marţi, 7 dec 2010 - Anul XV, nr. 288 (4579)

Rapidul a scos un punct pe gheaţa de la Vaslui

Formaţia FC Vaslui a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), partida disputată, duminică, pe teren propriu, cu FC Rapid, în etapa a XVIII-a a Ligii I, prima a returului actualei ediţii de campionat, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Raul Costin a deschis scorul, în minutul 43, cu o execuţie de pe partea stângă, de la aproximativ 30 de metri, în vinclul porţii lui Bornescu.

Herea a egalat, reluând din colţul careului în stânga portarului Kuciak, după o centrare a lui Duarte de pe dreapta.

La pauză, fundaşul echipei FC Vaslui, Jivko Milanov, a fost transportat la spital, după ce a primit o minge în faţă spre finalul primei părţi a jocului. Echipajul medical de pe ambulanţa cu care a fost transportat Milanov susţine că jucătorul acuza ameţeli, cel mai probabil fiind vorba de o comoţie.

În minutul 60, tehnicianul rapidist Marius Şumudică a fost trimis în tribună după ce a intrat pe teren şi a protestat în urma unei faze din zona băncii tehnice a oaspeţilor.

La meci au asistat aproximativ 3.000 de spectatori, între care şi 160 de fani rapidişti.

Suporterii FC Vaslui au afişat un banner cu mesajul: «Sarkozy nu e rasist, a "revergorat" spiritul rapidist».

Antrenorii dau vina pe vreme

Tehnicianul echipei FC Vaslui, Viorel Hizo, a declarat că nu este uman ca un meci să se joace la o temperatură de minus 10 grade Celsius şi că fotbalistul nigerian Yero Bello a suferit un şoc termic la pregătirile dinaintea partidei.

"A fost un joc greu. Nu este uman să joci la minus 10 grade Celsius, pentru că la pregătirile dinaintea meciului Yero Bello a suferit un şoc termic de am fost nevoiţi să-l ungem cu toate alifiile la meci pentru a putea juca. Cei de la Rapid au avut o perioadă de timp pentru că arbitrul Dunitru le-a permis acest lucru şi vă rog să nu mă mai provocaţi în acest sens pentru că nu vreau să fiu suspendat. Din păcate nu putem fi mulţumiţi de rezultat, nu am terminat cu victorie aşa cum ne-am dorit, chiar dacă am înscris un gol splendid prin Raul Costin. A fost o fază în minutul 36 care putea schimba cursul jocului, la acea intrare a lui Duarte. Nu ştiu cum a fost apreciată de arbitru, însă schimba cu siguranţă cursul jocului. Din păcate am avut aceleaşi greşeli ca şi în meciul cu Pandurii, golul l-am primit în urma unor greşeli în lanţ, un gol care nu trebuia să vină niciodată", a spus Hizo.

Tehnicianul rapidist Marius Şumudică a declarat că rezultatul este echitabil şi că golul gazdelor, marcat de Raul Costin în prima repriză, a fost "fabulos".

"A fost un joc viu disputat, chiar dacă terenul a pus probleme. S-a jucat la minus 10 grade, a fost destul de greu, au jucat pe un teren îngheţat. A fost un meci pe care astăzi nu meritam să îl pierdem. Am primit un gol fabulos, chiar dacă în prima repriză am avut trei situaţii de a marca. Este un rezultat echitabil, chiar dacă puteam câştiga. Am fost nevoit să alcătuiesc echipa fără patru jucători de bază, dar cei care i-au înlocuit s-au autodepăşit. Vaslui a jucat foarte mult pe benzi, ştiam că acolo sunt foarte puternici şi am reuşit să-i anihilăm. Până la urmă este un rezultat meritat. Recunosc că în a doua repriză am tras de timp şi bine au făcut jucătorii", a spus Şumudică.