccabi Haifa - 6 puncte, 3. Steaua Bucureşti - 2 puncte, 4. AEK Larnaca - 1 punct.

Etapa a IV-a, care va avea loc la 3 noiembrie, programează următoarele meciuri: Steaua Bucureşti - Maccabi Haifa şi Schalke 04 - AEK Larnaca.

Naţional Arena, teren blestemat

Echipa Rapid Bucureşti a fost învinsă, joi, cu scorul de 1-0 (0-0), de formaţia poloneză Legia Varşovia, într-un meci disputat pe Arena Naţională, în etapa a III-a a grupei C a Ligii Europa.

Golul a fost marcat de Radovici, în minutul 73. Lovitură liberă de pe partea dreaptă, de la aproximativ 30 de metri, centrare Jedrzejczyk şi Radovici înscrie cu capul din şase metri. La meci au fost prezenţi aproximativ 20.000 de spectatori.

La intrarea pe stadion, fanii rapidişti au creat o coregrafie cu plăcuţe în culorile clubului, pe care se putea citi cifra "88" şi având un banner cu mesajul "1923 - Legenda Rapid 2011".

Cei aproximativ 2000 de suporteri ai echipei poloneze Legia Varşovia au intrat pe Arena Naţionala la pauza meciului. Cu 15 minute înainte de debutul partidei, fanii prezenţi până în acel moment pe Arena Naţională, aproximativ 200 de persoane, au părăsit Peluza Nord şi nu au revenit pe scaune nici după ce a început meciul, protestând astfel deoarece forţele de ordine nu au permis accesul tuturor suporterilor. Fanii s-au oprit pe terasamentul din spatele tribunelor, aşteptându-i pe ceilalţi suporteri, care erau controlaţi de forţele de ordine la intrarea pe stadion.

La pauză, după ce li s-au alăturat şi ultimii fani controlaţi de agenţii de pază, polonezii, care aveau tricouri, căciuli şi măşti de hârtie în culorile echipei favorite, au intrat pe Arena Naţională. La scurt timp, ei au început să arunce cu obiecte înspre sectoarele ocupate de fanii rapidişti şi au aprins o fumigenă. În repriza a doua, polonezii au mai aruncat o petardă.

Mai multe incidente în care au fost implicaţi fani polonezi au avut loc înaintea partidei dintre cele două echipe, la stadion şi în centrul Bucureştiului.

Clasamentul grupei C, după trei etape, este următorul: 1. PSV - 9 puncte, 2. Legia - 6 puncte, 3. Rapid Bucureşti - 3 puncte, 4. Hapoel Tel-Aviv - 0 puncte.

În etapa următoare, programată pe 3 noiembrie, vor avea loc meciurile: Legia Varşovia - Rapid Bucureşti şi PSV Eindhoven - Hapoel Tel Aviv.

Meci „rezolvat” de o eliminare

Echipa FC Vaslui a fost învinsă, joi, în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), de formaţia portugheză Sporting Lisabona, într-un meci din etapa a III-a a grupei D a Ligii Europa şi a rămas fără victorie în această fază a competiţiei, iar lusitanii s-au calificat în 16-imile de finală.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Evaldo '43 şi Fernandez '70.

Mijlocaşul brazilian Wesley a fost eliminat în minutul 38, după ce a lovitul cu capul în faţă un adversar.

Clasamentul grupei D este următorul: 1. Sporting Lisabona - 9 puncte, 2. Lazio Roma - 2 puncte, 3. FC Vaslui - 2 puncte, 4. FC Zurich - 2 puncte.

Etapa a IV-a, care va avea loc la 3 noiembrie, programează următoarele meciuri: FC Vaslui - Sporting Lisabona şi Lazio Roma - FC Zurich.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Zero goluri, zero puncte, zero fotbal.
 Vizualizări articol: 636 |