Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9758 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6712 lei

Chin mare

Steaua s-a calificat în grupele Ligii Europa

Formaţia Steaua s-a calificat în grupele Ligii Europa, după ce a învins, joi seară, în deplasare, la loviturile de departajare, scor 4-3 (0-0, 0-1), echipa elveţiană Grasshopper Zurich, în manşa secundă a play-off-ului competiţiei.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Salatici, în minutul 77. În tur, Steaua a învins, pe teren propriu, cu scorul de 1-0.

La penaltiuri pentru Steaua au marcat B. Stancu, Surdu, Angelov şi Latovlevici, în timp ce pentru elveţieni au înscris Salatici, Abrashi şi Hajrovici. Au ratat Smiljanici şi Adili, ambii de la Grasshopper.

FC Timişoara a ratat calificarea

Formaţia FC Timişoara a ratat calificarea în grupele Ligii Europa, după ce a fost învinsă, cu scorul general de 3-0 (1-0 în tur, 2-0 în retur), de echipa engleză Manchester City, în play-off-ul competiţiei.

FC Timişoara a pierdut, cu scorul de 0-2, întâlnirea disputată în deplasare în compania formaţiei Manchester City, în manşa secundă a play-off-ului.

Golurile echipei engleze au fost marcate, joi, de Shawn Wright-Phillips '43 şi Boyata 59.

Manchester City a deschis scorul în minutul 43, prin Shawn Wright-Phillips, care a primit o pasă de la Vieira, a pătruns în careu şi înscris cu un şut în dreapta lui Pantilimon.

Englezii majorează scorul, 2-0, în minutul 59, prin Boyata. David Silva a executat o lovitură liberă de pe dreapta, la colţul lung, iar Boyata a reluat cu capul şi a însris, profitînd de ieşirea greşită a lui Pantilimon.

În tur, FC Timişoara a fost învinsă pe teren propriu cu scorul de 1-0.

Unirea Urziceni,  învinsă cu scorul general de 5-2 de echipa croată Hajduk Split

Formaţia Unirea Urziceni a ratat calificarea în grupele Ligii Europa, după ce a fost învinsă, cu scorul general de 5-2 (1-4 în tur, 1-1 în retur), de echipa croată Hajduk Split, în dubla manşă din play-off-ul competiţiei.

Unirea Urziceni a remizat, scor 1-1 (1-0), în meciul disputat joi, pe stadionul "Steaua", în faţa croaţilor, în manşa secundă a play-off-ului.

Golul echipei Unirea Urziceni a fost reuşit, în minutul 2, de atacantul Marius Bilaşco, care într-o acţiune pe culoar, a trecut de doi adversari şi a şutat, de la 14 metri, în stânga portarului Subasici.

În minutul 65, Hajduk a rămas în inferioritate numerică, după ce Brkljaca a primit al doilea cartonaş galben.

Şi Unirea Urziceni a rămas în zece jucători, prin eliminarea lui Vasile Maftei, în minutul 82, pentru un fault asupra lui Ibricici.

Scorul final, 1-1, a fost stabilit în minutul 88, când Vukusici a primit o pasă în adâncime, l-a driblat pe Cătălin Grigore, care îi ieşise în întâmpinare, şi a înscris cu poarta goală.

La meciul disputat pe stadionul "Steaua" din Bucureşti au asistat 918 spectatori, dintre care aproximativ 200 de susţinători croaţi.

În tur, Unirea Urziceni a fost învinsă cu scorul de 4-1.

FC Vaslui, învinsă de echipa franceză OSC Lille

Formaţia FC Vaslui a ratat calificarea în grupele Ligii Europa, după ce a fost învinsă, joi seară, în deplasare, cu scorul de 2-0 (0-0), de echipa franceză OSC Lille, în manşa secundă a play-off-ului competiţiei.

Golurile francezilor au fost marcate de Cabaye '70, din penalti şi Chedjou '80. La faza acordării penaltiului, arbitrul Tom Harald Hagel l-a eliminat pe portarul Dusan Kuciak., În tur, la Vaslui, scorul a fost egal, 0-0.

La trei minute după primirea primului gol, antrenorul spaniol al vasluienilor, Juan Ramon Lopez Caro, a fost trimis în tribună.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Steaua s-a calificat în grupele Ligii Europa.
 Vizualizări articol: 483 |