luni, 15 nov 2010 - Anul XV, nr. 269 (4560)
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6687 lei

Urziceniul a mai făcut o victimă de lux: Timişoara

Echipa FC Timişoara a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul disputat, sâmbătă, în deplasare, în compania formaţiei Unirea Urziceni, în cadrul etapei a XV-a a Ligii I.

FC Timişoara deschide scorul, în minutul 55, prin Alexandru Popovici, care a scăpat singur spre poartă, l-a driblat pe portarul Cernea şi a înscris în poarta goală, din aproximativ opt metri.

În minutul 80, Unirea Urziceni egalează, prin Dinu Todoran, care a primit o minge de pe partea dreaptă, a preluat-o pe piept şi l-a executat pe portarul Pantilimon cu un şut de la aproximativ şapte metri.

Arbitrul Dragoş Istrate a fluierul finalul primei reprize în minutul 43 al partidei, însă, după ce a realizat că a fluierat prea devreme, a decis reluarea jocului printr-o minge de arbitru.

La meci au asistat aproximativ 1000 de spectatori, dintre care 50 de susţinători ai echipei FC Timişoara.

Rapidul a capitulat la Târgu Mureş

Formaţia Rapid Bucureşti a fost învinsă, duminică, în deplasare, de echipa FCM Târgu Mureş, scor 1-0 (1-0), într-un meci din cadrul etapei a XV-a a Ligii I. În minutul 5, Topici a centrat de pe partea stângă, dintr-o lovitură liberă, iar Sosa a înscris cu o lovitură de cap, din careul mic. La meci au asistat circa 8.000 spectatori.

Antrenorul echipei Rapid Bucureşti, Marius Şumudică, a declarat că elevii săi au fost "storşi" după cele două jocuri cu Steaua din această săptămână.

"Unii jucători au ajuns cam repede la Rapid. Cred că la unii dintre ei va trebui să renunţ. Sunt dezamăgit de unii jucători şi mă doare sufletul. E dureros să nu-ţi doreşti mai mult. Azi trebuia să fac vreo şase schimbări. La nivelul atacului avem de suferit, nu putem să marcăm. Am jucat slab. Cei de la FCM au arătat mai multă determinare şi dorinţă de victorie. Îl felicit pe Sabău şi îi felicit echipa, jucătorii săi au fost mai proaspeţi. Pe noi ne-au stors jocurile cu Steaua, a fost un consum fizic şi psihic. Unii jucători, ca şi mine, nu au putut dormi până la ora 4 dimineaţa după meciul cu Steaua de joi", a spus Şumudică.

Porumboiu vede conspiraţii împotriva Vasluiului

Echipa FC Vaslui a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat, vineri, pe teren propriu, în compania formaţiei Astra Ploieşti. În minutul 74, antrenorul Viorel Hizo a fost trimis în tribune. La meciul disputat pe stadionul "Municipal" au asistat aproximativ 2.000 de spectatori. Finanţatorul FC Vaslui, Adrian Porumboiu, a criticat vehement arbitrajul şi pe preşedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, Vasile Avram, despre care a spus că "este cel mai mare compromis din istoria arbitrajului românesc".

"M-a deranjat mult arbitrajul de astăzi, m-a scos din sărite. Nu am mai vorbit de mult de arbitraj, însă în această seară nu pot să mă mai abţin. Ceea ce este la Bucureşti nu se cheamă CCA şi cu siguranţă iar o să-i cheme la DNA. A fost un arbitraj teleghidat. Arbitrii au avut comenzi clare în această seară. Anul acesta va ajunge titlul unde trebuie. Suntem cobaii lui Avram (n.r. - Vasile Avram). Nu eram deranjat dacă Avram nu suna pe al patrulea arbitru să-i comunice că banca Vasluiului este agresivă. Avram este cel mai mare compromis din istoria arbitrajului românesc, o să dea comenzi în continuare, iar noi nu o să mai câştigăm niciun meci. La unii o să fie stop, iar alţii o să aibă undă verde. La arbitri le mai trebuiau cagule. Ziua de vineri au rezolvat-o cu Vasluiul şi cu Oţelul, o să vedeţi peste 7-8 etape. Şi există înregistrări în care o să se dovedească că ceea ce am spus este adevărat. Este cea mai mare măgărie, iar dacă Avram are demnitate, mâine ar trebui să plece din fruntea CCA", a spus Porumboiu.

„Antrenorul” Claudiu Niculescu, debut cu remiză la Cluj

Formaţia Universitatea Cluj a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), partida disputată, sâmbătă, pe stadionul "Cetate" din Alba Iulia, cu echipa Pandurii Târgu Jiu, în etapa a XV-a a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX. Stromajer a deschis scorul, în minutul 7, cu un şut de la aproximativ 8 metri, după o centrare de pe partea dreaptă a lui Matei. În minutul 68, Boştină a egalat, cu un şut la colţul lung, după o pasă de la Unguruşanu, care a driblat în bandă doi adversari.  Centralul Istvan Kovacs a acordat penalti pentru Pandurii în minutul 77, după un fault al lui Izvoranu la Băcilă, dar Claudiu Voiculeţ a executat slab, iar portarul Huţan a apărat. La meci au asistat aproximativ 2.000 de spectatori. Înainte de începerea partidei, fotbalistul echipei Universitatea Cluj, Afonso Delgado, i-a dat o minge unui suporter din Alba Iulia, Florin Niculescu, care este într-un scaun cu rotile. În premieră, finanţatorul clubului Universitatea Cluj, Florian Walter, a stat pe bancă la partida de la Alba Iulia. Pe foaia de joc a figurat Marian Pană ca antrenor la Universitatea Cluj, tehnicianul aflându-se în perioada de preaviz. Echipa clujeană a fost condusă la meciul cu Pandurii de antrenorul interimar Claudiu Niculescu.

Braşovul, victorie după o pauză lungă

Formaţia FC Braşov a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (2-0), echipa Sportul Studenţesc, într-un meci din etapa a XV-a a Ligii I. Majernik a deschis scorul cu o lovitură cu capul din 7 metri, după un corner executat de Martinovici. În minutul 30, centralul Sebastian Colţescu a acordat penalti pentru FC Braşov, după un fault în careul al lui Raţiu asupra lui Viveiros. Penaltiul a fost executat cu succes de Robert Ilyeş. La meci au asistat aproximativ 2.000 de spectatori. Tehnicianul echipei braşovene, Daniel Isăilă, a urmărit partida din tribună, fiind suspendat.