Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9758 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6712 lei

Liga I

Steaua, învinsă de Unirea Urziceni

Formaţia Steaua Bucureşti a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 1-0, de echipa Unirea Urziceni, într-un meci contând pentru etapa a VII-a a Ligii I, înregistrând prima înfrângere în acest sezon în campionatul României.

La Steaua au evoluat cinci jucători care etapa precedentă erau legitimaţi la Unirea Urziceni: George Galamaz, Pablo Brandan, Marius Onofraş, Marius Bilaşco şi Iulian Apostol, în timp ce la gruparea ialomiţeană au jucat cinci fotbalişti care runda precedentă făceau parte din lotul Steaua II, Lupu, Muzac, R. Văduva, Toşca şi Bâtfoi . La Unirea, au debutat în acest sezon şapte fotbalişti în meciul cu Steaua.

Pentru Unirea Urziceni a marcat Semedo, în minutul 61.

1-0: Semedo a preluat o minge la marginea careului stelist, i-a evitat pe fundaşii centrali Geraldo şi Galamaz şi a şutat puternic la poartă fără ca Tătăruşanu să mai poată interveni.

Meciul a fost urmărit de aproximativ 6.000 de spectatori. Sectorul rezervat oaspeţilor a fost ocupat de 500 de fani stelişti. Din minutul 80, galeria stelistă a început să-i scandeze numele fostului antrenor, Victor Piţurcă.

Partida a fost urmărită şi de fostul jucător şi tehnician stelist, Anghel Iordănescu, care a stat alături de finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, şi de preşedintele grupării "roş-albastre", Helmuth Duckadam. Becali a părăsit stadionul în minutul 80 al meciului.

Universitatea Cluj - Gloria Bistriţa, scor 2-1

Formaţia Universitatea Cluj a învins, vineri, cu scorul de 2-1 (1-0), echipa Gloria Bistriţa, în meciul disputat pe stadionul Cetate din Alba Iulia.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Claudiu Niculescu '41 şi Habib Balde '68. Pentru Gloria Bistriţa a marcat Junior Moraes, în minutul 50.

1-0: Claudiu Niculescu a deschis scorul pentru Universitatea Cluj printr-o lovitură de cap, după o centrare a lui Gabriel Boştină.

1-1: Junior Moraes a egalat pentru Gloria Bistriţa după ce lovitura executată de el de la 17 metri s-a oprit în plasa porţii apărate de Matache.

2-1 Habib Balde a înscris din apropierea liniei porţii, după ce portarul Albuţ a respins lovitura de cap a lui Claudiu Niculescu.

Atacantul echipei Universitatea Cluj, Adrian Piţ, intrat în teren în minutul 78, a primit două cartonaşe galbene, în minutele 86 şi 89, şi a fost eliminat.

Meciul a fost urmărit de aproximativ 2.000 de spectatori.

Rapid învinge CFR Cluj, scor 2-0

Echipa Rapid a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), formaţia CFR Cluj, într-un meci în care campioana României a evoluat în nouă jucători din minutul 64, după eliminările lui Emmanuel Kone şi Bastos.

Golurile au fost reuşite de Cassio, care a punctat în minutele 58 şi 90+1.

1-0: Atacantul Cassio a marcat primul său gol la Rapid printr-o lovitură de cap din apropierea careului mic, după o centrare a lui Spadacio.

2-0: Cassio a reuşit dubla printr-un şut din apropierea porţii goale, mijlocaşul Costin Lazăr fiind cel care i-a pasat excelent atacantului rapidist.

CFR Cluj a rămas cu un om mai puţin încă din prima repriză, după ce mijlocaşul Emmanuel Kone a văzut două cartonaşe galbene în două minute, 40 şi 42. În repriza secundă, Rafael Bastos a văzut al doilea cartonaş galben, în minutul 63, după ce în prima parte arbitrul Cristian Balaj îl avertizase în minutul 44, el fiind astfel eliminat de pe teren.

Meciul a fost urmărit de aproximativ 10.000 de spectatori, 100 dintre aceştia fiind fani ai formaţiei CFR Cluj.

La meci au fost prezenţi şi antrenorul echipei Dinamo, Ioan Andone, finanţatorul clubului Sportul Studenţesc, Vasile Şiman, şi fostul acţionar al FC Dinamo Vladimir Cohn.

Galeria rapidistă a afişat un mesaj de nemulţumire privind programarea grupării feroviare în zilele de vineri: "Ne încurajaţi să devenim şomeri / Nu ne mai programaţi în fiecare vineri".

Sportul Studenţesc - Victoria Brăneşti, scor 2-2

Formaţia Sportul Studenţesc a terminat la egalitate, sâmbătă, scor 2-2 (2-1), meciul în compania echipei Victoria Brăneşti, partidă care a consemnat cel mai rapid gol de până acum al sezonului, în secunda 24, marcat de Tiberiu Bălan.

Pentru Sportul Studenţesc au marcat Tiberiu Bălan, în minutul 1, şi Dacian Varga, din penalti, în minutul 9, în timp ce pentru Victoria Brăneşti au înscris Olariu, din penalti, în minutul 20, şi Dorinel Popa, în minutul 82.

1-0: Tiberiu Bălan a deschis scorul pentru Sportul Studenţesc în secunda 23 a meciului. El a împins în poartă o minge centrată în careul mic de Maxim.

2-0: Varga a transformat penaltiul obţinut de Costin Curelea, care a fost faultat de fundaşul Sergiu Bar.

2-1: Olariu a redus diferenţa de pe tabelă, din penalti, după ce tot el a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă de Patriche.

2-2: Dorinel Popa a egalat pentru Victoria Brăneşti transformând o lovitură liberă, deviată de zid, de la aproximativ 17 metri de poarta studenţilor.

Meciul, disputat pe stadionul "Regie", a fost urmărit de aproximativ 1.000 de spectatori dintre care 100 de fani ai echipei Victoria Brăneşti.

Partida a fost urmărită şi de antrenorul echipei Rapid, Marius Şumudică, fostul manager general al Unirii Urziceni, Mihai Stoica, şi de fostul preşedinte al FC Naţional, Gino Iorgulescu.

FCM Târgu Mureş - Gaz Metan Mediaş, scor 1-0

Formaţia FCM Târgu Mureş a învins, ieri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa Gaz Metan Mediaş, la debutul tehnicanului Ioan Ovidiu Sabău pe banca mureşenilor, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Florin Dan, din lovitură liberă, în minutul 28.

În minutul 85, Paul Pârvulescu de la Gaz Metan a fost eliminat, după ce l-a lovit pe Vasilache.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Steaua, învinsă de Unirea Urziceni.
 Vizualizări articol: 439 |