Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Liga I

Steaua, umilită de Gaz Metan Mediaş

Formaţia Gaz Metan Mediaş a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), echipa Steaua, într-un meci din etapa a VI-a a Ligii I.

Golurile au fost marcate de Bawab '14 (penalti) şi Bud '61, '70.

1-0: Centralul Alexandru Tudor a acordat penalti pentru echipa din Mediaş după ce Martinovici l-a tras de tricou în careu pe Trtovac. Bawab a transformat lovitura de la 11 metri, după care a dedicat reuşita familiei sale;

2-0: Bud a marcat în urma unui şut din 15 metri, după o pasă de la Bawab;

3-0: Petre i-a centrat lui Bud, care a reluat cu latul din careu.

La meci au asistat aproximativ 4.000 de spectatori.

Rapid Bucureşti - FC Braşov, scor 1-1

Echipa Rapid Bucureşti a remizat, scor 1-1, sâmbătă, pe stadionul "Regie", cu formaţia FC Braşov, într-o partidă în care ambele goluri s-au înscris din penalti, iar giuleştenii au jucat în inferioritate numerică timp de 25 de minute.

Golurile au fost marcate de Herea '18 (penalti), pentru Rapid, şi Marian Cristescu '64 (penalti), pentru FC Braşov.

În minutul 17, Cristian Ionescu (FC Braşov) l-a faultat pe Deac în careu şi arbitrul Ovidiu Haţegan a dictat penalti, transformat în minutul 18 de Ovidiu Herea.

În minutul 64, Bozovici a primit al doilea cartonaş galben pentru un henţ comis în careu, fiind eliminat de pe teren. Penaltiul dictat de Haţegan a fost transformat de Marian Cristescu în minutul 65.

La meci au asistat aproximativ 5.000 de spectatori.

Acţionar majoritar al FC Rapid, George Copos a fost înjurat de mai multe ori pe parcursul meciului de suporterii rapidişti, galeria scandând "George Copos eşti o mizerie". De asemenea, galeria rapidistă a afişat un banner pe care era inscripţionat mesajul "Nicăieri în lume nu este ca pe Giuleşti" şi a scandat "Rapid Bucureşti vrea să joace în Giuleşti".

Tehnicianul Răzvan Lucescu a urmărit meciul din tribuna oficială a stadionului din Regie, fiind suspendat după ce a fost eliminat în etapa precedentă.

FCM Târgu Mureş - Astra Ploieşti, scor 2-2

Formaţia FCM Târgu Mureş a remizat, vineri, pe teren propriu, scor 2-2 (1-0), cu echipa Astra Ploieşti, într-un meci în care oaspeţii au revenit după ce au fost conduşi de două ori şi în care ultimele goluri au fost marcate în minutele 90+1 şi 90+10.

Golurile echipei din Târgu Mureş au fost marcate de Florin Dan '27 şi Robert Ilyeş '90+1. Pentru Astra au înscris Valerică Găman '63 şi N'Doye '90+10.

1-0: Florin Dan deschide scorul, cu un şut de la 30 de metri;

1-1: Găman trimite mingea în poarta adversă, din aproximativ 6 metri;

2-1: Ilyeş împinge mingea în plasă din faţa porţii, după ce Lung respinge greşit;

2-2: N'Doye reuşeşte egalarea cu un şut din întoarcere.

FCM Târgu Mureş: Albuţ - E. Nicu, D. Matei, Ghionea, Szilagyi - Fl. Dan, Ilyeş, Issa Ba (Goge '88), Astafei (Bumba '85) - Cavalli, Ruiz (Buş '77). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

La meci au asistat aproximativ 2.000 de spectatori.

Fotbalistul echipei FCM Târgu Mureş, Victoraş Astafei, a fost transportat la spital în timpul meciului, după ce s-a ciocnit cap în cap cu fotbalistul Alexandru Ţigănaşu, de la oaspeţi. Astafei şi Ţigănaşu s-au ciocnit în minutul 78, jucătorul echipei gazdă prăbuşindu-se pe teren. Pe gazon a intrat o ambulanţă, iar medicii i-au imobilizat gâtul lui Astafei şi l-au pus pe o targă, cu care l-au urcat în salvare. Jocul s-a reluat în minutul 85, după 7 minute de întrerupere. Ţigănaşu a rămas pe teren după incident.

Oţelul Galaţi - CFR Cluj, scor 0-4

Campioana României, Oţelul Galaţi, a înregistrat a treia înfrângere de la debutul sezonului, după ce a pierdut, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 0-4 (0-1), meciul disputat în compania formaţiei CFR Cluj, în cadrul etapei a VI-a a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Golurile au fost marcate de Ronny '1, Bastos '56, Weldon '74 şi Hora '90.

0-1: CFR deschide scorul în primul minut de joc, prin Ronny, care a marcat după o pasă primită de la Weldon, care a profitat de o greşeală a lui Sergiu Costin, a pătruns în careu, l-a depăşit de portar, trimiţându-i mingea lui Ronny în faţa porţii goale.

În minutul 32, Sergiu Ilie a primit direct cartonaşul roşu după ce l-a călcat pe picior Ronny, căzut la pământ după o alunecare. Ronny a fost transportat la spital pentru investigaţii.

0-2: Bastos a primit o pasă la marginea careului, a păstruns în suprafaţa de pedeapsă şi a plasat mingea pe lângă portar.

0-3: În urma unui contraatac, Weldon a intrat în careu şi a şutat printre picioarele lui Grahovac

0-4: Kapetanos îl lasă liber pe Hora în interiorul careului, acesta lobează mingea peste Grahovac şi înscrie.

La meci au asistat aproximativ 8.000 de spectatori.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Steaua, umilită de Gaz Metan Mediaş.
 Vizualizări articol: 528 |