Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Goluri multe în meciurile etapei a IX-a

Echipa Astra Ploieşti a terminat la egalitate, scor 2-2 (1-2), meciul disputat, vineri, pe teren propriu, în compania formaţiei Sportul Studenţesc, în cadrul etapei a IX-a a Ligii I.

Golurile echipei Astra au fost reuşite de N'Doye '7 (penalti) şi C. Matei '64, în timp ce pentru Sportul au înscris Curelea '3 şi Ghinga '40.

Sportul a deschis scorul în minutul 3, când, după o centrare de pe dreapta a lui Beţa, mingea este reluată cu capul în poartă din 7-8 metri de Curelea, dintre doi fundaşi ai Astrei.

În minutul 6, în urma unei acţiuni în viteză pe dreapta a lui Strătilă, acesta este faultat de portarul Cezar Lung în suprafaţa de pedeapsă, arbitrul dictând penalti. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de N'Doye.

În minutul 40, bine lansat de Târnăcop, Beţa face o cursă de 20 de metri pe partea dreaptă, centrează foarte bine în faţa porţii, iar Ghinga de la 3-4 metri reia din plonjon în plasă, aducându-şi echipa în avantaj.

În minutul 64, Cosmin Matei a egalat pentru Astra, cu un şut imparabil la vinclu de la 22 de metri, lateral dreapta.

În minutul 77, antrenorul echipei Astra, Marius Şumudică, a fost trimis în tribune, iar finalul meciului acesta a mers pe teren să discute cu arbitrul Cătălin Popa.

La meci au asistat aproximativ 500 de spectatori.

FCM Târgu Mureş - Pandurii Târgu Jiu, scor 3-3

Formaţia FCM Târgu Mureş a remizat, vineri, pe teren propriu, scor 3-3 (1-0), cu echipa Pandurii Târgu Jiu, într-un meci la care ultimele două goluri au fost înscrise spre finalul jocului, după ce gazdele au rămas în inferioritate numerică.

Golurile au fost marcate de Iencsi '44, Cavalli '81 şi Subotici '90+3 pentru FCM Târgu Mureş, respectiv Vranjes '58, Cardoso '63 şi Voiculeţ '89 pentru Pandurii.

1-0: Iencsi a deschis scorul cu un şut din 5 metri, după o respingere greşită a lui Lemnaru la o centrare a gazdelor.

1-1: Vranjes a egalat dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri.

1-2: Pandurii a preluat conducerea pe tabela de marcaj prin Cardoso, cu un şut de la 25 de metri.

2-2: Cavalli a egalat reluând cu capul în poartă, după o centrare a lui Subotici.

2-3: Voiculeţ a înscris cu un şut la colţul lung, după un contraatac pe partea dreaptă.

3-3: Subotici a stabilit scorul final cu un şut din aproximativ 10 metri.

FCM Târgu Mureş a rămas în inferioritate numerică, în minutul 87, când Issa Ba a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben. Issa Ba s-a ciocnit la faza respectivă cap în cap cu Pintilii, de la Pandurii. Acesta din urmă a fost scos de pe teren cu targa.

Pe banca tehnică a formaţiei FCM Târgu Mureş s-a aflat secundul Cezar Zamfir, tehnicianul Tibor Selymes, anunţat ca fiind noul antrenor principal al echipei, fiind nevoit să lipsească pentru a susţine un examen în Franţa.

După golul de 2-1 al echipei Pandurii, în teren a fost aruncată din tribună o banană. Aceasta a fost ridicată de centralul Lucian Rusandu şi înmânată arbitrului de rezervă.

Gaz Metan Mediaş - Universitatea Cluj, scor 2-5

Formaţia Universitatea Cluj a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 5-2 (3-1), echipa Gaz Metan Mediaş. Golurile învingătorilor au fost marcate de Cristea '4, '13, '76, Marinescu '19 şi Tony '63. Pentru Gaz Metan Mediaş au înscris Buş '34 şi Hoban '90+1.

0-1: Tony pătrunde în careu, încearcă să centreze în faţa porţii, iar mingea ajunge la Cristea, care marchează din 4 metri;

0-2: Cristea îl driblează de două ori pe Trtovac şi înscrie cu un şut plasat la colţul lung;

0-3: După un 1-2 între Păcurar şi Marinescu, ultimul scapă în banda stângă şi marchează la colţul lung;

1-3: Buş reduce din diferenţă cu un şut cu latul, după o pasă a lui Petre;

1-4: Tony îl driblează pe Markovic în careu şi înscrie cu un şut la colţul lung;

1-5: Cristea scapă singur cu Pleşca după o pasă a lui Tony, portarul blochează în primă fază, mingea ajunge tot la fotbalistul Universităţii, care marchează cu un şut puternic;

2-5: Hoban stabileşte scorul final dintr-o lovitură liberă din marginea careului de 16 metri.

La meci au asistat aproximativ 5.000 de spectatori, între care şi 300 de fani clujeni.

Dinamo - Concordia Chiajna, scor 2-0

Formaţia Dinamo a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa Concordia Chiajna, într-un meci din etapa a IX-a a Ligii I.

Golurile au fost marcate de Dănciulescu '40 şi Bakaj '90+2.

1-0: După o centrare a lui Rus de pe partea dreaptă, Dănciulescu a înscris cu capul din plonjon, din 7 metri, în stânga lui Gospodinov.

2-0: Bakaj i-a pasat lui Marius Niculae pe partea stângă, iar acesta a întors către Bakaj, care a înscris cu un şut din 18 metri, în stânga portarului Gospodinov.

Cartonaşe galbene: Grigore '25, Luchin '35, Bakaj '77 / Stere '48

Meciul s-a disputat cu porţile închise, ca urmare a unei sancţiuni decise de LPF după ce fanii "alb-roşii" au aruncat cu torţe în teren la partida cu Rapid, din etapa a VII-a a Ligii I, scor 0-0.

Voinţa Sibiu - Rapid Bucureşti, scor 0-1

Formaţia Rapid Bucureşti a învins, ieri, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa Voinţa Sibiu, într-un meci în care gazdele au avut un gol anulat pe motiv de ofsaid.

Golul echipei Rapid a fost înscris de Ciprian Deac, în minutul 12, dintr-un penalti acordat pentru o intervenţie a lui Claudiu Bunea asupra lui Roman.

În minutul 71, centralul Istvan Kovacs a anulat pe motiv de ofsaid un gol al lui Cornel Coman, de la Voinţa Sibiu. După anularea golului, publicul a scandat: "Hoţii! Hoţii!".

La meci au asistat aproximativ 2.000 de spectatori.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Goluri multe în meciurile etapei a IX-a.
 Vizualizări articol: 599 |