miercuri, 8 dec 2010 - Anul XV, nr. 289 (4580)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9737 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6664 lei

Steaua, la 10 puncte în spatele liderului

Formaţia Steaua Bucureşti a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), echipa Universitatea Cluj, în ultimul meci al anului 2010 şi al etapei a XVIII-a a Ligii I, prima a returului actualului sezon competiţional.

În minutul 22, fundaşul central Martinovici a marcat primul său gol pentru gruparea stelistă, printr-un şut din voleu, de la aproximativ 25 de metri, mingea fiind deviată de fundaşii clujeni şi păcălindu-l pe Huţan.

În minutul 67, Romeo Surdu a centrat în faţa porţii, de unde Marius Bilaşco a reluat în poarta goală.

Bogdan Stancu a stabilit scorul final, în minutul 90, din lovitură liberă.

Din minutul 55, finanţatorul Gigi Becali a deschis geamul lojei sale şi a început să-i reproşeze lui Cristian Balaj, pe un ton vehement, maniera de arbitraj, fiind încurajat de fanii de la tribuna a doua. După golul lui Bilşaco, Gigi Becali a încetat cu reproşurile. Tănase a fost înlocuit în minutul 34, deoarece s-a accidentat singur.

Fostul dinamovist Claudiu Niculescu a fost huiduit pe tot parcursul meciului de galeria stelistă. Tehnicianul Marius Lăcătuş a declarat că nu se aştepta ca meciul Stelei cu Universitatea Cluj să fie atât de uşor, apreciind că echipa sa a oferit "semne bune" în perspectiva meciului cu Napoli, din ultima etapă a Ligii Europa.

"Felicit jucătorii pentru implicarea din teren, pentru realizările lor şi pentru modul în care au abordat faza ofensivă cât şi cea defensivă. Sunt semne bune privind jocul care ne aşteaptă la Napoli. Moş Niculae a fost darnic dacă ne gândim, la scor, la victorie, înseamnă că am fost băieţi cuminţi", a declarat Lăcătuş, care a precizat că încă nu ştie perioada de indisponibilitate a lui Cristi Tănase.

Marius Lăcătuş consideră că este un lucru bun că etapa a XIX-a a Ligii I a fost amânată pentru anul viitor, mai ales în perspectiva meciului Stelei cu Napoli, din Liga Europa: "Este un lucru bun că avem la dispoziţie opt zile să ne pregătim pentru meciul cu Napoli, ar fi o performanţă foarte bună să ne calificăm mai departe".

Lăcătuş speră ca Steaua să recupereze cât mai repede diferenţa de puncte faţă de primele clasate şi a precizat că încă nu s-a gândit prea mult la eventuale transferuri.

Becali a început deja să sărbătorească

Finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat că 2010 a fost cel mai prost an, dar s-a încheiat bine şi a precizat că este destul de mulţumit pentru că steliştii mai au şanse, aflându-se aproape de echipele favorite.

"A fost cel mai prost an, dar care s-a încheiat bine. Sunt destul de mulţumit, pentru că încă suntem acolo, aproape de echipele favorite şi avem şanse pentru anul următor. După părerea mea, Oţelul este echipa cu cele mai mari şanse la titlu, dar eu zic că nu va lua titlul", a spus Becali.

La finalul meciului, Gigi Becali a fost aşteptat de zeci de suporteri la ieşirea de la tribuna oficială a stadionului din Bulevardul Ghencea. El s-a urcat pe pragul maşinii sale şi le-a urat fanilor "Sărbători fericite" şi "La mulţi ani".

Rezultatele complete înregistrate în partidele disputate în etapa a XVIII-a a Ligii I, prima a returului actualei ediţii de campionat şi ultima a anului 2010:

Gaz Metan Mediaş - Victoria Brăneşti 2-2

FC Braşov - FCM Târgu Mureş 1-1

CFR Cluj - Universitatea Craiova 2-1

Gloria Bistriţa - FC Timişoara 3-3

Dinamo Bucureşti - Astra Ploieşti 2-2

Oţelul Galaţi - Sportul Studenţesc 1-0

FC Vaslui - Rapid Bucureşti 1-1

Unirea Urziceni - Pandurii Târgu Jiu 1-1