Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9758 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6712 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Claudiu Niculescu şi-a îngropat echipa de suflet

Echipa Dinamo Bucureşti a fost învinsă, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 4-3 (3-2), de formaţia Universitatea Cluj, într-un meci din cadrul etapei a VI-a a Ligii I.

Golurile echipei Dinamo au fost reuşite de Adrian Cristea '23, Gabriel Torje '27 şi N'Doye '88, în timp ce pentru clujeni au punctat Claudiu Niculescu '19, '59, Lemnaru '31 şi Delgado '36.

Universitatea Cluj a deschis scorul în minutul 19, prin fostul jucător dinamovist Claudiu Niculescu, care a executat direct pe poartă o lovitură liberă de pe stânga, de la aproximativ 18 metri.

Dinamo restabileşte repede egalitatea, scor 1-1, în minutul 23, după ce Adrian Cristea a înscris cu un şut plasat din afara careului, de la aproximativ 25 de metri, portarul Matache nereuşind să intervină.

Dinamo îşi majorează diferenţa pe tabela de marcaj după numai patru minute, scor 2-1. Atacantul Marius Niculae i-a centrat de pe stânga lui Gabriel Torje, care din şase metri l-a învins cu capul pe Matache.

Scorul devine 2-2, în minutul 31, când după o centrare a lui Delgado, Lemnaru îi driblează pe Naumovski şi pe Lucian Goian şi înscrie în poarta goală de la aproximativ şase metri.

În minutul 36, Universitatea Cluj marchează din nou, scor 2-3, după ce Claudiu Niculescu i-a trimis o pasă în diagonală lui Delgado, care înscrie cu un şut plasat la colţul scurt.

În minutul 59, Universitatea Cluj îşi majorează diferenţa pe tabela de marcaj, scor 2-4, printr-un nou gol al lui Claudiu Niculescu, cu o lovitură de cap, din şase metri, după o centrare venită de la Tobă.

Scorul final, 3-4, este stabilit în minutul 88, după ce Ousmane N'Doye înscrie cu un şut puternic de la distanţă, care intră lângă bara din dreapta lui Matache.

Atacantul Claudiu Niculescu nu s-a bucurat deloc în momentul în care a marcat primul gol al meciului, iar suporterii dinamovişti l-au aplaudat, i-au scandat numele şi au strigat: "Până la moarte, eşti câine până la moarte". La rândul său, jucătorul a salutat galeria echipei gazdă. Fostul dinamovist nu s-a bucurat nici la golul al doilea.

La finalul partidei, Niculescu a mers să salute galeria echipei dinamoviste, care l-a salutat şi l-a aplaudat.

La meci au asistat aproximativ 4.000 de spectatori, printre care s-au aflat şi 100 de suporteri clujeni.

La începutul partidei, galeriile celor două echipe au fluturat sute de steaguri tricolore şi au scandat "România, România" şi "Afară, afară, cu ungurii din ţară".

Suporterii echipei Dinamo au afişat două bannere adresate administratorului delegat al clubului, Cornel Dinu: "63 de ani de glorie şi onoare, acum la greu Mister fii tare" şi "Alături de familia Dinu", precum şi alte două pentru Claudiu Niculescu: "Clau gol, pentru noi rămâi simbol" şi "Rămas bun câine nebun".

La meci au fost prezenţi preşedintele FRF, Mircea Sandu, precum şi fraţii Ioan şi Victor Becali.

Gaz Metan Mediaş - Rapid, scor 0-1

Formaţia Rapid a învins, vineri, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Gaz Metan Mediaş, în meciul disputat pe stadionul "Municipal" din Sibiu şi în care centralul Ovidiu Haţegan a eliminat trei jucători.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Herea, în minutul 66, din penalti.

Centralul Ovidiu Haţegan a acordat lovitură de la 11 metri după un henţ în careu al lui Kubala.

La două minute după ce a înscris, Ovidiu Herea a fost eliminat, el primind al doilea cartonaş galben. Şi de la echipa gazdă a fost eliminat un jucător, Aganovici, în minutul 90, iar Rapid a rămas în nouă oameni, trei minute mai târziu, când a primit cartonaş roşu Sburlea.

Universitatea Craiova - Sportul Studenţesc, scor 1-0

Formaţia Universitatea Craiova a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Sportul Studenţesc, în primul meci de la revenirea lui Victor Piţurcă pe banca tehnică şi prima victorie pentru gruparea craioveană în acest sezon.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 90 de Stoianof, care a reluat în poartă după ce mingea a fost respinsă de portar, în urma unei centrări a lui Firţulescu, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Tehnicianul echipei Sportul Studenţesc, Tibor Selymes, a urmărit partida din tribună, el fiind suspendat două etape.

La meci au asistat aproximativ 20.000 de spectatori.

Fanii de la Peluza Nord au afişat un banner cu mesajul "Ce ai făcut nu uităm, ce va fi rămâne de văzut", iar suporterii de la tribuna a II-a au afişat următorul banner: "Aici e casa noastră, a venit Piţurcă acasă, Ştiinţa o să renască".

CFR Cluj - Pandurii Târgu Jiu, scor 2-1

Campioana României, CFR Cluj, a învins, sâmbătă, pe stadionul "Gruia", cu scorul de 2-1 (2-0), formaţia Pandurii Târgu Jiu.

Golurile echipei clujene au fost marcate de Emanuel Kone '18 şi Alcantara '24, în timp ce pentru Pandurii a punctat Voiculeţ, din penalti, în minutul 85.

În minutul 18, Emanuel Kone deschide scorul cu un şut în forţă din mijlocul careului, după o lovitură de colţ.

CFR îşi majorează diferenţa pe tabela de marcaj, scor 2-0, în minutul 24, tot după un corner, când Alcantara înscrie din şase metri, nemarcat.

În minutul 84, Stromajer a pătruns în careu, iar Tony a intervenit prin alunecare, arbitrul Marian Balaci dictând penalti. Echipa Pandurii reduce din diferenţă, scor 2-1, Voiculeţ transformând lovitura de la 11 metri.