miercuri, 29 dec 2010 - Anul XV, nr. 305 (4596)

Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Analiză

Echipa naţională, un an dezastruos

Selecţionata României a disputat nouă partide în 2010, dintre care şase amicale şi trei oficiale, reuşind să obţină o singură victorie, trei remize şi cinci înfrângeri, ceea ce face ca acesta să fie unul dintre cei mai slabi ani din istoria primei reprezentative.

Seria de rezultate negative i-au atras selecţionerului Răzvan Lucescu multe critici din partea oamenilor de fotbal. Răzvan Lucescu a fost contestat pentru că îl convoca pe mijlocaşul George Florescu, deşi acesta nu era titular la echipa sa de club Alania Vladikavkaz.

Primul meci din 2010 a avut loc la 3 martie la Timişoara, când prima reprezentativă a întâlnit într-o partidă amicală echipa Israelului. Israelienii s-au impus cu scorul de 2-0 prin reuşitele lui Benayoun şi Barda. Meciul cu Israel a fost primul în care echipa naţională şi-a schimbat echipamentul complet galben, trecând la cel roşu. În această partidă Răzvan Lucescu nu a putut conta pe serviciile lui Adrian Mutu, care era suspendat în cazul sibutramina, şi al lui Cristian Chivu, nerefăcut încă după accidentarea suferită la cap în meciul Chievo - Inter Milano.

Meciul cu Ucraina, disputat la 29 mai la Lvov a reprezentat o nouă înfrângere pentru echipa pregătită de Răzvan Lucescu. Una dintre organizatoarele Campionatului European din 2012 s-a impus cu scorul de 3-2. Pentru tricolori au marcat Tamaş şi Daniel Niculae, în timp ce unul dintre golurile ucrainenilor i-a aparţinut căpitanului Cristian Chivu, care a deviat în propria poartă un şut al unui jucător ucrainean.

Imediat după meciul din Ucraina, lotul echipei naţionale s-a deplasat în Austria, la Villach unde a efectuat un stagiu de pregătire ce a cuprins şi două partide amicale, cu Macedonia şi Honduras. În prima partidă, disputată la 2 iunie, România a cedat în faţa Macedoniei, acesta fiind cea mai surprinzătoare înfrângere din acest an pentru prima echipă.

După trei zile, România învingea reprezentativa statutului Honduras cu scorul de 3-0 prin reuşitele lui Daniel Niculae, George Florescu şi Mirel Rădoi. Reprezentativa Hondurasului se afla în pregătire pentru turneul final al Cupei Mondiale din Africa de Sud.

Ultima partidă amicală înaintea debutului în preliminariile Campionatului European din 2012 a avut loc la 11 august, când la Istanbul Turcia reuşea să se impună cu scorul de 2-0, prin reuşitele din finalul partidei ale lui Emre şi Arda Turan. Meciul de la Istanbul avea să fie ultimul în acest an la echipa naţională pentru Bănel Nicoliţă. Nicoliţă fusese introdus pe teren în minutul 77, iar după reuşita lui Arda Turan din minutul 86, selecţionerul Răzvan Lucescu avea să-l înlocuiască pe mijlocaşul stelist.

Dezamăgire în preliminarii

Debutul în preliminariile Campionatului European a avut loc la 3 septembrie la Piatra Neamţ, când România a întâlnit Albania. Obiectivul declarat era ca în partidele cu Albania, Belarus şi Franţa, echipa naţională să acumuleze şapte puncte. Deşi în ultimul meci jucat între cele două echipe, pe stadionul Lia Manoliu, în ultimul meci al preliminariilor Campionatului European din 2008, România s-a impus cu scorul de 6-1, de această dată cele două reprezentative au încheiat la egalitate 1-1. Pentru România a înscris Bogdan Stancu, în minutul 80, atacantul stelist marcând primul gol la echipa naţională, chiar la debutul său oficial în prima reprezentativă. Albanezii au egalat în minutul 87 prin Muzaka.

Patru zile mai târziu, România a disputat la Minsk cea de-a doua partidă, aceasta încheindu-se la egalitate, 0-0, iar obiectivul propus pentru această toamnă era deja ratat.

La 9 octombrie, România se deplasa la Paris pentru meciul cu reprezentativa Franţei. Meciul se îndrepta spre un rezultat de egalitate, dar în minutul 83, Loic Remy scapă pe contraatac pe partea dreaptă şi înscrie pentru 1-0. Mijlocaşul echipei Olympique Marseille se afla însă în poziţie de ofsaid când a primit pasa în urma căruia a deschis scorul, lucru nesemnalizat de tuşier. În prelungirile partidei Yoann Gourcuff avea să stabilească scorul final al întâlnirii, iar reprezentativa România încheie anul 2010 cu două puncte din nouă posibile, după Franţa, Belarus, Albania şi Bosnia-Herţegovina, dar înaintea Luxemburgului.

Calcule descurajante pentru 2011

Pentru a se califica în play-off-ul Campionatului European din Ucraina şi Polonia, România trebuie să câştige şase din şapte partide, exceptând meciul cu Franţa, ce se va disputa, cel mai probabil, pe National Arena.

Ultimul meci al anului, şi cel de-al treilea disputat de România în Austria în acest an, a avut loc la 17 noiembrie în compania Italiei. Partida, care trebuia să se dispute iniţial în februarie 2007, dar din cauza incidentelor de la partida Palermo-Catania, în urma căruia un poliţist a fost omorât, fusese anulată, s-a disputat în această toamnă. Tricolorii pregătiţi de Răzvan Lucescu au făcut un meci bun, reuşind să deschidă scorul prin Ciprian Marica. Acelaşi Marica avea însă să înscrie în propria poartă pe finalul întâlnirii, astfel că meciul s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

Retragerea lui Rădoi

Anul 2010 a reprezentat retragerea de la echipa naţională a mijlocaşului Mirel Rădoi, al doilea căpitan al echipei, după Cristian Chivu. Rădoi dorise să joace pentru echipa sa de club, Al Hilal, în semifinalele Ligii Campionilor Asiei, însă FRF s-a opus, astfel că Rădoi a fost nevoit să evolueze în partida cu Franţa. Mirel Rădoi a expediat înaintea partidei amicale cu Italia un e-mail prin care anunţa că nu va mai răspunde convocărilor ulterioare. De asemenea, Rădoi a fost deranjat şi de criticile directorului general al FRF, Ionuţ Lupescu, după meciul de la Paris.

Conflictul Răzvan Lucescu - Marica

De asemenea, între selecţionerul Răzvan Lucescu şi atacantul Ciprian Marica a avut loc un conflict. După meciul de la Paris, Marica a declarat că România nu mai are şanse de calificare, deşi mai sunt de disputat încă şapte partide în aceste preliminarii, lucru care l-a înfuriat pe Lucescu, care considera că declaraţia este împotriva sa. Răceala dintre antrenor şi jucător a venit înaintea partidei cu Franţa, când Ciprian Marica a aflat că nu va fi titular pe Stade de France. În momentul în care Răzvan Lucescu a dorit să-l introducă pe teren, în minutul 63, şi îi dădea ultimele indicaţii, camerele de luat vederi au surprins un Marica apatic, care nu dădea impresia că ascultă sfaturile ce i se transmit. Totuşi, înaintea partidei cu Italia, ambele părţi au negat existenţa vreunui conflict.

Răzvan Lucescu a folosit în acest an 42 de jucători, care au evoluat cel puţin un minut, în timp ce alţi şapte jucători nu au evoluat deloc, deşi au fost convocaţi la acţiunile primei reprezentative.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Echipa naţională, un an dezastruos.
 Vizualizări articol: 469 |