miercuri, 17 nov 2010 - Anul XV, nr. 271 (4562)

CFR Cluj îşi revine din amorţire

Formaţia CFR Cluj a învins, luni seară, în deplasare, cu scorul de 3-0 (0-0), echipa Gloria Bistriţa, în ultimul meci contând pentru etapa a XV-a a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX. În minutul 33, Albuţ a apărat un penalti executat de Cadu, acordat după un henţ în careu al lui Szukala.

0-1: Lacina Traore a deschis scorul în minutul 55, cu un şut din colţul careului din şase metri, în diagonală.

În minutul 69, Adrian Nalaţi, de la Gloria Bistriţa, a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe.

0-2: Lacina Traiore a majorat diferenţa în minutul 71, reluând cu capul o centrare de pe dreapta a lui Panin.

0-3: Bjelanovici a dus scorul la 3-0, în minutul 84, când a marcat de la trei metri, după o pasă de la De Zerbi.

La meci au asistat circa 4.500 de spectatori, din care şi 80 de suporteri de la Cluj. Antrenorul echipei CFR Cluj, Sorin Cârţu, suspendat, a urmărit meciul din faţa sectorului presei, aflat deasupra băncii de rezerve.

Antrenorul Gloriei Bistriţa, Nicolae Manea, a declarat, luni seară, că nu se aştepta la un scor atât de mare. "Nu mă aşteptam la proporţiile scorului, dar e greu să legi două victorii în câteva zile cu CFR, care e puternică, iar diferenţa a fost făcută de valoarea jucătorilor, au un Culio, un Traore, un Cadu, e greu să joci şi în 10 împotriva lor. Nu am ce să le reproşez băieţilor, atât cât au putut, au încercat să dea totul. CFR a obţinut o victorie normală şi meritată, au fost peste noi la toate capitolele. Şi noi am avut momente bune, puteam poate să-i egalăm dar ăsta este fotbalul. Trebuie să uităm cât mai repede acest meci şi să ieşim din coada clasamentului. Sper ca până la finalul turului să mai adunăm nişte puncte, ca să avem o iarnă mai liniştită", a declarat Manea.

Referindu-se la insinuările finanţatorului stelist, Gigi Becali, conform căruia la pauza meciului "s-a întâmplat ce trebuia să se întâmple", Manea a spus: "Sunt nişte aberaţii, nouă ne arde de aşa ceva în situaţia în care suntem? O să vadă Steaua pe pielea ei ce echipă e CFR. Nici nu intră în discuţie aşa ceva, rămân uluit când aud. În Cupă ne-au tratat de sus, ei vorbeau deja de finală şi asta i-a costat. Apoi nu ştiu de ce au făcut atâta tam-tam cu arbitrajul din cupă. CFR nu ar trebui să se plângă de arbitraj. Alte echipe care au fost dezavantajate în meciurile cu ei au făcut memoriu? CFR nu ar trebui să discute despre asta".

Căpitanul formaţiei CFR Cluj, Ricardo Cadu, a declarat că meciul cu Gloria Bistriţa nu a fost o revanşă pentru eliminarea din Cupa României.  "Nu a fost o revanşă, ci un meci de campionat, pe care l-am câştigat meritat. Echipa joacă foarte bine şi am meritat victoria. Din păcate am ratat un 11 metri, dar important este că echipa a câştigat. Am ratat, asta e. Obiectivul nostru a fost mereu camoionatul şi dacă ajungem la 6-7 puncte de lider în iarnă, va fi mai uşor. Niciun jucător nu e indispensabil, nici Traore, nici Cadu. Nu mă interesează să ajung la Galatasaray, sunt acum la CFR, la iarnă vorbim altceva. Cu Gaz Metan suntem favoriţi pentru că jucăm acasă. Trebuie să batem, suntem CFR, suntem campioana. Cred că Mediaşul este cea mai bună echipă a etapei, pentru că a bătut Steaua", a declarat Cadu.