Cupa României a adus şi primele surprize. Cea mai mare s-a înregistrat la Slatina, acolo unde necunoscuţii de la ALRO au trecut de echipa „galacticului” Lopez Caro, stârnind astfel mânia lui Adrian Porumboiu. O altă echipă de Liga I care a părăsit competiţia este Gaz Metan Mediaş, în timp ce CFR Cluj a avut nevoie de prelungiri pentru a se impune cu divizionara secundă ACU Arad.
Rezultate înregistrate în partidele disputate, marţi şi miercuri, în 16-imile de finală ale Cupei României - Timişoreana:
Marţi:
(+) Voinţa Sibiu - Gaz Metan Mediaş 1-1, 3-1 după prelungiri
Au marcat: Buican '34, Beza '102, I. Popa '104 / Del Campo '37
(+) Universitatea Cluj - Victoria Brăneşti 1-0
A marcat: Piţ '47
ACU Arad - (+) CFR Cluj 0-0, 0-1 după prelungiri
A marcat: Bud '116
(+) Universitatea Craiova - Minerul Lupeni 5-0
Au marcat: Găman '11, Ologu '42, Roman '51, Gângioveanu '62, '82
(+) Rapid Bucureşti - Petrolul Ploieşti 5-0
Au marcat: Sburlea '15, Şt. Grigorie '17, M. Antonio '19, '51, Cesinha '81
Miercuri:
(+) Unirea Urziceni - Delta Tulcea 1-0
A marcat: Bâtfoi '11
(+) Sportul Studenţesc - CS Otopeni 3-1
Au marcat: C. Gheorghe '7, Curelea '81, Postolache '90+2 / Dumitrescu '70 (penalti)
FC Silvania Şimleu Silvaniei - (+) FCM Târgu Mureş 0-1
A marcat: Astafei '78
(+) Gloria Bistriţa - Astra II Giurgiu 3-0
Au marcat: Nalaţi '23, Coroian '41, J. Moraes '71
Juventus Bucureşti - (+) FC Timişoara 1-3
Au marcat: Nica '73 / Mansour '20, Tameş '34, Goga '51
(+) ALRO Slatina - FC Vaslui 0-0, 4-3 după lovituri de departajare
Au marcat: Voicu, Dumitra, Pasăre, Precup (a ratat Kalai) / Zmeu, Milanov, Adailton (au ratat Wesley şi Annang).
(+) Pandurii Târgu Jiu - Viitorul Constanţa 3-2
Au marcat: Cardoso '7, '89, Ad. Iordache '82 / Cârstocea '27, Benzar '90+1
(+) Dinamo Bucureşti - Ceahlăul Piatra Neamţ 2-0
Au marcat: Moţi '12, An. Cristea '60 (penalti)
Chimia Brazi – (+) FC Braşov 0-1
A marcat Diarrassouba ’4
Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în optimile de finală ale Cupei României.
Joi s-au mai jucat meciurile:
Astra Ploieşti - Oţelul Galaţi
Gaz Metan CFR Craiova - Steaua
Fazele următoare ale Cupei României se vor disputa după următorul program: optimile de finală - 27 octombrie 2010; sferturile de finală - 10 noiembrie 2010; semifinalele - 23 martie 2011 (turul) şi 20 aprilie 2011 (returul); finala - 25 mai 2011.