Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6699 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Liga I

Steaua, victorie chinuită la Târgu Mureş

Echipa Steaua Bucureşti a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia FCM Târgu Mureş, în cadrul etapei a XVI-a a Ligii I, într-un meci în care arbitrul Alexandru Tudor a arătat zece cartonaşe galbene şi patru roşii.

În minutul 13, arbitrul Alexandru Tudor i-a arătat cartonaşul roşu jucătorului echipei FCM Târgu Mureş, Bruno Fernandes, pentru un fault asupra lui Pantelis Kapetanos. Fernandes a avut un atac întarziat asupra grecului, iar piciorul l-a lovit direct în stomac pe atacantul stelist.

În minutul 34 s-a restabilit egalitatea între jucători, după ce fundaşul stelist Eric Bicvalvi a fost eliminat, pentru că l-a lovit cu cotul în figură pe Astafei.

În minutul 65, Borislav Topici (FCM Târgu Mureş) primeste cartonaşul roşu, după ce l-a lovit cu cotul în gură pe Kapetanos.

După numai două minute, Alexandru Tudor a mai eliminat un jucător de la echipa gazdă, pe Ciprian Vasilache, după ce acesta l-a călcat pe şold pe Bogdan Stancu.

În minutul 73, Kapetanos a trimis mingea în poartă, din cinci metri, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

În minutul 90+2, Marius Bilaşco aduce victoria echipei Steaua, el trimiţând mingea cu capul din 6 metri pe sub portarul Şteţca.

La meciul disputat pe stadionulul "Trans Sil" au fost prezenţi aproximativ 8.000 de spectatori.

După eliminările jucătorilor de la FCM, spectatorii au început să strige: "Hoţii, hoţii".

CFR Cluj - Gaz Metan Mediaş

Formaţia CFR Cluj a încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-1), meciul susţinut, vineri, pe teren propriu, în compania echipei Gaz Metan Mediaş.

Pentru CFR a marcat De Zerbi '1, iar pentru Gaz Metan a punctat Edimar '12 (autogol).

CFR Cluj a deschis scorul în minutul 1, după ce Bjelanovici a centrat la De Zerbi, iar acesta a reluat de la 10 metri, fără speranţe pentru Pleşca.

În minutul 12, Eric de Oliveira a executat o lovitură liberă, iar Edimar a deviat mingea în propria poartă.

La meci au asistat circa 6.000 de spectatori.

Tehnicianul Sorin Cârţu, suspendat, a stat în tribună, în spatele băncii de rezerve.

Rapid - Universitatea Cluj

Formaţia Rapid a învins, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), echipa Universitatea Cluj, într-un meci disputat fără spectatori ca urmare a deciziei Comisiei de Disciplină a FRF după incidentele de la partida cu Steaua, din Cupa României.

Golurile au fost marcate de Roman '8, Herea '69 şi Sburlea '80.

În minutul 8, Roman a deschis scorul după ce l-a driblat pe Mendy şi a şutat la colţul scurt de la 5 metri, lateral dreapta.

Herea a marcat pentru 2-0, în minutul 69, cu o foarfecă pe spate, în urma unui corner pe stânga a lui Spadacio.

În miutul 80, Sburlea a recuperat o minge la 10 metri şi a dus diferenţa la 3-0.

La meci a asistat şi selecţionerul Răzvan Lucescu.

Aproximativ 25 de suporteri au urmărit de pe Teatrul Giuleşti, ei neputând asista la partida de pe stadionul Valentin Stănescu, care s-a jucat fără spectatori. De asemenea, la tribuna a doua a stadionului Giuleşti-Valentin Stănescu a fost afişat un banner imens cu mesajul: "Am fost, suntem şi vom fi...singuri împotriva tuturor". Fanii de pe Teatrul Giuleşti au scandat injurii la adresa preşedintelui LPF, Dumitru Dragomir, prezent la meci în calitate de supervizor.

Meciul Rapidului s-a desfăşurat cu porţile închise, după decizia Comisia de Disciplină a FRF în acest sens, ca urmare a incidentelor de la partida cu Steaua din sferturile de finală ale Cupei României - Timişoreana.

Universitatea Craiova - Gloria Bistriţa

Formaţia Universitatea Craiova a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-1), de echipa Gloria Bistriţa.

Junior Moraes a marcat pentru Gloria Bistriţa în minutele 10 şi 42, din faze aproape identice, după ce a scăpat pe contraatac şi l-a învins pe Stanca.

Golul Universităţii a fost marcat de Mădălin Ciucă, în minutul 27. Wobay a executat un de pe dreapta, Mihai Costea a reluat pe spate, iar Ciucă a trimis mingea în poartă.

La meci au asistat 15.000 de spectatori.

Managerul general Victor Piţurcă, suspendat pentru patru etape în urma scandalului cu oficialul FC Timişoara Marian Iancu, a urmărit meciul de la tribuna oficială.

Sportul Studenţesc - FC Vaslui

Formaţia FC Vaslui a învins, ieri, la Bucureşti, scor 1-0 (0-0), echipa Sportul Studenţesc.

Golul a fost marcat în minutul 72, când Bello a înscris cu capul, din careul mic, la un corner executat de pe partea dreaptă de Lucian Sănmărtean.

La meci au asistat aproximativ 500 de spectatori, printre care şi 20 de suporteri ai formaţiei oaspete. Doi fani ai echipei Rapid Bucureşti au afişat un banner cu inscripţia "Pancu - un idol adevărat, susţinut şi respectat". Jucătorul formaţiei FC Vaslui nu a făcut parte din lot.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Steaua, victorie chinuită la Târgu Mureş.
 Vizualizări articol: 474 |