marţi, 14 sep 2010 - Anul XV, nr. 216 (4507)

Dinamo, egal chinuit la Braşov

Formaţia Dinamo Bucureşti a remizat duminică, în deplasare, scor 2-2 (0-1), cu echipa FC Braşov, într-un meci contând pentru etapa a VII-a a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX.

În minutul 31, Cristescu i-a centrat lui Chipciu, care a marcat la colţul scurt.

Dinamo a egalat în minutul 71, prin Adrian Cristea care a marcat dintr-un penalti acordat de arbitrul Ovidiu Haţegan, după fault al lui Majernik asupra lui Liviu Ganea.

FC Braşov a preluat din nou conducerea în minutul 76, când la un corner de pe partea dreaptă Majernik a trimis în bară, mingea sărind la Dedu, care a trimis-o în poartă.

Ousmane N'Doye a restabilit egalitatea în minutul 87, după o pasă de la Torje.

La meci au asistat circa 7.000 de spectatori, din care 400 de suporteri dinamovişti.

Antrenorul formaţiei Dinamo, Ioan Andone, a declarat că dinamoviştii trebuie să sufere pentru a obţine puncte, deoarece greşesc şi primesc prea repede gol.

"Se poate spune că e un rezultat echitabil, un punct câştigat. Ştiam că va fi foarte greu, Braşovul este o echipă care joacă foarte bine, sunt foarte organizaţi şi deşi au pierdut mulţi jucători, nu se vede acest lucru. Din păcate, ăsta e Dinamo, dacă nu suferim... Greşim repede şi luăm gol uşor. Braşovul este o echipă care nu va avea probleme cu retrogradarea, l-au transferat pe Viveiros, care a jucat neaşteptat de bine, de altfel toată echipa este foarte bine organizată, le-au plecat 11 jucători, această echipă juca lejer cupele europene, s-a bătut cu Steaua de la egal la egal, cu noi la fel şi când mi-a zis Munteanu la vizionare că le-a plecat aproape o întreagă echipă nu mi-a venit să cred", a afirmat Andone.

Timişoara, campioana egalurilor

Echipa FC Timişoara a terminat la egalitate, duminică, în deplasare, scor 1-1 (0-0), cu formaţia Astra Ploieşti.

Astra a deschis scorul în minutul 56, atunci când Măţel a pătruns pe partea dreaptă, a centrat în careu şi Fatai, nemarcat la 10 metri, a reluat balonul în plasă.

În minutul 75, Bourceanu a centrat de pe partea stângă şi Helder, urcat în ofensivă, a reluat balonul cu capul în plasă restabilind egalitatea.

Antrenorul sârb al echipei FC Timişoara, Vladimir Petrovici, a declarat că a fost cel mai slab meci al formaţiei sale din acest campionat.

"A fost cel mai slab meci al nostru din acest campionat. Tocmai de aceea mă bucur că am egalat şi am reuşit finalmente să scoatem un punct. Jucătorii noştri au fost blazaţi, fricoşi chiar, nu au vrut să ia nicio acţiune pe cont propriu şi de aici şi consecinţa jocului nostru anemic. Arbitrajul a fragmentat prea mult jocul, dar nu a luat decizii prin care să influenţeze rezultatul final", a spus Petrovici.

Antrenorul FC Timişoara, Vladimir Petrovici, a declarat că a ajuns la un acord cu preşedintele federaţiei sârbe, Tomislav Karadzici, privind preluarea conducerii tehnice a reprezentativei Serbiei şi că aşteaptă să fie validat de Comitetul Executiv al forului de la Belgrad, informează blic.rs.

"Pentru mine, totul este foarte clar: Serbia nu poate fi refuzată! Visul oricărui antrenor este de a antrena într-o zi cea mai bună echipă din ţara sa. Îi cunosc pe mulţi dintre jucătorii actuali din perioada în care antrenam echipa de tineret. Sunt băieţi buni, jucători buni, de succes la echipele lor. Toată lumea ştie că avem o echipă capabilă de rezultate bune", a afirmat Petrovici.

El îl va înlocui la echipa naţională a Serbiei pe Radomir Antici, care îşi va rezilia contractul în urma rezulatelor slabe ale formaţiei din ultimul timp.

Într-o intervenţie telefonică la Sport.ro, preşedintele Consiliului de Administraţie al FC Timişoara, Marian Iancu, a declarat că situaţia lui Petrovici nu este încă lămurită şi că nu a fost stabilit un succesor al antrenorului sârb, în cazul în care acesta va semna un contract de a pregăti naţionala din ţara sa. Întrebat dacă jucătorul Cosmin Contra ar putea fi numit antrenor principal, Iancu a lăsat să se înţeleagă că fundaşul în vârstă de 34 de ani ar putea fi o soluţie.

18. Pandurii Târgu Jiu 6 0 3 3 3-9 3.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Dinamo, egal chinuit la Braşov.
 Vizualizări articol: 446 |