luni, 6 dec 2010 - Anul XV, nr. 287 (4578)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9737 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6664 lei

Oţelul Galaţi ia avans în fruntea clasamentului

Campioana de toamnă a Ligii I, formaţia Oţelul Galaţi, a învins, duminică, pe teren propriu, scor 1-0 (0-0), ultima clasată, Sportul Studenţesc, într-un meci din etapa a XVIII-a, prima a returului, transmite corespondentul MEDIAFAX. Golul a fost marcat de Pena, în minutul 76, cu un şut din întoarcere, de la 16 metri. La meci au asistat circa 6.000 spectatori. Antrenorul echipei Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat că elevii săi vor fi mai puternici după pregătirea din iarnă.

"Sunt bucuros că am terminat acest an în faţa propriilor suporteri cu o victorie. Am avut şi şansă. Nu-mi dau seama cum de Sportul este pe ultimul loc, a jucat foarte bine astăzi, dar consider că victoria noastră este meritată. Îmi felicit băieţii pentru acest tur şi pentru prima etapă din retur! Mi-e indiferent dacă se mai joacă o etapă anul acesta, noi suntem pregătiţi să obţinem cât mai mult şi din acel joc, care ar fi cu Pandurii în deplasare. Fără să fiu arogant, cu siguranţă vom fi mai puternici după perioada de pregătire", a spus Munteanu.

Directorul general al clubului Oţelul Galaţi, Marius Stan, a menţionat că formaţia sa a avut un meci greu şi că adversarul putea marca şi produce o surpriză: "Am anticipat că va fi un meci greu de câştigat. S-a văzut şi în celelalte meciuri ale etapei că este foarte greu acum să câştigi, dar pentru noi satisfacţia este cu atât mai mare. E bine că Sportul a ratat acele ocazii pe care le-a avut, se putea întâmpla o istorie de care nu aveam nevoie. În proporţie de 90 la sută nu cred că se va mai juca încă o etapă anul acesta, de aceea pot spune că am încheiat un an formidabil pentru noi. Jucătorii merită felicitaţi de toată lumea".

Dinamo, o nouă dezamăgire

Formaţia Dinamo a terminat la egalitate, scor 2-2, partida disputată, sâmbătă, pe teren propriu, cu Astra Ploieşti, în etapa a XVIII-a a Ligii I, după ce în prima repriză a fost condusă cu 2-0 de echipa oaspete.

0-1: Strătilă a primit o pasă în adâncime, a întors mingea în careu pe partea stângă, de unde Takayuki a reluat de la 13 metri la colţul lung.

0-2: Centrare dintr-o lovitură liberă de pe partea dreaptă, respinsă de Alexe până la Oprsal, care a înscris din vole, de la 14 metri lateral stânga.

1-2: Arbitrul partidei a acordat penalti pentru Dinamo după un fault al lui Takayuki la Alexe. Lovitura a fost transformată de Munteanu.

2-2: Adrian Cristea a preluat o minge de la 30 de metri lateral dreapta, a intrat în careu, l-a driblat pe Grigore şi a înscris în poarta goală.

La meci au asistat aproximativ 200 de spectatori, între care şi 15 fani ai echipei Astra.

Tehnicianul dinamovist Ioan Andone a declarat că va prezenta un raport amănunţit Consiliului de Administraţie, deoarece nu se poate ca Dinamo să se afle an de an pe locurile 5-6 în clasament şi la echipă trebuie să se facă schimbări.

Andone a menţionat că din România doar două echipe sunt cu plata salariilor la zi. "Atâta ne gândim la salarii dar cred că nu le merităm. V-o spun eu că în fotbalul românesc sunt doar două echipe cu plăţile la zi, restul au restanţe. Nu e vorba de bani, e vorba de culori, de numele lui Dinamo, doar nu dai cu piciorul pe lângă minge pentru că nu ţi-ai luat salariul. Poate că şi eu am dat drumul unor jucători prea repede, poate că era mai bun Goian, dar eu l-am ţinut pe Grigore. A fost alegerea mea, dar să vezi ce bine îi prindea lui Grigore un an împrumutat la Astra", a adăugat tehnicianul.

Scandal la Timişoara. Contra demis.

Echipa FC Timişoara a terminat la egalitate, scor 3-3 (1-0), meciul disputat sâmbătă, în deplasare, în faţa formaţiei Gloria Bistriţa, în cadrul etapei a XVIII-a.

0-1: În minutul 18, la un corner executat de Tameş, Cisovski a deviat în faţa porţii, dar Luchin a reluat cu capul din câţiva metri în plasa porţii apărate de Albuţ.

0-2: În minutul 50, Tameş a executat o lovitură liberă de la 16 metri, Albuţ nu a putut reţine, iar Zicu a împins mingea în poartă.

1-2: Gloria reduce din diferenţă trei minute mai târziu. Velcovici a şutat puternic din interiorul careului, uşor lateral stânga, şi mingea înainte să intre în poartă l-a atins pe Burcă.

1-3: În minutul 67, Axente, nemarcat în careul de 16 metri, şutează imparabil la coltul scurt, direct în vinclu.

2-3: Gloria reduce din diferenţă pentru a doua oară, în minutul 72, prin Keita, care a venit în viteză în careu şi a reluat în plasă din centrul careului.

În minutul 85, Burcă a primit al doilea cartonaş galben, fiind eliminat.

3-3: Keita aduce egalarea pentru Gloria Bistriţa în minutul 90, cu un lob din marginea careului de 16 metri, care l-a surprins pe Pantilimon.

Preşedintele Consiliului de Administraţie al FC Timişoara, Marian Iancu, a anunţat, duminică, printr-un comunicat postat pe site-ul oficial al clubului, că va discuta cu autorităţile locale situaţia tehnicianului Cosmin Contra, însă a declarat că opţiunea sa pentru banca tehnică este Dusan Uhrin.

"Toate extrasele apărute în media scrisă în urma declaraţiilor pe care le-am făcut în direct la televiziunea sport.ro cu privire la antrenorul Cosmin Contra sunt răstălmăcite, inventate şi rupte din context. Despre echipă am vorbit la modul general, iar opinia mea este conformă cu realitatea şi cu părerea generală a fanilor. Am socotit că a fost vina tuturor din administraţie şi în niciun caz doar a antrenorului Cosmin Contra. Faptul că el a ieşit în direct la acea televiziune şi a răspuns unor incitări ale moderatorului este doar vina lui, iar după ce va asculta înregistrările sunt sigur că va descoperi în comportamentul lui obrăznicia şi penibilul în care s-a singur s-a introdus. Nu este pentru prima oară. El nu înţelege că politica de comunicare o face clubul, iar el, prin contract, nu are voie să depăşească limitele acesteia. Este mai uşor să ieşi pe televizor decât să apari în conferinţa de presă şi să vorbeşti despre neputinţa ta şi a jucătorilor în condiţiile date, mă refer la acest 3-3 cu Gloria Bistriţa, într-un meci în care ai condus cu 2-0 şi 3-1.

Un antrenor de succes este acela care se bazează exclusiv pe puterea cu care-l mandatează şi susţine clubul. Trebuie să domine vestiarul din afara lui, impunând respect şi angajament. Faptul că dl. Contra m-a certat public în mai multe rânduri, în condiţiile în care şi-a lăudat jucătorii, de multe ori gratuit, este o temă de meditaţie şi analiză pentru el şi pentru alţii, în perspectiva carierei lui viitoare. În condiţiile în care va înţelege că a greşit când a făcut acele declaraţii, voi analiza suportul alb-violet pe care-l mai are, voi discuta cu autorităţile locale, iar în funcţie de acest lucru voi lua o hotărâre. Important este să comunic tuturor celor care iubesc această echipă că opţiunea mea personală este Dusan Uhrin", a spus Iancu.

Preşedintele CA al FC Timişoara, Marian Iancu, a declarat, sâmbătă, într-o emisiune televizată, că îl va demite pe antrenorul Cosmin Contra, ca urmare a declaraţiilor pe care acesta le-a făcut, la Sport.ro, după ce a aflat că a fost criticat de Iancu la finalul meciului cu Gloria Bistriţa.

Vineri s-au mai disputat meciurile:

Gaz Metan Mediaş - Victoria Brăneşti 2-2

Au marcat: Aganovici '73,'78 / Novac '65, Popa '70.

FC Braşov - FCM Târgu Mureş 1-1

A marcat: Ilyeş '63 (penalti) / '72 (autogol).

18. Sportul Studenţesc 18 3 1 14 19-34 10

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Oţelul Galaţi ia avans în fruntea clasamentului.
 Vizualizări articol: 491 |