miercuri, 21 sep 2011 - Anul XVI, nr. 223 (4821)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Scandal şi acuzaţii de blat după CFR Cluj - FC Vaslui

Echipa CFR Cluj a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), formaţia FC Vaslui, în derbiul etapei a VII-a a Ligii I, după ce oaspeţii au avut un gol anulat în debutul reprizei secunde. În minutul 48, Wesley a trimis mingea în poarta echipei gazdă, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Cadu a deschis scorul, în minutul 70, dintr-un penalti acordat de centralul Augustus Constantin după ce Sougou a pătruns în careul oaspeţilor şi a căzut uşor de lângă Balaur.

Weldon a mărit diferenţa de pe tabela de marcaj cu o lovitură cu capul, din plonjon, după o centrare a lui Renan.

Înainte de începerea partidei, s-a ţinut un minut de reculegere în memoria lui Dan Cristea, referent în cadrul Departamentului Internaţional al FRF, care a decedat duminică noaptea, la vârsta de 57 de ani, şi a muzicianului Johnny Răducanu, care a murit luni dimineaţă, la vârsta de 79 de ani.

Meciul a fost întrerupt aproximativ cinci minute în prima repriză (minutul 18), după ce portarul echipei gazdă, Beto, şi Wesley de la FC Vaslui, s-au ciocnit cap în cap la o fază la care goalkeeper-ul a sărit la o minge. Wesley a putut continua jocul, după ce i-a fost bandajat capul, însă Beto, lovit la ochi, a fost schimbat cu Mincă, în minutul 23.

Tehnicianul echipei FC Vaslui, Viorel Hizo, a fost trimis în tribună pentru proteste, în minutul 62. După eliminare, Hizo a traversat încet terenul pentru a ajunge în zona vestiarelor.

La meci au asistat aproximativ 8.000 de spectatori, între care şi 40 de fani vasluieni.

Finanţatorul FC Vaslui, Adrian Porumboiu, a declarat, marţi, la Sport.ro, că CFR Cluj a făcut şi va mai face blaturi în campionatul intern, "a umblat la arbitri şi va mai umbla" şi în viitor, menţionând, totodată, că există oameni în cadrul grupări clujene care se ocupă special de acest lucru.

"Sunt complicităţi ascunse de ani de zile, de când ei vor să-şi umple vitrinele cu trofee. Dacă ar vorbi trofeele alea, ar fi dezastru. Ei umblă cu bani negri, dacă ar vorbi acele trofee, ar fi duse direct la fiare vechi. Eu vorbesc întotdeauna acoperit, ceea ce fac ei nu are nicio legătură cu noţiunea de competiţie sportivă, de fair-play, este o junglă ... Eram convins că lucrurile se vor schimba, de aceea am continuat să investesc, însă pot spune că nu mai cred nicio clipă că lucrurile se vor schimba, că există interesul general ca această competiţie să fie sportivă. Faptul că vor veni 25-30 de milioane de euro de la UEFA le-a luat unora minţile. Nu mai există nicio echipă ca CFR care să aibă atâta putere în campionat. Ei au în interiorul clubului un om - Zamfir - care se ocupă numai de blaturi, de aranjamente. A umblat şi cu jucători de la FC Vaslui, se transformase în agentul jucătorului. Ce să vă mai spun, ei au dus la perfecţiune aceste mizerii. Au făcut blaturi, vor mai face blaturi, au aranjat cu arbitrii, vor mai aranja cu arbitrii, zero este o cifră imensă pentru cât valorează acele trofee pe care ei le-au câştigat", a spus Porumboiu la Sporto.ro.

Finanţatorul FC Vaslui a menţionat că valoarea reală a echipei CFR Cluj este cea din sezonul trecut: "Valoarea lor reală este locul 10, cea din sezonul trecut. Sezonul trecut a fost cel real pentru CFR Cluj, când nu au mai umblat la butoane. Când nu pot să facă blaturi, ei intră la arbitri. Ei lucrează, nu stau, şi-au pregătit meciul foarte bine, dar şi cu Popa (n.r. - Ionel Popa), şi cu Augustus (n.r. - Augustus Constantin)".