luni, 1 nov 2010 - Anul XV, nr. 257 (4548)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Oţelul Galaţi rămâne lider după remiza cu campioana en-titre

Echipa Oţelul Galaţi a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), partida disputată, sâmbătă, pe teren propriu, în faţa campioanei CFR Cluj, în cadrul etapei a XIII-a a Ligii I.

Pentru Oţelul a marcat Iorga '58, în timp ce CFR a punctat prin Peralta '90.

Oţelul Galaţi a deschis scorul, în minutul 58, prin Laurenţiu Iorga, care din marginea careului de 16 metri a trimis un şut puternic la colţul lung, învingându-l pe Stăncioiu.

În minutul 69, CFR rămâne în inferioritate numerică, după ce atacantul Lacina Traore a primit al doilea cartonaş galben, pentru un fault asupra lui Perendija.

Cinci minute mai târziu, şi Oţelul rămâne în zece jucători, după ce lui Gabriel Giurgiu i se arată al doilea cartonaş galben, la două minute după ce îl primise pe primul.

În minutul 85, CFR Cluj rămâne în nouă jucători de câmp, după ce Veloso primeşte direct cartonaşul roşu, în urma unui fault dur comis asupra lui Antal.

În minutul 90, Peralta a stabilit scorul final, 1-1, egalând cu o lovitură de cap din interiorul careului, din 6 metri.

Pugilistul Lucian Bute, campion mondial la categoria supermijlocie, versiunea IBF, a dat lovitura de start a meciului.

Înainte de startul partidei, Bute a primit din partea clubului Oţelul Galaţi o plachetă şi un buchet de trandafiri, premiul fiindu-i înmânat de directorul general al grupării, Marius Stan.

La meci au asistat aproximativ 10.000 de spectatori.

Dinamo Bucureşti - Gaz Metan Mediaş, scor 3-2

Echipa Dinamo Bucureşti a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (1-2), formaţia Gaz Metan Mediaş.

Pentru Dinamo au marcat Marius Alexe '16, Andrei Cristea '70 (penalti) şi Scarlatache '74, în timp ce golurile formaţiei Gaz Metan Mediaş au fost reuşite de Liţu '22 şi Trtovac '36.

Dinamo a deschis scorul în minutul 16. Atacantul Ionel Dănciulescu a şutat pe mijlocul porţii, mingea a fost respinsă lateral stânga de Pleşca, care a ieşit mult în faţă, balonul a ajuns la Alexe, acesta înscriind în poarta goală de la 12 metri. Jucătorul dinamovist i-a dedicat golul mamei sale.

În minutul 22, Gaz Metan a restabilit egalitatea, prin Alin Liţu. Hoban a centrat de pe partea stânga, în careu, până la Liţu, care a marcat cu capul din şapte metri. După marcarea golului, jucătorul echipei Gaz Metan Mediaş şi-a ridicat tricoul de joc, iar pe maieu era scris mesajul: "Pentru Liţu".

În minutul 36, oaspeţii majorează diferenţa pe tabela de marcaj, scor 1-2. Eric a executat o lovitură liberă lateral dreapta până la Trtovac, care înscrie cu capul de la 11 metri în stanga lui Dolha.

Gaz Metan rămâne în zece jucători, în minutul 58, după ce Alin Liţu a primit al doilea cartonaş galben, pentru joc periculos. Liţu mai primise un galben în minutul 45.

În minutul 70, Dinamo restabileşte egalitatea, scor 2-2, după ce Andrei Cristea a transformat o lovitură de la 11 metri, obţinută tot de el după un duel cu Todea.

Scorul final, 3-2 pentru Dinamo, a fost stabilit în minutul 74. Cătălin Munteanu execută un corner de pe stânga, mingea ajunge în careul de şase metri, de unde Scarlatache reia cu capul în dreapta lui Pleşca.

La meciul disputat pe arena din Şoseaua Ştefan cel Mare au asistat aproximativ 1.500 de spectatori.

FC Vaslui - Victoria Brăneşti, scor 1-0

Formaţia FC Vaslui a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Victoria Brăneşti. Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 63, de Gabriel Cânu, cu capul, după un corner executat de pe dreapta de Adailton.

La meci au asistat circa 3.000 de spectatori.

FCM Târgu Mureş - Sportul Studenţesc, scor 4-1

Formaţia FCM Târgu Mureş a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 4-1 (1-0), echipa Sportul Studenţesc.

Pentru FCM Târgu Mureş au marcat Târnăvean '16, Vasilache '52, Cordoş '55 şi Stere '90 (penalti), în timp ce pentru Sportul a înscris Pătraşcu '58.

Călin Târnâvean a deschis scorul în minutul 16, după o pasă de la Vasilache.

Ciprian Vasilache a majorat scorul în minutul 52, cu un şut printre picioarele portarului Niculescu, după o pasă de la Stere.

În minutul 55, Andrei Cordoş a dus scorul la 3-0, după ce a marcat cu capul de la circa 6 metri.

Bogdan Pătraşcu a redus din diferenţă după ce a înscris în minutul 58, de la circa 25 de metri.

În minutul 89, Stere a fost faultat de portarul Niculescu, iar arbitrul Adrian Comănescu a acordat penalti, transformat de acelaşi Stere.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Oţelul Galaţi rămâne lider după remiza cu campioana en-titre.
 Vizualizări articol: 415 |