miercuri, 10 nov 2010 - Anul XV, nr. 265 (4556)

Rapid şi Steaua au remizat pentru Oţelul

Echipele Rapid Bucureşti şi Steaua Bucureşti au terminat la egalitate, luni, scor 0-0, în derbiul etapei a XIV-a a Ligii I, disputat pe stadionul "Giuleşti - Valentin Stănescu".

La meci au asistat aproximativ 13.000 de spectatori. Printre aceştia nu s-au numărat şi suporterii Stelei, care au decis să nu primească biletele care le-au fost puse la dispoziţie de FC Rapid. În sectorul de tribună rezervat suporterilor echipei oaspete, s-au aflat 400 de suporteri rapidişti.

Înainte de începerea partidei, pe stadionul "Giuleşti - Valentin Stănescu" a fost omagiat poetul Adrian Păunescu, decedat săptămâna trecută. Spectatorii au cântat imnul echipei Rapid, iar pe tabelă a fost prezentată o fotografie a poetului decedat, însoţită de o poezie a acestuia despre Rapid şi de mesajul "La adio 1943 - 2010". În timpul minutului de reculegere care a precedat meciul, fanii rapidişti au afişat un banner cu mesajul: "Acum spre altă lume, când porţile ţi se deschid, rămâne pe vecie un imn pentru Rapid".

La debutul partidei, galeria Rapidului a avut o coregrafie specială, cu un banner pe care era desenat un vultur. Coregrafia a mai inclus şi făclii, petarde, artificii şi confeti.

În minutul 2, arbitrul Cristian Balaj a oprit meciul pentru 20 de secunde după ce unul dintre artificii a fost aruncat în teren din tribuna a doua.

Rapidiştii, mulţumiţi de rezultat

Tehnicianul rapidist Marius Şumudică a declarat că i-a fost puţin teamă de acest joc şi că acum este îngrijorat, deoarece are probleme medicale în lot, înainte de meciul din Cupa României cu steliştii.

"Este un rezultat just. Şi noi am avut ocazii, dar şi Steaua a avut două bare. Au fost două reprize un pic opuse. În prima Steaua a jucat închis. Noi am pornit de la ideea să nu pierdem, să nu luăm gol, deoarece Steaua este totuşi o echipă bună, cu jucători cu experienţă. Şi trebuie să recunosc că mi-a fost un pic teamă de acest joc. În Cupă este un pic mai problematic pentru noi, pentru că avem un lot mai slab numeric decât cel al Stelei, iar la noi dacă lipsesc doi-trei jucători se vede. Sunt îngrijorat pentru că avem probleme medicale şi sunt îngrijorat şi în privinţa meciului de la Târgu Mureş, din campionat. Avem probleme cu accidentările, iar Lazăr are nişte probleme, este gripat, a avut temperatură toată săptămâna", a spus Şumudică.

Lăcătuş spune că cele două echipe s-au temut una de alta

Tehnicianul stelist Marius Lăcătuş a declarat că acest rezultat nu avantajează niciuna dintre cele două echipe, care în opinia sa s-au temut una de alta şi au făcut ca jocul să fie echilibrat.

"Din păcate este un rezultat care nu avantajează pe niciuna dintre echipe. Noi ne doream cele trei puncte, dar n-am reuşit, din cauza lipsei de concentrare în faţa porţii, şi ne-am creat puţine ocazii de a marca. Jocul a fost totuşi echilibrat şi cred eu că ambele echipe s-au temut una de alta. Noi am avut două bare, una de la 18 metri a lui Tănase, iar la a doua dacă soluţia era mai simplă, înscriam. Jocul se putea decide de echipa care marca prima", a spus Lăcătuş.

Marius Lăcătuş a precizat că la pauză le-a cerut jucătorilor săi "să joace fotbal". "La pauză le-am zis jucătorilor să joace fotbal, pentru că noi nu am pregătit jocul să stăm cu fundul în poartă. Repriza a doua a fost mai bună, dar se putea mai mult. Nu ne avantajează cu nimic acest egal, poate doar faptul că n-am mai pierdut în Giuleşti", a explicat el.

17. Unirea Urziceni 14 3 4 7 8-18 13

18. Sportul Studenţesc 14 3 1 10 18-28 10.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rapid şi Steaua au remizat pentru Oţelul.
 Vizualizări articol: 379 |