sâmbătă, 18 sep 2010 - Anul XV, nr. 220 (4511)

Liga Europa

Steaua, bătută măr la Liverpool

Formaţia Steaua Bucureşti a debutat cu un eşec în ediţia 2010/2011 a grupelor Ligii Europa, după ce a fost învinsă, joi, în deplasare, cu scorul de 4-1 (1-1), de echipa engleză FC Liverpool, în prima etapă a grupei K.

Liverpool a deschis scorul în secunda 26 a partidei, prin Joe Cole, care a profitat de o greşeală a lui Abrudan, care a pasat lent către portarul Tătăruşanu, iar atacantul englez a interceptat şi a sutat cu latul în poarta Stelei.

Steaua a egalat în minutul 13, prin Ciprian Tănase, care a pătruns printre doi adversari în careu, după o pasă de la Bogdan Stancu, şi cu o "scăriţă" a împins mingea pe lângă Reina, din careul de 16 metri.

În minutul 55, arbitrul spaniol Cesar Muniz Fernandez a dictat penalti pentru Liverpool, după ce Kyrgiakos a căzut în careu la un corner executat de pe partea stângă de Maxi Rodriguez. Penaltiul a fost transformat de Ngog, care a şutat în dreapta lui Tătăruşanu, scor 2-1 pentru formaţia engleză.

Liverpool a majorat diferenţa pe tabela de marcaj, scor 3-1, în minutul 81, prin Lucas Leiva, care reuşeşte să înscrie după numai două minute de la intrarea pe teren, printr-un şut puternic de la aproximativ 20 de metri.

Liverpool a stabilit scorul final, 4-1, în minutul 90+1, prin Ngog, care înscrie cu un şut din centrul careului.

În etapa următoare a grupei K a Ligii Europa, Steaua va întâlni, pe 30 septembrie, pe teren propriu, formaţia SSC Napoli.

Ilie Dumitrescu spune că înfrângerea este nedreaptă

Antrenorul echipei Steaua, Ilie Dumitrescu, a calificat drept nedrept rezultatul din meciul cu Liverpool, apreciind că formaţia sa a început jocul cu un handicap, după golul din primul minut, şi că un moment important a fost penaltiul acordat englezilor.

"Consider că este nedrept, nu a fost simplu să intri în joc cu un gol încă din primul minut, un gol cadou. Însă, echipa a reacţionat bine şi am reuşit să ne revenim. Am încercat în repriza a doua să aduc mai multă mobilitate în linia de mijloc, cu Răduţ şi Bănel Nicoliţă. Diferenţa s-a făcut la acel penalti. Nu am ce să-mi reproşez după acest joc. Nu este simplu să intri în primele minute cu un handicap, dar am reacţionat foarte bine. Am pierdut trei puncte în această grupă, în deplasare, dar trebuie să privim înainte, mai sunt multe meciuri în grupă", a spus Ilie Dumitrescu.

Tehnicianul a adăugat că pe final a fost o scădere în jocul formaţiei sale, fotbaliştii săi comiţând mai multe greşeli personale. "Pe final a fost o scădere, am intrat în repriza a doua şi am vrut să forţăm să egalăm, dar pe final au fost nişte nesincronizări, nişte greşeli personale. Am încercat să scoatem ceva de la Liverpool, să scoatem un rezultat pozitiv, păcat pentru acest rezultat", a mai spus Ilie Dumitrescu.

Becali vede un viitor luminos pentru echipă

Finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat că nu este supărat după meciul cu Liverpool, apreciind că steliştii au demonstrat că au valoare şi pot juca la acest nivel.

"Nu sunt supărat, avem valoare, putem să jucăm la nivelul acesta. Experienţa şi-a spus cuvântul, a fost şi rezistenţa. La 2-1 Ilie a încercat să remonteze, dar e greu. Ei au primit un gol cadou, penaltiul, dar nu putem acuza arbitrajul, putea greşi în favoarea noastră. Mă bucur de faptul că avem echipă. N-am avut soluţii, dacă jucam cu toată echipa, era altceva. Dacă aveam soluţia Bilaşco în locul lui Kapetanos în repriza a doua, era altceva, Kapetanos obosise. La acest nivel, un jucător poate face diferenţa. Am văzut un joc frumos, combinativ. Ilie le-a dat jucătorilor încredere şi curaj. Le voi spune jucătorilor că sunt mulţumit de ei. Contracandidatele noastre sunt Napoli şi Utrecht, Liverpool e prima calificată", a declarat Becali la GSP TV.

Becali a menţionat că deşi nu poate fi bucuros, totuşi este liniştit pentru că a văzut că echipa poate face la nivel înalt. "Nu pot fi bucuros, dar am o linişte că am verificat echipa la nivel înalt, şi am văzut că putem face faţă. Nicoliţă a revenit, nu mai jucase de atâta timp. Tănase îşi revenise de mult, ce, îi trebuia golul acesta să demonstreze că e fotbalist? Fotbalistul e fotbalist şi dacă dă, şi dacă nu dă gol. Abrudan şi-a revenit săracul după greşeala de la primul gol, alta va fi echipa cu Galamaz în teren. Am încredere că putem bate Liverpool la Bucureşti, nu e o echipă de nebătut. Ce a încercat Ilie era extraordinar de frumos, dar fotbalul nu e poezie, dacă nu eşti puternic pe axul central, eşti mâncat. Îl felicit pe Ilie că a jucat aşa, am văzut că putem fi peste ei o repriză", a spus Becali.

În celălalt meci al grupei, formaţia italiană SSC Napoli a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut pe teren propriu în compania echipei olandeze FC Utrecht.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Steaua, bătută măr la Liverpool.
 Vizualizări articol: 591 |