sâmbătă, 17 sep 2011 - Anul XVI, nr. 220 (4818)

Liga Europa

Rapid, Vaslui şi Steaua, rezultate bune în meciurile de debut

Formaţia Rapid a debutat cu o victorie în grupa C a Ligii Europa, după ce a învins, joi, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa israeliană Hapoel Tel Aviv, într-un meci din prima etapă a grupelor competiţiei, în care de la ambele grupări a fost eliminat câte un jucător pe final.

Herea a deschis scorul, în minutul 55, cu o lovitură cu capul, după o centrare a lui Rui Duarte.

În minutul 90, de la Hapoel a fost eliminat Yadin, după o intervenţie la Surdu. După doar un minut, a fost eliminat şi Surdu, de la Rapid.

În celălalt meci al grupei C disputat joi, formaţia olandeză PSV Eindhoven a învins, pe teren propriu, cu 1-0 (1-0), echipa poloneză Legia Varşovia.

În următoarea etapă, programată la 29 septembrie, Rapid va juca, în România, cu PSV Eindhoven, şi Legia Varşovia va întâlni, pe teren propriu, echipa Hapoel Tel Aviv.

Tehnicianul echipei Rapid, Răzvan Lucescu, a declarat că victoria reprezintă un rezultat important şi că ar fi fost complicat dacă rapidiştii ar fi pierdut acest prim meci din grupă.

"E un rezultat important pentru noi, important şi pentru că revenim în grupe cu o victorie, trecem peste tracul de debut. Este o victorie care dă trei puncte din startul competiţiei şi te propulsează către calificare. Ar fi fost complicat să fi pierdut aici. Dani Coman a avut patru intervenţii decisive extraordinare, care arată că este un mare portar. Am avut mingi şi momente grele, mai ales la fazele fixe, însă începutul de joc ne-a aparţinut în totalitate. Este o victorie în faţa unei echipe foarte bune. Cred va fi greu de câştigat la Tel Aviv în următoarele meciuri pentru echipele următoare. Victoria de azi ne va da încredere şi pentru jocul cu Eindhoven. Avem şansele noastre, putem să abordăm şi să gestionăm meciul de la Bucureşti aşa cum ne dorim. Trebuie să rămânem foarte atenţi, foarte concentraţi, pentru că este o toamnă dificilă", a spus Lucescu.

Eroii de la Roma

Echipa FC Vaslui a debutat cu o remiză în Grupa D a Ligii Europa, terminând la egalitate, scor 2-2 (0-1), meciul disputat, joi, în deplasare, în compania formaţiei Lazio Roma, în care italienii au jucat în inferioritate numerică din minutul 62.

Gazdele au deschis scorul, în minutul 35, prin francezul Cisse, care a transformat un penalti dictat după un fault comis de Balaur asupra căpitanului echipei Lazio, Rocchi.

Wesley a egalat în minutul 59, trimiţând mingea cu capul în poartă, după o centrare a lui Adailton şi tot el a dus pe FC Vaslui în avantaj patru minute mai târziu, printr-un gol marcat din lovitură de la 11 metri. Temwanjera a scăpat spre poartă, iar Zauri l-a faultat în careu, arbitrul a dictat penalty şi l-a eliminat pe fundaşul lateral italian.

Sculli a restabilit egalitatea, printr-un gol marcat cu capul în minutul 71. În cealaltă partidă din această grupă, Sporting Lisabona a învins, în deplasare, cu scorul de 2-0, pe FC Zurich.

Finanţatorul FC Vaslui, Adrian Porumboiu, a declarat că echipa vasluiană a avut o evoluţie foarte bună şi că rezultatul este excelent.

"Un rezultat excelent pentru noi, am jucat foarte bine şi asta este important. Am practicat un joc foarte bun, mai ales în ultimele 20-25 de minute a fost o circulaţie foarte bună a mingii. Am jucat împotriva lui Lazio, o echipă foarte bună, care în urmă cu o săptămână a făcut 2-2 cu Milan. Nenorocirea mare este că nu putem face transferurile pe care le dorim, dar avem mai mult de jumătate din echipă foarte bună, aţi văzut şi dumneavoastră în această seară", a spus Porumboiu.

Steaua, egal chinuit cu Schalke

Echipa Steaua Bucureşti a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat joi, la Cluj-Napoca, în compania formaţiei germane Schalke 04, în prima etapă a grupei J a Ligii Europa, transmite corespondentul MEDIAFAX. Pe arena "Dr. Constantin Rădulescu" din Cluj-Napoca au asistat aproximativ 18.000 de spectatori, dintre care 500 de susţinători ai formaţiei germane. În celălalt meci al grupei J disputat joi, echipa israeliană Maccabi Haifa a învins, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia cipriotă AEK Larnaca, printr-un gol reuşit de Ghadir '54. În etapa următoare, programată pe 29 septembrie, Schalke 04 va întâlni pe teren propriu formaţia Maccabi Haifa, iar Steaua va juca în deplasare cu AEK Larnaca.

Antrenorul echipei Schalke 04, Ralf Rangnick, a declarat că formaţia sa a dominat meciul şi ar fi putut câştiga întâlnirea din această seară.

"Sunt foarte mulţumit că defensiva a funcţionat foarte bine. Am avut trei ocazii foarte mari, am dominat meciul. Aştept cu nerăbdare următorul meci de campionat. Puteam să obţinem cele trei puncte. Steaua a jucat foarte bine defensiv. Marica a jucat doar a doua dată titular, din păcate n-a reuşit să înscrie. Dacă mă uit la meciul cu Franţa, sunt mulţumit că am jucat la Cluj şi nu pe Naţional Arena. Nu am văzut încă ceilalţi adversari din grupă. Sper să câştigăm cele trei meciuri de acasă. Acum mă concentrez pe următoarele partide din Bundesliga. Tot ce ne trebuie pentru meciul următor, cu Bayern, e multă energie şi la fel de mult curaj pentru că ei joacă un fotbal extraordinar", a spus Ralf Rangnick.

Tehnicianul formaţiei Steaua Bucureşti, Roni Levi, a apreciat drept corect rezultatul de egalitate din meciul cu Schalke 04, menţionând că jucătorii său au fost organizaţi foarte bine tactic, însă nu au fost destul de relaxaţi atunci când au avut mingea.

„Rezultatul e corect, Schalke e o echipă bună, cu un joc de Liga Campionilor, cu fotbalişti foarte buni. Am fost organizaţi foarte bine tactic. Nu le-am dat spaţii să-şi demonstreze calităţile. Nu am fost destul de relaxaţi când am avut mingea. Am căutat mult contraatacul, să încercăm să înscriem acolo. La ultima fază au fost trei jucători în jurul mingii, aşa că ei au decis cine execută. Nu avem un jucător care să înscrie 10 goluri pe meci din lovituri libere. Geraldo s-a achitat foarte bine de sarcini din punct de vedere tactic. Gardoş a jucat şi el bine, se antrenează bine, are potenţial. Chiar dacă n-a jucat prea mult în ultima vreme s-a descurcat bine", a spus Levi în conferinţa de presă de după meci.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rapid, Vaslui şi Steaua, rezultate bune în meciurile de debut.
 Vizualizări articol: 573 |