Curs valutar euroEUR:Tendinta4,971 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei

Liga Campionilor

Oţelul a jucat bine cu Manchester, dar a terminat învinsă

Campioana României, Oţelul Galaţi, a înregistrat a treia înfrângere în Liga Campionilor, din tot atâtea meciuri disputate, după ce a fost învinsă, marţi, pe Arena Naţională, scor 2-0, de Manchester United, în etapa a treia a grupei C.

În minutul 64, Wayne Rooney a centrat de pe stânga spre Hernandez, mingea fiind lovită cu mâna de Sergiu Costin. Arbitrul german Felix Brych a acordat lovitură de la 11 metri pentru Manchester United, aceasta fiind transformată de Wayne Rooney.

Din minutul 66, Manchester United a evoluat cu un jucător mai puţin după ce căpitanul Nemanja Vidici a fost eliminat pentru un fault asupra lui Gabriel Giurgiu la mijlocul terenului.

Şi Oţelul Galaţi a rămas cu un jucător mai puţin în teren după ce Milan Perendija a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe, în minutul 89.

Al doilea gol al englezilor a fost marcat tot din penalti, tot de Rooney, în minutul 90+2, după un fault al lui Antal.

Înaintea de începerea meciului, aşa cum face de obicei, mexicanul Javier "Chicharito" Hernandez a îngenuncheat la mijlocul terenului şi s-a rugat, cu faţa spre poarta gălăţenilor. La partida de pe Arena Naţională au asistat aproximativ 28.047 de spectatori.

Dorinel Munteanu, nemulţumit de rezultat

Tehnicianul Dorinel Munteanu s-a declarat dezamăgit de rezultatul înregistrat de Oţelul, şi crede că este posibil ca gălăţenii să reuşească să acumuleze puncte în grupa C.

"Sunt dezamăgit de rezultat. Înaintea jocului, echipa era cotată cu şanse foarte mici, dar cred că după cum s-a desfăşurat jocul, previziunile nu au fost corecte. Toţi jucătorii au făcut o partidă foarte bună, dar nu sunt mulţumit că am pierdut. Chiar dacă am pierdut în faţa lui Manchester United. Poate lipsa de experienţă, naivitatea, a dud la un scor prea mare faţă de ce a fost pe teren. De la jocul cu Benfica, jucătorii au înţeles ce le-am spus, că pe teren nu joacă palmaresul. S-au autodepăşit şi în multe momente au reuşit să fie peste Manchester. Este posibil să facem puncte în această grupă, eu mai am speranţe, ca şi echipa", a afirmat Munteanu. El a precizat că Manchester United este o echipă mare, care a speculat greşelile gălăţenilor şi asta a făcut diferenţa: "Am avut şi noi ocazii, am reuşit să punem şi presiune, dar nu pot fi bucuros din cauza rezultatului".

Sir Alex Ferguson i-a luat la mişto pe gălăţeni

Antrenorul echipei Manchester United, Alex Ferguson, a declarat că elevii săi nu au fost norocoşi şi consideră că au fost mai buni decât campionii României.

"Suntem mulţumiţi de rezultatul din seara asta, mai ales după cele două remize. Era important pentru noi să obţinem cele trei puncte. Nu cred că am fost norocoşi şi cred că am fost mai buni. Am avut posesie, iar trioul Nani-Anderson-Rooney a făcut diferenţa. Am ştiut ce să le spun la pauză băieţilor şi am intrat încrezători în repriza a doua. Rooney a avut mai mult spaţiu, factor care a fost decisiv", a spus Ferguson.

Alex Ferguson crede că antrenorul Oţelului Galaţi, Dorinel Munteanu, este mulţumit de jucătorii săi: "Ştiam că Oţelul este o echipă muncitoare, organizată, iar antrenorul lor cred că este mulţumit de ce au arătat jucătorii săi în această seară. Nu e întotdeauna uşor să alergi după minge, aşa cum au făcut-o ei".

Benfica, liderul grupei

Echipa portugheză Benfica Lisabona a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), formaţia elveţiană FC Basel, într-un meci din etapa a III-a a grupei C a Ligii Campionilor, informează site-ul oficial al UEFA. Golurile învingătorilor au fost marcate de Bruno Cesar '20 şi Cardozo '75.

Clasamentul grupei C este următorul: 1. Benfica Lisabona - 7 puncte, 2. Manchester United - 5 puncte, 3. FC Basel - 4 puncte, 4. Oţelul Galaţi - 0 puncte.

Etapa a IV-a programează la 2 noiembrie următoarele meciuri: Manchester United - Oţelul Galaţi şi Benfica Lisabona - FC Basel.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Oţelul a jucat bine cu Manchester, dar a terminat învinsă.
 Vizualizări articol: 599 |